Program zelená úsporám není vhodný úplně pro každého, tvrdí památkáři
Zateplování fasády, výměna oken, pořízení kotle na biomasu nebo solárních kolektorů - to vše může zajistit program Zelená úsporám. Žádosti se můžou podávat už od poloviny dubna. Program ale není určený úplně pro každého - na to upozorňují zejména památkáři. Podle nich totiž některé úpravy nemusí budovám, které jsou kulturními památkami, prospět. Národní památkový ústav se chce k programu Zelená úsporám vyjádřit dnes.
Jak řekla v Ranním interview Radiožurnálu generální ředitelka ústavu Naděžda Goryczková, vlastníci národních památek by se měli nejdřív informovat, jak program Zelená úsporám využít. "Pro kulturní památky platí zákon o státní památkové péči a v souladu s tímto zákonem nelze památky nijak obměňovat v jejich architektonickém výrazu - to platí třeba i pro zateplování budov, výměnu oken za plastová nebo taková, která nesouvisí s historickou podstatou památky. My máme obavu, aby vlastníci kulturních památek, kteří nebudou vědět, že tento program lze využít jen na některé typy budov a že v případě historických budov jsou zde určitá omezení, dostali tyto informace včas," uvedla Goryczková.
Všem zájemcům o program Zelená úsporám pak Goryczková doporučuje, aby se předtím informovali na regionálních územních pracovištích Národního památkového ústavu nebo na jeho webových stránkách o možnostech využití programu na chráněné objekty. "Program ale není jen o výměně oken za plastová nebo o zateplování fasád polystyrenem umělými fasádními hmotami, což na historické objekty nepatří. Lidé mohou využít program třeba také na repase rámů historických oken či výměnu oken v podobě kopií historických oken," vysvětlila Goryczková.
Přečtěte si také:
Unikátní dotační program Zelená úsporám odstartoval
Zelená úsporám poněkud skřípe