Praha podruhé prodlouží uzavírku Smetanova nábřeží. Omezení podle magistrátu prospívá dopravě

Už přes půl roku řidiči v Praze neprojedou částí Smetanova nábřeží v centru města. Vedení Prahy zhruba dvousetmetrový úsek nechalo v jednom směru pro auta uzavřít na konci května. Původně provizorně, těsně před Vánoci ale termín ukončení uzavírky už podruhé posunulo. Podle údajů magistrátu totiž prospívá individuální i hromadné dopravě. Podoba omezení ale od začátku vadí radnici Prahy 1.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavření jednoho jízdního pruhu na Smetanově nábřeží

Vedení Prahy asi dvousetmetrový úsek nechalo v jednom směru pro auta uzavřít na konci května | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Auta po Smetanově nábřeží ve směru ke Karlovu mostu neprojedou mezi Divadelní ulicí a křižovatkou u mostu Legií. Právě té prospívá uzavírka vůbec nejvíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha prodlouží uzavírku části Smetanova nábřeží. Poslechněte si reportáž Adama Bejšovce

„Křižovatka je komplikovaná, jezdí tam ve všech směrech tramvaje i automobily. Tím, že levé odbočení z Mostu legií zaniklo, stává se křižovatka kapacitnější. Průjezd pro automobily vychází rychleji asi o pět sekund. Zásadní přínos je pro plynulost dopravy,“ říká pro Radiožurnál náměstek pro dopravu Adam Scheinherr z uskupení Praha Sobě.

Podle dat města je změna v křižovatce přínosná i pro tramvaje. „Projíždějícím celoměstským linkám, které denně přepraví až 86 000 cestujících, se díky tomu, že levé odbočení není, zrychlil průjezd v průměru o něco přes třicet sekund,“ vysvětluje Scheinherr.

Uzavírku v minulosti kritizovala Praha 1, opoziční zastupitelé, ale i někteří koaliční politici. Scheinherr s nimi prý prodloužení projednal, věděla o něm i městská část. „Situaci jsme projednávali s Prahou 1, o všem jsem je informoval. Vyšli jsme jim vstříc a zrušili zákaz odbočení z Národní třídy na Masarykovo nábřeží, o což dlouhodobě žádali místní,“ dodává.

Nová kulturní scéna?

Dělníci na nábřeží v létě rozšířili chodníky, místní podnikatelé tam postavili i restaurační zahrádky a prostor má sloužit veřejnosti. Starosta Prahy 1 Petr Hejma z uskupení My, co tady žijeme ale říká, že takové využití dlouhodobě smysl nedává.

2:29

Tiché centrum bez adventních trhů a cizinců. Do Prahy letos před svátky zamířili hlavně domácí turisté

Číst článek

„To nevychází od lidí, kteří tam žijí. Je to provizor. Nábřeží nebude nikdy fungovat jako nějaká multi-kulti scéna, máme tam Slovanský ostrov, Žofín, piazzettu Václava Havla. Pořád se tam konají kulturní akce a my nerozumíme tomu, proč by zrovna na tomhle místě měla být importovaná další kultura,“ míní Hejma.

Městská část by místo uzavřeného nábřeží chtěla před budovou FAMU vybudovat podchod k řece a lávku ke Karlovým lázním

„To pak řeší komplexně celé nábřeží. Může tu být nějaká scéna, ale není to u tramvaje a u silnice. Určitě je dobře zklidňovat dopravu v centru, zamezit zbytnému tranzitu. Ale rozumným způsobem a po dohodě s námi. My jsme ti, kteří území spravují,“ dodává Petr Hejma.

Uzavírka měla skončit společně s rokem 2020, prodloužení by podle Scheinherra mělo platit dalších šest měsíců.

Adam Bejšovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme