Přehled tisku: cizinci pracující načerno, tradice na seznamu UNESCO a problém řidičů s naftou
V pondělním tisku se dočtete, že cizinců pracujících v Česku načerno přibývá, píšou Hospodářské noviny. Ostrava chce podle regionálního Deníku zařadit na seznam UNESCO přes sto let starou tradici zvanou Skok přes kůži. A svátečním řidičům tuhne při mrazech stará nafta v autech, varuje Právo. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
E15
Vlastníci moderních kanceláří, obchodních center a skladů si nyní díky vysoké poptávce mohou diktovat podmínky nájemcům. Nájmy tak mnohdy zdražují. Informuje o tom deník E15. Současná situace dopadá hlavně na nově uzavírané nájmy.
Mladá fronta DNES
Nakažených spalničkami v Evropě prudce přibývá, nejvíc jich hlásí Rumunsko
Číst článek
Pojišťovny neplatí opožděné vakcíny. Informuje o tom Mladá Fronta DNES. Od ledna se změnila vyhláška o očkování proti infekčním onemocněním, která zavedla horní lhůtu pro očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Děti musí dostat první vakcínu do 18. měsíce, druhá dávka je odsunutá na pátý až šestý rok. Současné znění si ale pojišťovny vyložily tak, že odložené očkování platit nemají.
Hospodářské noviny
Cizinců pracujících v Česku načerno přibývá. Firmy podle Hospodářských novin marně hledají nové lidi a riskují kvůli tomu vysoké pokuty. Loni bylo z Česka vyhoštěno přes tři tisíce ilegálních pracovníků, je to osmkrát více než před čtyřmi lety. Problém je hlavně ve stavebnictví a průmyslu.
Regionální Deník
Ostrava chce zařadit na seznam kulturního dědictví UNESCO takzvaný Skok přes kůži. Jde o téměř 130 let starou tradici, při které nováček dokazoval, že může studovat hornictví nebo hutnictví na báňské akademii. Více se dočtete v regionálním Deníku.
Právo
Svátečním řidičům podle deníku Právo tuhne v mrazech stará nafta v autech. Mají totiž natankovanou ještě takzvanou letní nebo přechodnou naftu, které nejsou na rozdíl od zimní nafty tak odolné vůči mrazivým teplotám.
Euro
Kolik zaplatí skiareály za zasněžování? Částka zůstává nejasná, chybí údaje o odběru vody
Číst článek
České lyžování naráží na své limity. Tématu se věnuje týdeník Euro. Sjezdovky jsou totiž často v národních parcích nebo v chráněných krajinných oblastech. Lyžování tak sice přináší peníze do regionů, kde je vysoká nezaměstnanost, na druhou stranu mohu nenávratně zničit přírodní bohatství. Velkým problémem je umělé zasněžování. Někteří provozovatelé skiareálů ale naopak s ochránci přírody spolupracují a hledají cesty, jak přírodě neubližovat.