Rezignace přicházejí pozdě, reagují na změny ve vedení ČSSD politici
Michal Hašek a Jeroným Tejc odstoupili z funkcí ve vedení sociální demokracie. Oba ale trvají na tom, že výzva k rezignaci předsedy Bohuslava Sobotky byla vzhledem k volebnímu výsledku strany oprávněná. Podle některých politiků došlo k rezignacím pozdě.
Předseda Senátu z ČSSD Milan Štěch rezignaci obou politiků přivítal:
„Tak je to pozdě, hodně po dvanácté. Ale je dobře, že se tak stalo. Myslím si, že to uvolní situaci a usnadní průběh nedělního ústředního výkonného výboru. Omlouváme se všem občanům, zdrželo to vyjednávání, vytvořilo to špatnou atmosféru, ale doufejme, že bude platit to, že co nás nezahubí, to nás posílí."
Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartošky je odstoupení z funkcí logickým vyústěním a adekvátním krokem k tomu, co se kolem schůzky v Lánech dělo. A stejně jako Štěch poukazuje na to, že k odstoupení došlo poměrně pozdě.
„Já si myslím, že se jedná o logické vyústění situace v ČSSD poté, co tam proběhlo. Myslím si, že je to krok adekvátní k tomu, co se stalo. Možná škoda, že k tomu došlo až tak pozdě. My počkáme, co proběhne po víkendu, poté předpokládáme, že se ČSSD bude chovat jako vítězná strana a zahájí jednání o případném sestavení vlády," řekl Bartoška.
Místopředsedkyni hnutí ANO Věru Jourovou Haškův a Tejcův odchod z vysoké politiky nepřekvapil:
„Považujeme to za určitý vývoj, který se možná dal očekávat. Myslíme si, že to určité ‚vyčištění‘ situace přispěje k tomu, že od neděle budeme moci jednat se stabilizovaným vyjednávacím týmem za sociální demokracii.“
Předseda ČSSD Sobotka přivítal odchod Haška a Tejce, další rezignace nežádá
Číst článek
Hašek a Tejc vyzvali k rezignaci i své spolustraníky - místopředsedy Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka.
Sobotka odchod Haška a Tejce přivítal a označil ho za logický, další rezignace v jejich straně podle něj nejsou třeba.
Už včera rezignoval na funkci místopředsedy ČSSD další ze Sobotkových kritiků Zdeněk Škromach. Jak řekl, odchodem na sebe bere odpovědnost za špatný volební výsledek strany, jako "pučista" se ale necítí.
Hašek a Tejc následovali Škromacha a rezignují na funkce ve vedení ČSSD
Číst článek
Hašek, Tejc, Škromach a další vlivní sociální demokraté se krátce po oznámení výsledků sněmovních voleb sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Tuto schůzku potvrdili až po několika dnech. Mezitím stačili vyzvat Sobotku k rezignaci a vyřadit ho dočasně z povolebního vyjednávacího týmu.
Sobotka to označil za pokus o mocenské převzetí strany, krajské organizace ho ve funkci podpořily a většinou vyzývaly k odstoupení naopak účastníky lánské schůzky.