Případ jedovatých sušenek může vést až k embargu na všechny polské výrobky
Sušenky s možným obsahem jedu na potkany se dostaly do českých obchodů. Sladkosti polského výrobce Magnolia prodával řetězec Kaufland, který musel trubičky s krémovou náplní stáhnout z prodejních regálů i skladů. Sušenky se dostaly i do několika dalších zemí EU.
Na stahování sušenek dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce, o případ se zajímá také ministerstvo zemědělství.
Podle šéfa resortu Petra Bendla byly především díky SZPI a jejím pravidelným kontrolám závadné sušenky objeveny včas, a inspekce tak hned nařídila stažení celé šarže, aby si už výrobek nikdo nemohl koupit.
Bendl také v Ranním Interview poznamenal, že bude chtít mluvit s polským ministrem zemědělství, aby si celou věc vyjasnili a snažili se podobným případům předcházet.
Ministerstvo také může zakázat dovozci nekvalitních potravin vstup na český trh.
Nejtvrdším postupem by však bylo zastavit dovoz čehokoli původem z Polska, to ale podle Bendla podléhá i evropským předpisům a takový krok by bylo nutné konzultovat s Evropskou komisí.
Kdyby ale k případům, jako je tento, docházelo častěji, umí si Bendl představit i úplné embargo na polské výrobky. To by však podle něj poškodilo i český trh, protože některé polské výrobky jsou v Česku oblíbené a nekvalitní nejsou.
Poláci si za svými potravinami stojí
V Polsku prodávají řetězce zhruba 80 procent potravin z domácí produkce a Poláci jim dávají přednost. Po aféře s technickou solí v uzeninách sice zpozorněli, mluvit s nimi o kvalitě polských potravin je podle reportérů bezpředmětné. „Na rozdíl od metylalkoholu sůl nikoho nezabila," odkazují na český problém.
Poláci také mají v oblibě ekologické produkty, o čemž svědčí jejich popularita v celé Evropě. Na německém internetu je řada e-shopů s polskými specialitami. V Praze se pak také konal festival polské gastronomie. Poláci se totiž mohou opřít o nepřerušenou tradici menších zemědělských producentů.