Smlouva je neplatná, přiznalo Výstaviště poprvé po fiasku s festivalem PragueCon
Když zhruba v polovině srpna pražské Výstaviště oznamovalo, že ruší popkulturní akci PragueCon, vysvětlení znělo stručně: organizační důvody. Chystaný festival komiksů a seriálů s rozpočtem 40 milionů, který se měl konat na konci září, se tak nakonec neuskuteční. A městská firma nyní poprvé pro server iROZHLAS.cz přiznala: k uspořádání akce neměla žádnou platnou smlouvu.
„Dle několika právních stanovisek jsou všechna smluvní ujednání týkající se akce PragueCon neplatná, což bylo jedním z hlavních důvodů rozhodnutí nepokračovat v přípravách,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí Výstaviště Jana Čermáková. Jinými slovy: Výstaviště nemělo pro akci žádnou platnou smlouvu.
„Společnost Výstaviště Praha neměla žádnou platnou smlouvu, která by umožnila akci bez rizika uspořádat.“
mluvčí Výstaviště
Spekulace o možném konci festivalu, který podpořila i primátorka Adriana Krnáčová (ANO), se vyrojily po červnové rezignaci bývalého šéfa dozorčí rady Pavla Vyhnánka (Praha 7 sobě; v nadcházejících volbách kandiduje za hnutí Praha sobě i Praha 7 sobě).
Teprve začátkem srpna Rada hlavního města vyzvala městskou firmu, že chce znát řešení celé situace.
V té době už server iROZHLAS.cz informoval o právních analýzách, které zněly jasně: smlouva o PragueConu byla „úmyslně antedatována“. Dále upozorňovaly na to, že městská firma ani dokument nezveřejnila v registru smluv.
Tehdy to ale Výstaviště odmítlo komentovat s tím, že se nebude vyjadřovat přes média.
Škody i na reputaci
Zrušit akci muselo Výstaviště podle mluvčí Čermákové také kvůli tomu, že mu údajně smluvní partner nedodal požadované podklady, a to ani v několika náhradních termínech.
O koho konkrétně se jedná - zdali to byl například spolupořadatel a vlastník ochranné známky Stanislav Adámek - nekomentovala. Podle ní však Výstavišti hrozily „finanční i reputační škody“.
„Po mnoha jednáních s hlavním organizátorem i potenciálními partnery se nepodařilo dojít k dohodě, proto bylo rozhodnuto o tom, že akce se letos konat nebude,“ doplnila ještě Čermáková.
Stanislav Adámek nicméně podle svých slov již v dubnu městské firmě nabídl, že se vzdá veškerého zisku na akci, jen když festival proběhne. Zhruba tehdy začala jednání o nové smlouvě o PragueConu, k podpisu už ale nedošlo.
„Chtěl jsem přistoupit na novou dohodu a opakovaně nabízel, že se vzdám jakéhokoliv podílu na zisku, ale bohužel k tomu nedošlo,“ uvedl Adámek s tím, že zrušit PragueCon bylo rozhodnutím pouze městské firmy coby investora.
„Rozhodování probíhalo beze mě. Neznám důvody, proč byla jednání přerušena. Jan Adámek (člen představenstva Výstaviště; shoda jmen; pozn. red.) mi zavolal poté, co vyvěsili tiskovou zprávu a uveřejnili zrušení na facebooku a stránkách Výstaviště,“ popsal. Konkrétní výši svých investic nechtěl prozatím komentovat a podobně se nechtěl vyjádřit ani k případným krokům, které dále podnikne.
„Jakým způsobem bude Výstaviště postupovat dále, nejsem schopen odhadnout, nemám faktickou ani právní možnost to jakkoliv ovlivnit. Velice mě to mrzí vůči fanouškům a partnerům akce.“
spolupořadatel Stanislav Adámek
O tom, že je smlouva o PragueConu neplatná, vědělo Výstaviště minimálně z analýzy, která je datována 19. června. Podle registru smluv ale i po tomto datu uzavírala městská firma navazující smlouvy. Například v polovině července podepsala objednávku pro další fázi webu PragueCon v hodnotě bezmála 45 tisíc korun. O den dříve byla podle registru zase uzavřena objednávka za 78 tisíc, která se také týká webových stránek festivalu. Další uzavřené kontrakty mají začerněnou výši.
Server iROZHLAS.cz se obrátil na primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) s dotazem, kdo za neplatnou smlouvu nese odpovědnost a zdali ji - coby předsedkyně dozorčí rady - bude chtít po někom vyvodit. Primátorka ale na dotaz do uzávěrky tohoto textu nereagovala.
Jasněji má bývalý šéf dozorčí rady Vyhnánek. „Primární odpovědnost nesou ti členové představenstva, kteří smlouvu uzavřeli, a kteří v přípravách akce pokračovali dokonce i ve chvíli, kdy na nesrovnalosti upozornila dozorčí rada a kdy bylo nade vší pochybnost zřejmé, že je smlouva neplatná,“ myslí si.
Pro připomenutí: pod smlouvou je podepsán Pavel Klaška (z ANO, kandidát na Praze 6), tehdy předseda představenstva. Dozorčí rada ho ale v polovině července odvolala. „V poslední době udělalo vedení výstaviště několik pochybení, která si prostě městská firma nemůže dovolit. Mluvím například o nezveřejňování smluv v registru,“ přiblížila tehdy Krnáčová. Bývalý člen představenstva Jiří Pavlík, který je pod smlouvou také podepsán, už v minulosti odmítl, že by smlouva byla antedatována (více si můžete přečíst ZDE).
Výstaviště prozatím nechce komentovat, kolik za zrušenou akci zaplatilo. Majitelům zakoupených vstupenek, kterých bylo zhruba tisíc, začalo vracet peníze. Jako kompenzaci jim podle mluvčí nabídlo vstup do většiny provozoven Výstaviště zdarma. „Finanční dopady a případnou odpovědnost Výstaviště Praha v tuto chvíli vyhodnocuje,“ doplnila Čermáková.
Antedatovaná smlouva
- „Posuzovaná smlouva (o PragueConu) byla dle našeho názoru s největší pravděpodobností uzavřena někdy v období po 11. 7. 2017, což neodpovídá datu, které je na této smlouvě uvedeno. Smlouva proto dle našeho názoru byla úmyslně antedatována,“ stojí v závěru jednoho z právnických posudků, které si nechalo Výstaviště zpracovat.
- Analýza vychází z toho, že takzvaná Smlouva o sdružení se ve společnost PragueCon byla uzavřena 14. 6. 2017. Toto datum je ručně napsáno ve smlouvě.