U bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové Stříž mimo jiné zkritizoval „nestandardní postup odvolacího soudu“.
Státní zástupce navrhl pro bývalého předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslava Peltu šest let vězení, pětimilionový peněžitý trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací.
Pražský městský soud se v pondělí začal potřetí zabývat otázkou viny bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové.
Soud zjistil, že resort spravedlnosti během odvolání rozhodl bez toho, aby si vyžádal k případu celý spis. Nerozhodoval tak na základě úplných informací a jeho rozhodnutí není přezkoumatelné.
Divišovi v Česku měla propadnout nemovitost na Chebsku a v centru Prahy, akcie a také peníze z bankovního účtu. Podle soudu na něm dříve bylo 1,6 miliardy korun, loni na podzim to bylo 933.000 korun.
Franchetti byl souzený v nepřítomnosti. Po později zrušeném zprošťujícím rozsudku z října 2022 totiž opustil Česko a vrátil se do Ruska. Svou vinu vždy odmítal.
T-Mobile předložil soudu stanovisko zpravodajců, ve kterém třeba varují, že prohraje-li T-Mobile soudní při o blokování s webem AC24, může to vést k propadu důvěry mezi soukromníky a státem.
Soudní senát si vyžádal ústavní posudek z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Podle něj byly ženy trestně odpovědné. Jenže obhajoba přišla s tím, že práce znaleckého ústavu je v rozporu se zákonem.
„Otázkou je, proč ministerstvo vyvíjí takové úsilí, aby bylo odškodněno co nejméně žen. Je lepší jedno nespravedlivé odškodnění než mnoho neodškodněných z důvodu přílišné přísnosti,“ říká advokátka.
Alexandr Franchetti se měl podle obžaloby účastnit ruské anexe Krymu v roce 2014. Soud ho už ale jednou pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Případ znovu přezkoumá příští středu.
Městský soud v Praze po třech přerušených jednáních dokončil čtení dvou obžalob v korupční kauze bývalého soudce Zdeňka Sováka. Toho poté museli opět ze soudu transportovat záchranáři do nemocnice.
Žalobce sice stihl dočíst první obžalobu, kterou začal přednášet na minulém jednání, druhou už nikoliv. Obžalovaný Bíba si vyžádal přestávku kvůli zdravotnímu stavu, následně ho odvezli záchranáři.
Ministerstvo zdravotnictví nově musí samo ověřovat, zda žadatelka o odškodnění byla v minulosti obětí protiprávní sterilizace. Uvedl to Nejvyšší správní soud. Obětí se přihlásily stovky.
David Rath by měl zdědit desítky milionů korun z otcových bankovních účtů či jeho podíly v několika nemovitostech. Jeho bratr Michal Rath ale plánuje ve věci ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Třeštík se hájil mimo jiné tím, že se stal obětí vydírání. V minulosti už byl pravomocně odsouzen za pokus o nelegální vývoz vzácného obrazu Pabla Picassa, tehdy mu ale justice neuložila trest.
Odvolací soud sice označil výroky pedagožky za „naprosto neomalené a nevhodné až ironicky kruté“, uvedl ale, že není jasné, jak konkrétně měla pedagožka svým projevem ospravedlňovat válečné zločiny.
Policie podle rozsudku neměla pro plošné shromažďování údajů o zdravotním stavu lidí, kteří byli v izolaci kvůli covidu-19, zákonné oprávnění. Rozhodnutí je pravomocné.
Ústavní soud se v půlce května zastal bývalého kriminalisty Josefa Polanského. Tomu soud nižší instance v minulosti zamítl žádost o obnovu případu bez toho, aby se Polanský mohl k věci vyjádřit.
Své závěry opírá o to, že Šiffer své teorie měnil a navíc se jednalo o náboženství. V takovém případě pak podle něj nemůže uvažovat o bludech. S tím ale obhájci nesouhlasí.
Městský soud v Praze se zabývá případem bývalého soudce Zdeňka Sováka, který měl podle obžaloby požadovat desítky milionů korun za zajištění mírnějšího trestu pro stavební společnost Metrostav.
Proces se po více než roce chýlí ke konci, v pondělí se prováděly listinné důkazy. Jedním z nich byla i mnohastránková charakteristika Šiffera, kterou sepsala obžalovaná důchodkyně Irena.
Jde o soudní proces s dívkou, která v Národním muzeu záměrně spustila hasicí systém. Spor se vrací na začátek, jelikož odvolací senát došel k názoru, že je současný soudce podjatý vůči obhájci dívky.
Kauza se vrátila k obvodnímu soudu po rozhodnutí odvolacího senátu. Ten konstatoval, že operátor blokací porušil síťovou neutralitu. Obě strany sporu odmítly smír a chtějí předvolávat svědky.
Podle obžaloby se učitelka ve třídě snažila ospravedlnit válečné zločiny proti míru tak, že ze strany Rusů jde o omluvitelný způsob řešení situace. Žákům tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje.
Spolu s Jakubem Ortínským obžaloba navrhuje tresty i pro Petra Šorfu, Martina Hromadu a Ortínského matku, která podle státního zástupce přijala soukromě od firmy nejméně 3,5 milionu korun.
Česko po začátku války na Ukrajině začalo řešit problematiku šířených konspirací a dezinformací tím, že zakázalo fungování vybraných webových stránek. Mezi nimi i web AC24.cz.