Přijetí nominací na místo předsedy nebo předsedkyně se konalo na pirátském online fóru, přičemž pomyslnou rukavici zvedlo celkem šest kandidátů. Největšími favority klání jsou Hřib a Wagenknecht.
Podle údajů ústřední volební komise přišlo hlasovat skoro 59 procent oprávněných voličů. Volby se odehrály v poklidné a bezpečné atmosféře, uvedla komise.
Hlasování před termínem historicky favorizuje demokraty, protože Donald Trump zpochybňoval bezpečnost a integritu tohoto způsobu hlasování. Nyní ale i republikáni povzbuzují své voliče k brzké volbě.
Na hlasovacích lístcích nejsou jen jména prezidentských kandidátů, tedy hlavně Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Hlasuje se také o všech více než 4 stovkách poslanců Sněmovny reprezentantů.
V Evropě je nezbytné udržet demokratický střed, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v programu Komise na pět let. O jejím setrvání v čele Komise se bude hlasovat odpoledne.
„Voliči mohou zakroužkovat dva kandidáty, když udělají kroužků víc, tak se k takovému kroužkování nepřihlíží, nicméně ten samotný lístek je platný,“ říká ředitel odboru voleb ministerstva vnitra.
Jakmile si volič vybere lístek, případně i zakroužkuje až dva kandidáty, vloží lístek do úřední obálky, kterou dostane přímo na místě od volební komise. Pak už ji stačí jen vhodit do volební urny.
Americký prezident Joe Biden a bývalý šéf Bílého domu Donald Trump vyhráli stranické primárky v několika amerických státech. Šlo o jedna z posledních letošních stranických hlasování.
Palestina by se měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby takový krok podpořila.
První otázka řešila pasáž o práci žen v domácnosti. Nově se měli lidé v domácnosti starat o sebe navzájem. Druhá otázka se týkala definice rodiny, která je aktuálně omezená pouze na manžele s dětmi.
Návrh na třináctý důchod, který zvýší celkový důchod o zhruba osm procent, podpořilo 58,2 procent voličů. Předběžné průzkumy před referendem přitom naznačovaly, že přijetí bude jen těsné.
Evropský parlament tento týden vyzve Unii k přijetí reforem, aby zvládla rozšíření na 30 a víc členů. „Není možné napořád vše rozhodovat jednomyslně, protože to nakonec neuděláme nic,“ říkají experti.
Sněmovna stanovila ve středu večer na návrh vládního tábora pevný termín pro hlasování na čtvrtečních 15.00, čímž by završila první čtení sporné novely.
Předseda ústavně právního výboru Radek Vondráček z ANO ve svém tříhodinovém projevu shrnul výhrady ke korespondenční volbě. Následovala série dvouminutových faktických poznámek.
Pětikoalice chce prosadit, aby Češi v zahraničí mohli své hlasy do voleb zasílat poštou. Opozice je ostře proti. Mluví o možném ohrožení demokracie a rozporu s ústavním pravidlem, že volby jsou tajné.
Způsob korespondenčního hlasování může přispět k větší účasti občanů pobývajících v zahraničí. Zároveň není pravděpodobné, že by možnosti využili všichni. Dokonce se neočekává, že by to byla většina.
Až do středy 1. listopadu je možné hlasovat v anketě Křišťálová Lupa – Cena českého internetu. Mezi nominovanými je i podcast Vinohradská 12, stejně jako web iROZHLAS.cz.
Už ve středu v podvečer si poslanci odhlasovali, že budou moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc. Debata před posledním, lednovým, hlasováním o nedůvěře trvala víc než 25 hodin.
Ve volbách může dojít k urnám na 29 milionů Poláků v celkem 31 tisícíh volebních místech. A to třeba i mimo území Polska. V zahraničí letos plánuje hlasovat podle informací úřadů na 600 tisíc lidí.
Ke změně ústavy musí vládní návrh získat podporu více než 50 procent voličů celonárodně a také většiny voličů v nejméně čtyřech ze šesti australských států.
„Od samého počátku jsem velký odpůrce obstrukcí. Tvrdím, že klíčová je efektivita, a ta se podle mě úplně vytratila,“ popsal nezařazený poslanec Ivo Vondrák v rozhovoru.
Sobotní volby vyhrál Smer expremiéra Roberta Fica, který na tiskové konferenci řekl, že oficiální jednání o vytvoření nové vlády začne po získání prezidentského pověření.
Podnětem k hlasování bylo Blažkovo srpnové setkání s proruským lobbistou Martinem Nejedlým. Celkem hlasovalo 545 voličů, tedy téměř polovina, pro vítězný návrh hlasovalo 331 Pirátů.
Piráti začali hlasovat o výzvě, aby poslanci a ministři strany navrhli okamžité odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podnětem k hlasování bylo jeho setkání s Martinem Nejedlým.
Někteří Poláci chtějí referendum bojkotovat. Pokud nechtějí hlasovat v referendu, ale chtějí se účastnit těch parlamentních voleb, pak právníci doporučují lístek od komise odmítnout.
Jednání o sporných vládních změnách v důchodech vyplnila vystoupení řečníků s přednostním právem i spory poté, co koalice prosadila omezení řečnické doby na nejvýše dva desetiminutové projevy.