Soud o znovuotevření Janouškova procesu nerozhodl. Předvolá jeho manželku a terapeuta
Soud, který podruhé posuzuje žádost lobbisty Romana Janouška o obnovu jeho trestního řízení, předvolá k výslechu Janouškovu manželku a jeho někdejšího terapeuta Ivana Doudu. Vyhoví tak návrhům státního zástupce i Janouškova obhájce. Zasedání bude pokračovat 4. února. Ke středečnímu jednání lobbista nedorazil, omluvil se ze zdravotních důvodů.
Pražský městský soud zamítl Janouškovu žádost o nové projednání jeho dopravní nehody už v roce 2016, což následně potvrdil i vrchní soud. Podnikatele odsouzeného ke 4,5 roku vězení se však loni na podzim zastali ústavní soudci, kteří žádost o obnovu řízení vrátili k novému projednání.
Soud zjišťoval, jak stoná Janoušek: vyjel si na kole, navštívil plovárnu. ‚Špatné podklady,‘ reaguje advokát
Číst článek
Nařídili, aby se městský soud lépe vypořádal s Janouškovými argumenty, že jeho počínání v době nehody ovlivnil hematom v mozku.
Předseda soudního senátu Tomáš Kubovec na středu znovu předvolal autory znaleckých posudků předložených obhajobou – psychiatra Jaroslava Zvěřinu, neurochirurga Petra Jelínka a bývalého znalce v oboru očního lékařství Jana Nováka.
Jelínek zopakoval, že subdurální hematom může vést ke zkreslenému vnímání, Novák popsal souvislost mezi hematomem a omezením zorného pole.
Znalec Zvěřina vypovídal na žádost Janouškova advokáta Lukáše Trojana za zavřenými dveřmi, veřejnost tak jeho slova neslyšela. Trojan pak novinářům řekl, že právě obsah této výpovědi vedl k návrhům na předvolání Janouškovy manželky a terapeuta Doudy. Advokát a státní zástupce Vladimír Pazourek se shodli na tom, že tato dvě svědectví pomohou dokreslit Janouškův stav v době nehody.
Ústavní soud případ vrátil
Pražský městský soud o Janouškově návrhu ve středu rozhodoval už podruhé. Ústavní soud totiž loni v říjnu případ vrátil s tím, že předchozí zamítavé rozhodnutí porušilo Janouškovo právo na soudní ochranu.
Lobbista Janoušek má šanci na obnovu procesu. Ústavní soud nařídil znovu projednat jeho návrh
Číst článek
„V tomto případě vykročili z pravidel pro obnovu řízení, kdy by měli pouze posuzovat to, zda nové skutečnosti a důkazy mohou změnit něco na rozhodnutí o vině a trestu. Soudy už tou úvahou, kdy do toho zasadily chování nebo jednání stěžovatele po nehodě, překročily rámec, který jim trestní řád a ústavní pořádek dává k dispozici,“ zdůvodnila pro Radiožurnál mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.
Janouškovi advokáti totiž o obnovu řízení požádali s tím, že mají v případu nové důkazy. Například znalecké posudky, podle kterých byl Janoušek v době nehody závislý na alkoholu a dalších návykových látkách. Taky poukazovali na údajnou poruchu zorného pole a na možnost, že Janouškovy rozeznávací schopnosti mohl ovlivnit hematom v mozku.
Městský i vrchní soud v Praze sice připustily, že tyto okolnosti mohly mít vliv na průběh nehody, ale zároveň dodaly, že takovou možnost vylučuje to, jak se po nehodě Roman Janoušek choval.
Sport i kulturní akce
Janoušek má ze zdravotních důvodů trest přerušen až do letošního jara. Podle posudku olomoucké fakultní nemocnice u něj totiž po operaci hlavy existuje riziko těžkého poranění mozku a pobyt ve vězení by ho ohrožoval na zdraví i na životě.
Lobbista Janoušek neuspěl s další žádostí o prominutí zbytku trestu. Soud ji opět zamítl
Číst článek
Potom, co Pražský vrchní soud nechal Janouška sledovat, se ale ukázalo, že Janoušek mimo vězení sportuje i navštěvuje kulturní akce.
V roce 2012 Janoušek v opilosti naboural v pražské Michli do cizího vozu a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, řidička z druhého auta ho dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit.
Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, potom se na zelenou rozjel, ženu srazil a ujel. Za to původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu. Nakonec byl odsouzený za těžké ublížení na zdraví. O obnovu procesu požádal v roce 2016, ale městský ani vrchní soud v Praze mu nevyhověly.