Jste pod tlakem Zemana, nemůžete 'léčit' podle nejlepšího svědomí. Rath namítl podjatost senátu Nejvyššího soudu
David Rath podal námitku na podjatost senátu Nejvyššího soudu. Je podle něj pod tlakem prezidenta Miloše Zemana a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Návrh zdůvodnil výroky hlavy státu na adresu soudce Pavla Zelenky, který kvůli nedostatečnému odůvodnění škrtl odposlechy v korupční kauze. Zeman podle Ratha soudci vyhrožoval.
"Prezident Zeman se několikrát vyjádřil k této kauze. Vyjádřil se velmi nelichotivě o soudci Zelenkovi, předsedovi senátu, který vydal to předmětné usnesení senátu, jež napadá zde projednávaná stížnost," řekl nejdříve Rathův advokát Adam Černý.
Senát by se podle Černého měl výroky zabývat. "Včetně toho, že se výslovně přiznává, že vyhrožoval soudci Zelenkovi podáním kárné žaloby," doplnil Černý.
Rath, který se jako jediný z obžalovaných účastnil, prvního dne jednání Nejvyššího soudu, pak rovnou navrhl podjatost senátu Vladimíra Veselého. "Mám obavu, že mě nemůžete 'léčit' podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jste pod nátlakem a tomu by málokdo dokázal odolat. Prezident a ministr, to je prostě jiná síla," uvedl obžalovaný expolitik.
Zeman: Mohu podat kárnou žalobu
Zeman o případu mluvil například letos 24.ledna v Třemošné u Plzně. „I prezident má právo podat kárnou žalobu v případě, že soudce pochybí. Já nevylučuji, že právě v této kauze této kárné žaloby využiji," prohlásila tehdy mimo jiné hlava státu.
Bylo to krátce poté, co senát soudce Pavla Zelenky zrušil verdikt prvoinstančního soudu, který Ratha poslal na 8,5 roku za mříže. Vrchnímu soudu vadilo nedostatečné zdůvodnění odposlechů soudem, který jejich nasazení na Ratha a spol. povolil. Zelenka je kvůli tomu označil za nezákonný důkaz a rozsudek zrušil.
Proti tomu se ale postavil ministr spravedlnosti Robert Pelikán, když podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona.
Pokud jí Nejvyšší soud vyhoví, Zeman deklaroval, že kárnou žalobu na Zelenku podá, a to i kvůli jiným případům, o nichž Zelenka rozhodoval. "Soudce, který zamítl používání odposlechů, má za sebou celou řadu závažných kauz a já uvažuji o tom, že za sérii těchto kauz, nikoli pouze za to, na něj podám kárnou žalobu," zopakoval prezident v dubnu.
Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se Rath pouze přes Zemana snaží zpopularizovat. "Prezident se k této věci vyjádřil a hodlá v ní postupovat, až teprve než učiní příslušné kroky ministr spravedlnosti pan Robert Pelikán. Pak přichází v úvahu případná kárná žaloba," doplnil k tomu Ovčáček.
Rath: Soudci podlehnou vydírání Zemana a Pelikána, můj případ je monstrproces
Číst článek
Pelikána v úterý u Nejvyššího soudu cupovala většina advokátů z kauzy Rath, ministr podle nich nepřípustně zasáhl do soudní moci, když podal stížnost v živé kauze. Státní zástupce Radek Doležel z Nejvyššího státního zastupitelství se s ministrem naopak ztotožnil.
Mám za to, že Vrchní soud v Praze učinil rozhodnutí, které není v souladu se zákonem, a tudíž budu navrhovat, aby Nejvyšší soud tuto stížnost akceptoval," uvedl Doležel.
Verdikt by měl přijít příští středu
Nejvyšší soud by měl o stížnosti ministra v kauze Rath jednat celkem čtyři dny. Očekává se, že verdikt vynese příští týden ve středu.
Senát soudce Vladimíra Veselého přednesl v úterý zprávu o stavu věci, mimo jiné usnesení vrchního soudu či citace z povolení k inkriminovaným odposlechům. O stížnosti ministra by měl jednat celkem čtyři dny. Očekává se, že verdikt vynese příští týden ve středu. Rath se podle svých slov z dalšího jednání omluví.
Středočeský krajský soud někdejšího hejtmana v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činností manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší.