Pozemky s domem za 33 milionů. Policie zablokovala majetek obviněného solárníka Shenara
Vyšetřovatelé sáhli na majetek Martina Shenara stíhaného kvůli solární elektrárně v Ralsku. Podnikateli obstavili dva pozemky a dům v Praze v hodnotě přes 30 milionů korun. Shenara kriminalisté letos v dubnu obvinili kvůli prodeji elektrárny polostátní společnosti ČEZ, na němž vydělal stovky milionů korun. Podle detektivů z transakce neodvedl daň téměř 80 milionů korun.
Kriminalisté zanalyzovali miliardářův majetek a spočítali, že vlastní nemovitosti v maximální hodnotě 53 milionů korun. Podle usnesení Vrchního státního zastupitelství v Praze Shenarovi patří pozemek se stavbou určenou pro rekreaci v Praze - Hlubočepích za 6 až 8 milionů korun. V Praze - Lysolajích má ale také trojici pozemků za 17 až 25 milionů korun.
V centru Prahy má podnikatel byt za 9 až 15 milionů korun a v Malých Čičovicích pozemek za 3,5 až pět milionů korun. Výše zmíněné nemovitosti mají podle odborného posudku hodnotu 35,5 až 53 milionů korun.
Policie obvinila solárníka Shenara. Stát měl připravit o víc než 70 milionů
Číst článek
Shenara kriminalisté stíhají kvůli zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Miliardář se v roce 2009 zapojil do solárního byznysu. Nakoupil projekty slunečních elektráren a vložil je do tří firem nazvaných eEnergy Ralsko, eEnergy Ralsko-Kuřivody a eEnergy Hodonín. Ty potom za stamiliony korun prodal polostátnímu gigantu ČEZ. A právě z této transakce podle detektivů Shenar nezaplatil na daních skoro 77 milionů.
Majetek blokují kvůli trestu
"Vydáním usnesení o zajištění výkonu peněžitého trestu je sledováno zajištění majetku obviněného pro účely případného výkonu peněžitého trestu," vysvětluje dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová. Shenarovi nechala obstavit pozemek a stavbu v pražských Hlubočepích a pozemky v Praze - Lysolajích, vše v hodnotě až 33 milionů korun. "Obviněnému daný postup orgánů činných v trestním řízení nikterak nebrání v užívání nemovitostí," píše státní zástupkyně.
Shenar vzhledem k obvinění považuje obstavení svého majetku za standardní postup. „Týká se to jen případného prodeje. A to mi nijak nevadí. Nechystal jsem se nic prodávat," reagoval pro Radiožurnál. Se samotným obviněním, jak už dříve řekl Radiožurnálu, ale nesouhlasí a podal na něj stížnost. Podle jeho vysvětlení totiž ze stamilionového obchodu s ČEZem žádné daně platit nemusel a jde tak podle něj o nedorozumění. „Společnosti, které jsem ČEZu prodával, jsem vlastnil už od roku 2007. Proto byl jejich prodej osvobozený od daní," uvedl.
Klíčový rok 2007
Rok 2007 je z hlediska povinnosti platit daně pro Shenara klíčový. Do konce tohoto roku totiž podle zákona o daních z příjmů stačilo vlastnit akcie společností jen šest měsíců, aby se pak ze zisku z jejich prodeje nemusela platit srážková daň. Od ledna 2008 se ale zákon zpřísnil a majitel musí držet podíl ve firmě nejméně pět let.
Shenar se přitom jako vlastník objevil v trojici projektových firem v obchodním rejstříku až v roce 2009. Do té doby v nich byli jako akcionáři uvedeni jeho známí právníci z advokátní kanceláře Šachta and Partners, později přejmenované na MSB Legal. Shenar ale tvrdí, že právě od nich firmy původně v roce 2007 nakoupil a než je potřeboval pro projekt solární elektrárny, tak mu je spravovali, a proto v nich byli zapsaní dál.
Shenar: Chápu podezření
„Co je v rejstříku, je úplně jedno. Chápu, že to pak může vyvolávat podezření. Ale člověk se nestává majitelem v momentě kdy je to zapsané v rejstříku. Majitelem jste od chvíle, kdy podepíšete smlouvu na akcie," vysvětlil s tím, že to údajně bylo právě už v roce 2007.
Policie obvinila podnikatele Shenara z daňového úniku více než 70 milionů korun
Podle odůvodnění obvinění ale policii svým vysvětlením nepřesvědčil. O angažmá Shenara ve firmách až od roku 2009 podle ní hovoří jak listiny zakládané do rejstříku, tak i údajně při podání předchozích daňových přiznání dotyčných firem, které si policie nechala poslat z finančních úřadů. Podle kriminalistů tak Shenar daně platit měl, protože firmy prodal ČEZu už v polovině roku 2010 a vztahovala se něj přísnější verze zákona.
Shenar měl původně podíl ve vydavatelství lifestylových časopisů. Ten později prodal a peníze údajně investoval do solárního byznysu. Obchod s ČEZem byl pro něj životní. Na prodeji tří projektových firem, které předtím koupil od soukromé firmy 3L Invest, vydělal přes půl miliardy korun.
Další téměř miliardu korun pak vydělal na samotné stavbě elektrárny společnost Amun.Re. V ní měl Shenar původně polovinu, druhou část vlastnila společnost Wilsea s utajenými vlastníky, zastupovanými opět advokáty z MSB Legal.