Rasismu v Česku ubývá, cituje MfD ze zprávy EU
Mladá fronta Dnes nahlédla do výroční zprávy Evropské unie, ze které vyplývá, že rasismu v Česku ubývá. Hospodářské noviny se zabývají tím, jak úřady poskytují informace o tom, kam putují peníze. Na podzimní hony podle Práva dohlíží policie. Výrobce vánočních ozdob ničí čínská konkurence, konstatuje Pražský deník.
Mladá fronta Dnes cituje z výroční zprávy Evropské unie, že v Česku ubylo rasismu. I když jsou stále vidět narozeninové soukromé party za zataženými závěsy ve vesnických kulturních domech, jsou to ve skutečnosti koncerty holých lebek, doprovázené zdviženými pravicemi při hajlování. Česko ale přesto společně s Rakouskem a Švédskem figuruje mezi třemi chválenými zeměmi, kde počet projevů rasismu loni a předloni klesl.
Rasismus se v Česku projevuje nejčastěji vykřikováním extremistických hesel a hajlováním na skinheadských koncertech, ale občas dojde i k násilí. Policie loni zaznamenala 250 rasových trestných činů, zatímco předloni jich bylo o téměř stovku víc.
Kam jdou peníze? Hospodářské noviny udivuje, že z úřadů často zní, že je to tajné. Navzdory zákonu o přístupu k informacím se úředník o údaje nerad dělí. Příklad mýtného svědčí o tom, že politici ani úředníci neberou zákon vážně.
Dodatek ke smlouvě o stavbě systému mezi ministerstvem a firmou Kapsch postavil stát do nevýhodné pozice a znamenal pro něj další náklady navíc. Minulé vedení ministerstva v čele s Milanem Šimonovským ho na žádost rakouské firmy utajilo. Na světlo se na nátlak médií dostal až po šesti měsících.
Příkladů je podle Hospodářských novin mnoho. Před dvěma měsíci zazněl u soudu přelomový rozsudek - stát musí zveřejnit smlouvy o prodeji stamiliardového ruského dluhu. Radnici v Kolíně zase soudci nařídili, aby ekologům poskytli všechny podklady ke stavbě průmyslové zóny pro automobilku TPCA.
U soudu skončil i spor o cenu dálnice D47. Nejčastější důvody, proč stát nebo města smlouvy s firmami tají, jsou jedinečnost technologií nebo obchodní tajemství. Jenže už loni Nejvyšší správní soud prohlásil, že odvolávání se na obchodní tajemství neobstojí. Zákon o přístupu k informacím přitom platí už sedm let.
Policie zesiluje kontrolu myslivců. Deník Právo doplňuje, že akce zaměřená na dodržování bezpečnosti při pořádání honů skončí až o Silvestru. Policisté se soustředí hlavně na kontrolu příslušných dokladů, zákaz používání alkoholu nebo jiných látek před honem nebo v jeho průběhu a kontroly zbraní, aby nedocházelo k lovu zvěře zakázanými prostředky. Podle policejních statistik byly jen za minulý rok na honech postřeleny čtyři osoby, jeden člověk zraněním podlehl.
Hospodářské noviny získaly informaci o tom, že České aerolinie poprvé v novodobé historii přesunou na celou zimní sezónu jedno letadlo z charterové flotily do zahraničí. Bude létat v Irsku a Velké Británii pro cestovní kanceláře. Posádka letadla se bude v Irsku střídat. Další stroj ČSA půjčily na jeden měsíc i do Švýcarska. Bude létat do Keni. Kolik peněz pronájmy přinesou, firma nesdělila. Chce ale intenzivně jednat o dalším prodloužení pronájmů i na letní sezónu.
Originalita nápadu a luxus. To zachraňuje české výrobce vánočních ozdob v boji s levnou konkurencí Číny. Pražský deník píše o tom, že naše frmy musí právě kvůli padělkům z Východu propouštět zaměstnance a některé i krachují. Za uplynulých šest let přišly o 50 procent tržeb. Čínská konkurence je totiž schopná prodávat plastové nebo skleněné ozdoby i o 40 procent levněji. A na to zákazníci slyší.
Ozdobám s označením Made in Czech tak zbyl v tuzemsku tržní podíl pouhých pět procent. Záchranou pro české společnosti jsou náročnější zákazníci ze zahraničí. Většina produkce z Česka totiž míří do západní Evropy a do Spojených států.