Poslanecká komise: prodej IPB byl výhodný jen pro ČSOB

Poslanecká vyšetřovací komise tvrdí - smlouvy o prodeji IPB Československé obchodní bance jsou výhodné pro ČSOB na úkor státu. Hlavní odpovědnost za tuto situaci nese bývalý ministr financí Pavel Mertlík. Se zjištěními komise seznámil poslance její předseda Miroslav Kalousek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise na základě šetření a znaleckého posudku konstatovala, že transakční dokumenty nejsou zcela v souladu s platnými právními předpisy a že se jedná o ujednání, která jsou v příkrém rozporu s dobrými mravy. Ve svém důsledku tak Československá obchodní banka získala na úkor státního rozpočtu neoprávněnou výhodu ve výši mnoha desítek miliard korun. Odpovědnost podle komise nese tehdejší ministr financí Pavel Mertlík.

Podle šéfa komise Miroslava Kalouska byl scénář převzetí IPB formou nucené správy a následného prodeje ČSOB v obchodní bance dlouhodobě připravován. Už dva týdny před uvalením nucené správy byl prezentován tehdejšímu guvernérovi ČNB Josefu Tošovskému a ministrovi financí Pavlu Mertlíkovi.

Komise pak sněmovně navrhla přijetí usnesení, kterým by vládě doporučila změnit transakční dokumenty s ČSOB tak, aby byly uvedeny do souladu s právními předpisy a bylo dosaženo větší vyváženosti ve prospěch státu. Celý spis vyšetřovací komise o prodeji IPB bude předán Vrchnímu státnímu zastupitelství.

O tom, že stát postupoval v kauze Investiční a Poštovní banky správně, je stále přesvědčen premiér Miloš Zeman. Ve sněmovně zdůraznil, že IPB před uvalením nucené správy ovládala třetinu české ekonomiky, a její krach by znamenal závážný hospodářský otřes. V reakci na závěry šetření poslanecké komise, které označují smlouvy o prodeji IPB Československé obchodní bance za nevýhodné pro stát, premiér požádá vládu a ministra financí o odtajnění všech souvisejících dokumentů.

Bývalý ministr financí Pavel Mertlík text zprávy vyšetřovací komise k IPB odmítá. Ze zprávy podle něj vyplývá nepravdivé tvrzení, že se někdo spikl ve prospěch ČSOB proti akcionářům IPB a daňovým poplatníkům. To jsou fatální nesmysly, díky nim je zpráva neobjektivní, tvrdí Mertlík.

Ministr financí Jiří Rusnok si nemyslí, že by vláda mohla smlouvy mezi státem a ČSOB o prodeji Investiční a Poštovní banky změnit. Podle něj kabinet nemůže ani transakci vrátit.

Akcionáři IPB žádají zrušení smlouvy o prodeji banky Československé obchodní bance. Zástupci Sdružení akcionářů IPB už od rána před sněmovnou rozdávají prohlášení, ve kterém požadují zrušení této transakce a prodání banky ve veřejné soutěži.

Milan Kopp, Milada Richterová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme