Poslanci znovu rozhodnou o důchodové reformě, kterou jim vrátili senátoři
Poslanci znovu rozhodnou o důchodové reformě, která neuspěla v Senátu. Horní komora se změny v systému penzí nesouhlasí. Opozici vadí zejména zavedení takzvaného druhého důchodového pilíře. Ten má lidem umožnit spořit si na penze v soukromých fondech. V Poslanecké sněmovně má koalice většinu a je tedy téměř jisté, že veto Senátu přehlasuje.
Šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD) tvrdí, že na změny v důchodovém systému nejvíce doplatí nízkopříjmové skupiny:
Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) znamená zákon o důchodovém spoření pro občany poměrně velkou nejistotu
„Zákon o důchodovém spoření znamená pro občany poměrně velkou nejistotu, pokud se rozhodnou vložit tam peníze, a pro ty, kteří tam peníze nevloží, tak pro ně to znamená, že oni to vlastně zaplatí. Že oni v podobě zvýšení daně z přidané hodnoty budou muset financovat schodek, ke kterému dojde nebo naroste v prvním pilíři.“
Ministr financí Miroslav Kalousek věří, že dolní komora veto Senátu přehlasuje a reformu schválí:
„Jsem přesvědčen, že Poslanecká sněmovna 101 hlasy schválí penzijní reformu. Důchodová reforma tak jak je předložena, získala respekt mezinárodní finanční veřejnosti i Evropské komise, která zavedení druhého pilíře důsledně doporučovala. Nejde nám o nic jiného, než o dlouhodobou stabilitu důchodového systému a o větší míru jak solidarity, tak i zásluhovosti v penzijním systému.“
Česko podle Kalouska zavedení takzvaného druhého pilíře důchodového spoření potřebuje:
„Není možné, aby v jednom jediném, stávajícím a průběžném pilíři se dostatečně odehrál princip solidarity i zásluhovosti. Vždy bude jedno na úkor druhého. Chceme-li sledovat obojí - jak solidaritu vysokopříjmových s nízkopříjmovými, tak také příslušnou míru zásluhovosti těch, kteří hodně platí a mě-li by o to brát větší důchod, tak nám nezbývá nic jiného, než to rozdělit do dvou různých pilířů stejného systému.“
Sociální demokraté se už nechali slyšet, že v případě vítězných voleb, změny v důchodovém systému změní nebo zruší.
„Pokud se to podaří úplně zrušit a některé klienty, kteří tomu uvěří, převést do penzijních fondů, které jsou ve třetím pilíři, tak to by bylo nejjednodušší řešení. Ale abych dneska slíbil, jaké to bude řešení, to prostě nemůžu, protože my nevíme, kolik tam vstoupí fondů ze zahraničí, jaký bude zájem občanů, co bude v kolizi s ústavním pořádkem, s ochranou investic, to se bude muset pořádně zvážit,“ dodává Milan Štěch.