PROUD chce přispívat integraci menšin

V Česku začíná oficiálně fungovat nová platforma - PROUD - podporující práva homosexuálů, transsexuálů a dalších menšin. I když její zástupci uznávají, že tuzemská společnost je tolerantní, některé z požadavků zůstávají nesplněny. Třeba možnost adoptovat děti nebo uzavřít manželství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Typický homosexuál"? Jaké jsou vaše stereotypy myšlení?

"Typický homosexuál"? Jaké jsou vaše stereotypy myšlení? | Foto: Stock Exchange Diane Groves

Dnešek je mezinárodním dnem proti homofobii. Právě k tomuto dni iniciativa symbolicky vznikla. Podle jednatele platformy PROUD Aleš Rumpela za tím stály dva hlavní důvody. Jste-li muž, nebo žena a jste-li homosexuální, nebo heterosexuální a jestli to ovlivňuje váš život, bylo otázkou, kterou si její tvůrci položili. „Odpověď je jednoznačně ano,“ říká Rumpel.

Přehrát

00:00 / 00:00

aleš rumpel byl hostem pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu

„A pak jsme si řekli, že naše životy nejsou v rámci ghetta. Všichni žijeme v nějakém společenství. Rodiče, rodinní příslušníci se často setkávají s odmítáním nebo posměšky, protože jejich děti a příbuzní jsou homosexuální. Stále funguje stereotypizace,“ popsal druhý důvod toho, co iniciativě na dnešní společnosti vadí a co by chtěl PROUD pomoci změnit.

Jednou z viditelných nerovností je odlišné vnímání partnerského svazku heterosexuálních a homosexuálních párů. „Proč stále máme kategorii, která je pro heterosexuály a druhou méněcennou, která je pro homosexuály,“ ptá se Rumpel.

Pak chce také iniciativa cílit na teenagery. „Jsou náchylní k zesměšňování a české školství v porovnání s tím, co se děje na západě, má mezery v sexuální výchově,“ vysvětluje Rumpel.

Sdružení se rozhodlo k tomu všemu mít konkrétní programy. „Zakládáme pracovní skupiny, které se chtějí věnovat práci s médii na zlepšení mediálního obrazu, který je často stereotypní,“ vypíchl jeden z nich Rumpel. „Právě tato měkká opatření - zavádění školení pro sociální pracovníky, lidi ve školství jsou účinnější než některá tvrdá opatření,“ myslí si.

Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme