Premiérova slova o politické a ekonomické debilitě rozčílila opozici
Premiér a předseda ODS Petr Nečas nezvykle ostře zkritizoval čtvrteční rozhodnutí senátu odmítnout vládní úsporný balíček a v něm především zvýšení daně z přidané hodnoty. V rozhovoru pro Lidové noviny doslova řekl, že stažení vyšších daní by „byl krok na hranici politické a ekonomické debility.“ Opozice považuje jeho slova za výrok, který je výrazně za hranou.
Sociální demokracie, která má v horní komoře většinu, varuje, že rostoucí DPH citelně zasáhne příjmy českých domácnosti a dál zbrzdí ekonomiku. To ODS odmítá.
„Nechci hodnotit do jisté míry emotivní výrok. To hlavní sdělení je, že tato daňová opatření i další opatření, která se týkají výdajů státu, stabilizace financí a rozpočtového výhledu na příští rok jsou důležitá. Bez nich by Česká republika ztratila důvěryhodnost v očích zahraničních finančních institucí,“ říká senátor za ODS Jiří Oberfalzer.
Uznává, že opozice má právo dát najevo nesouhlas s návrhem. „Ale když zvážíte všechny okolnosti, tato opatření jsou nezbytná, ačkoli ani mně to nedělá radost,“ dodává Oberfalzer.
Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli senátor za ODS Jiří Oberfalzer a místopředseda ČSSD a poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek
Místopředseda ČSSD a poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek se domnívá, že Nečasův výrok je výrazně za hranou. „To, že je slučování DPH nesmyslné, řekl i prezident státu Klaus. Nechápu tedy, jestli je to ze strany premiéra útok na prezidenta, a to ještě velmi nevybíravý. Toto v této zemi nebývalo zvykem, aby se nejvyšší ústavní činitelé častovali tímto způsobem,“ tvrdí Zaorálek a pokračuje:
„Celá řada ekonomů říká, že další zvyšování DPH je neproduktivní. DPH se zvyšuje proto, aby se zvýšily příjmy. Ale dnes vám každý řekne, že i kdybychom ho dnes zvýšili na 40 procent, tak se ty příjmy pravděpodobně nezvýší, protože lidé budou více šetřit a nebudou víc nakupovat za vyšší DPH.“
Zaorálek zároveň odmítá, že by Nečasova slova odrážela obecně nastavenou rétoriku diskuzí mezi vládou a opozicí.
„Nevybavuji si, že bychom my ve sněmovně vůči členům vlády použili podobné výrazy. Dovolávám se toho, že to, co jsme řekli na adresu církevních restitucí či DPH, jsou jasné, konkrétní a konstruktivní záležitostí. Stojím si za tím, že to, co my namítáme, je věcné. Ale připadá mi, že to, co předvádí pan premiér, je spíše projev velké bezradnosti,“ míní Zaorálek.
O DPH bude znovu hlasovat poslanecká sněmovna
Petr Nečas zatím ponechává ve hře i variantu, že nové hlasování o vyšší DPH ve sněmovně by mohlo být spojováno i s hlasováním o důvěře vládě.
„Podle mě je to celkem logické. Důsledky nepřijetí návrhu znamenají, že nelze sestavit úspornější rozpočet na příští rok. Česká republika začne ztrácet důvěru, to prodraží půjčky na její provoz, mohlo by to zesílit dluhovou past. Premiér tím dává najevo, že pokud to nebude schváleno, tato vláda nebude chtít nést zodpovědnost za ty následky,“ vysvětluje Oberfalzer.
Lubomír Zaorálek naopak tento postup považuje za projev slabosti. „Petr Nečas si je vědom toho, že v klubu je rozdíl názorů. Je to způsob, jak se snaží udržet jednotu za každou cenu a toto je poslední zbraň, kterou má,“ říká.