Předseda ČSSD Sobotka přivítal odchod Haška a Tejce, další rezignace nežádá
Bohuslav Sobotka může začít naplno vyjednávat o příští vládě. Na funkce ve vedení sociální demokracie už rezignovali jeho největší soupeři o moc ve straně. Po Zdeňku Škromachovi se dnes ke stejnému kroku odhodlali Michal Hašek a Jeroným Tejc. Z účastníků takzvané lánské schůzky tak zůstává ve stranickém vedení jen Milan Chovanec, k jehož odchodu ale nevidí Sobotka důvod.
Sobotka odstoupení prvního místopředsedy Haška a šéfa poslaneckého klubu Tejce přivítal a označil ho za logický krok. Další rezignace už nežádá.
„Není možné rozstřílet celé vedení sociální demokracie tak, aby strana zcela ztratila schopnost vést po volbách jednání a sestavit příští vládu,“ podotkl Sobotka.
K situaci v ČSSD se v Ozvěnách dne Radiožurnálu vyjádřil místopředseda strany Lubomír Zaorálek
Podle předsedy ČSSD zklidnění situace a zahájení jednání umožnily už rezignace místopředsedů Haška, Tejce a Škromacha, který oznámil svůj odchod ve čtvrtek.
Právě tito tři politici ČSSD se podle Sobotky provinili tím, že nerespektovali usnesení výkonného výboru a pokusili se šéfa strany vyřadit z jednání o nové vládě. Hašek a Tejc ale stále trvají na tom, že Sobotka měl přijmout odpovědnost za slabý volební výsledek.
Hašek a Tejc následovali Škromacha a rezignují na funkce ve vedení ČSSD
Číst článek
Ke stejnému kroku dnes sociální demokraté vyzvali i další spolustraníky, kromě Chovance jmenovitě zmínili i místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka. Ten ve vysílání Radiožurnálu odmítl, že by Hašek, Tejc a Škromach museli odejít z vedení kvůli svým odlišným názorům.
„Tady nešlo o žádné jiné názory. Oni dnes odcházejí proto, že je k tomu vyzývá drtivá část členské základny, a odcházejí proto, že se bojí, že kdyby šli na ústřední výbor v neděli, tak by v tajném hlasování byli odvoláni z funkcí,“ míní Zaorálek.
Skupina vlivných sociálních demokratů se krátce po oznámení výsledků sněmovních voleb sešla v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Utajovanou schůzku její účastníci několik dní popírali, jako první ji přiznal Chovanec. Mezitím také stačili vyzvat Sobotku k rezignaci.
Předseda ČSSD to označil za pokus o mocenské převzetí strany, krajské organizace ho ve funkci podpořily a většinou vyzývaly k odstoupení naopak účastníky lánské schůzky. Jak dnes Sobotka řekl, vedení sociální demokracie bude doplněno na nejbližším stranickém sjezdu.