Poslanci budou bojovat o změny v rozpočtu
Státní rozpočet České republiky na příští rok budou poslanci schvalovat ve středu 9. prosince. Návrhy na přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami mají poslanci na programu tuto středu.
Rozpočtový výbor jim zatím doporučil ke schválení jen návrh zemědělského výboru dát 250 milionů korun na dotační programy a podporu regionálních potravinářských výrobků. Většina stran, včetně České strany sociálně demokratické, bude navíc prosazovat například i navýšení sociálních dávek, které seškrtal vládní úsporný balíček.
Reportáž o jednání poslanecké sněmovny o státním rozpočtu na rok 2010 připravila redaktorka Rádia Česko Milada Richterová.
"Chceme alespoň částečně dorovnat platby zemědělcům, to je jeden a půl miliardy. Pak je návrh, aby se posílil rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí ve věci zajištění sociálních služeb, které jsou odseknuté zhruba o padesát procent a ústavy by tak nemohly fungovat," říká za ČSSD místopředseda Milan Urban.
"Třetí prioritou jsou platy ve státní správě - myšleno učitelů, vojáků a policistů, aby nedošlo k tak prudkému snížení mezd, jak navrhuje Janotův balíček. Navrhujeme i zdroje pro přesunutí na tyto priority. Je to tedy návrh vyvážený a myslíme si, že bude mít podporu i u jiných politických stran," vysvětlil místopředseda Urban.
Představy o přesunech peněz v jednotlivých kapitolách má i Komunistická strana Čech a Moravy. "Máme vlastní návrhy, nakonec platy učitelů byly naším návrhem. Pokud jde o zemědělství, tak si myslím, že to Pavel Kováček už říkal dávno před ostatními. Pokud neprojdou naše návrhy, tak určitě podpoříme návrhy stejného obsahu od jiných politických stran, protože nezáleží na tom, kdo to navrhuje, ale co tím bude dosaženo," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.
Své návrhy ve druhém čtení načtou k vládnímu návrhu státního rozpočtu na příští rok i Křešťanskodemokratická unie - Čs. strana lidová. Potvrzuje předseda lidovců Cyril Svoboda: "Máme v rozpočtu dvě priority. První je, že je potřeba mít peníze na zabezpečení sociálních služeb, to jsou tři miliardy. Pokud peníze nedáme, tak zkolabuje celý systém péče o postižené, nemocné a staré."
"Za druhé chceme dorovnat přímé platby v zemědělství a to jde o 1,5 miliardy korun. Celkově jde o 4,5 miliardy korun, které lze najít a přeskupit. Jinak další návrhy nemáme."
ODS a TOP 09 Janotův balíček podpoří
Především poslanci Občanské demorkatické strany a členové strany TOP 09 zásadně odmítají tyto a podobné návrhy. Občanští demokraté podle svého předsedy Mirka Topolánka podpoří vládní návrh státního rozpočtu i přesto, že také oni měli a mají k tzv. Janotovu úspornému balíčku výhrady:
"Zejména kvůli výraznému zvyšování daní. Přesto jsou občanští demokraté připraveni vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2010 podpořit. Za prvé proto, že dodržujeme dohody, za druhé proto, že respektujeme jednou schválený kompromis a podle mě je věcí základní politické kultury zachovat dohodu a nezradit ji vlastními populistickými návrhy."
"Za třetí se vážně obáváme, že ve sněmovně už existuje hlasovací koalice, která chce prosadit navzdory dohodám své populistické návrhy," dodal Topolánek.