Rychetský: Problémy Romů se řešit nedaří
Vládě se nedaří řešit problémy Romů, a ti proto utíkají do zahraničí, připustil vicepremiér Pavel Rychetský. Tématem schůzky romských předáků s vicepremiérem byl i další postup po nynějším pozastavení britských kontrol na letišti v Ruzyni. Hovořit měli také o tom, jak předejít opětnému zvyšování počtu českých žadatelů o azyl ve Velké Británii.
Pro začlenění Romů do většinové společnosti stát zatím moc neudělal. Pavel Rychetský po jednání připustil, že dosavadní činnost státu k integraci romské menšiny nestačí. Vláda a veřejná správa se teď podle něj musí soustředit na zlepšení bezpečnosti a zaměstnanosti Romů a na otázku bydlení romské menšiny. Vicepremiér také přiznal, že Romové odcházejí z republiky kvůli svému neuspokojivému postavení ve společnosti a že integrační úsilí vlády postavení Romů příliš nezměnilo.
Všichni se dnes shodli na tom, že vůbec nejhorší je to s bydlením. Za to kritizovala velmi ostře kabinet Marta Tulajová z Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. "Tato vláda nemá vybudované sociální bydlení, ale přeskočila velice rychle k holobytům. Ona vystěhovává Romy z bytových jednotek, které jsou pro každého občana, a nastěhovává je do holobytů." Není pak nic výjimečného, když v jedné místnosti bydlí i 12 lidí, dodává Tulajová. Vláda by se proto podle ní měla snažit zajistit Romům takzvané sociální bydlení, jako je tomu v Německu.
Na to kýve jednoznačně i vládní zmocněnec pro lidská práva Jana Jařab i on souhlasí a říká, že něco by se s tím udělat mělo, i když peněz ve státní rozpočtu nepřebývá. "To je jedna z věcí, na které by se peníze najít měly, že by se měly nějaké priority přehodnotit. Ta rozpočtová kouzla ale po mně nechtějte." Jak pomoci Romům a předejít tak další emigraci, o tom se bude vláda radit hned po svých prázdninách. Jak řekl vicepremiér Pavel Rychetský, bude to zřejmě v posledním srpnovém týdnu 29. srpna.
Od půlnoci byly pozastaveny kontroly britského imigračního úřadu na ruzyňském letišti. Čeští cestující se tak s imigračními úředníky setkají opět až v Británii. Opatření na Ruzyni bylo zavedeno 18. července. Za tři týdny úředníci nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů. Počet žádostí o azyl od té doby podle údajů britské ambasády výrazně poklesl. Londýn je ale připraven kontroly znovu zavést, pokud by se počet azylantů opět zvýšil.