Případů utonutí v Česku přibývá, a to i kvůli alkoholu. Opilým vodákům přitom hrozí pokuta
V českých vodách jen tento týden přišlo o život už šest lidí. Statistiky navíc ukazují, že počet utonulých v posledních letech roste. Zatímco v roce 2014 tímto způsobem zemřelo asi 190 lidí, loni už to bylo 214. Podle záchranářů je nejčastější příčinou alkohol.
„Týká se to jak koupajících nebo rekreantů u přehrad a vodních nádrží, tak vodáků, kde zažíváme i takové ty plovoucí bary. Pak je to velice často přecenění vlastních sil, přeplavávání přehrad,“ doplnil prezident Vodní záchranné služby David Smejkal.
Pod vlivem alkoholu se přitom na vodu vůbec nesmí. Dotyční v takovém případě mohou dostat pokutu od Státní plavební správy, která vodáky kontroluje společně s policií.
„Takové osobě může být uložena pokuta až do výše 100 tisíc korun a musí absolvovat celé přestupkové řízení,“ popsala postup ředitelka správy Klára Němcová. Dodala, že v současné době se pokutě nejspíš nevyhnou tři vodáci.
Rizikové jsou i skoky do vody
Na delší trase zase plavec může třeba chytit křeč. Záchranáři radí hlavně zachovat klid, držet hlavu nad hladinou a opatrně propínat postižený sval, dokud bolest neodezní.
Varují také před skoky do vody na neznámých místech. Nedávno přišel o život mladý muž, který skákal na přehradě Hracholusky za Plzní. Člověk si také může těžce poranit páteř a zbytek života strávit na invalidním vozíku. Podobné případy řeší záchranáři každý rok.
Ve zkratce proto radí nepít alkohol, nepřeceňovat své síly, neskákat v neznámých místech do vody z výšky a neplavat na dlouhé vzdálenosti.
Děti by potom rodiče rozhodně neměli nechávat bez dozoru, a to i na mělčině. Stejné pravidlo platí i u zahradních bazénů, kde záchranáři doporučují používat uzamykatelné zastřešení.