S novou ústavou vytváří prezident nové zvyklosti, hájí politiku Zemana právník

Prezident musí odrážet výtky, že porušil ducha ústavy, když nedal znovu šanci koaliční vládě, která by se mohla opřít o stojedničkovou podporu ve sněmovně, a že údajně obešel stranickou scénu, když jmenoval takzvanou vládu odborníků. Podle kritiků jde Zeman proti ústavním zvyklostem. Před několika dny prohlásil, že jako přímo zvolená hlava státu má právo je měnit, a v rozhovoru pro dnešní Právo označil pojem „ústavní zvyklosti“ za „naprosto idiotský“, protože nejsou zakotveny v ústavě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle ústavního právníka Jana Kudrny má však Zeman právo s novou ústavou, která počítá s přímo voleným prezidentem, nastavovat i nové ústavní zvyklosti.

Jak bychom mohli definovat pojem „ústavní zvyklosti“?

Já osobně bych řekl, že ústavními zvyklostmi jsou určitá pravidla, která se vyvozují z toho, jak bylo v určitých typových situacích postupováno v minulosti, a že o těchto pravidlech existuje také nějaká všeobecná shoda.

To znamená, jsou to nepsaná pravidla, která vznikla praxí, o které už třeba není sporu, byla tedy přijata, a dalo by se také hovořit o určitých precedentech, ale pozor – precedent bývá spojován s rozhodováním soudu. Tady se jedná o jakési precedenty, které vznikly během doby, a jako ta pravidla se ukázala být jako vyhovující a usnadňující řešení typových situací v budoucnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl Jan Kudrna, odborník na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy

Pokud je tedy prezident označil za „idiotský pojem“, tak možná nedoceňuje to, o čem jste teď mluvil, jistou ústavní tradici…

Já nechci hodnotit, jaký má kdo názor na ústavní zvyklosti.

K tomu asi je ještě dobré také říci, že ne každé pravidlo, o kterém někdo tvrdí, že je ústavní zvyklost, tak to musí být ústavní zvyklost, protože tam je ještě třeba splnit nejméně dvě podmínky, a že by to mělo být pravidlo všeobecně uznávané a pravidlo dlouhodobě používané.

Tady je ovšem složitá situace v tom, že bavíme-li se o postupu prezidenta republiky, tak tady není šance na dlouhodobé uznávání a užívání ústavních zvyklostí, protože od počátku října máme nově nakreslenou ústavu, protože došlo ke změně postavení prezidenta republiky, nejenom přímou volbou, ale dalšími věcmi týkajícími se třeba jeho odpovědnosti. To znamená tady se udělala zelená louka.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v prakticky prvním veřejném komentáři k postupu prezidenta v dnešních Hospodářských novinách říká, že Miloš Zeman ústavu neporušuje, ale jedná „neortodoxně“. Je to přiléhavé hodnocení jeho nynějších kroků?

Já určitě souhlasím s tím, že prezident republiky nepostupoval a nepostupuje protiústavně. Já k tomu dodávám to, že tak, jak on postupuje, mohl postupovat už i nepřímo volený prezident, a také oba předchozí prezidenti do určité míry v různých situacích postupovali trochu jinak, než to třeba bylo někdy v minulosti.

Zahraniční média komentují jmenování nové české vlády analyticky i karikaturou

Číst článek

A pokud se jedná o neortodoxní postup, to je opět velká otázka, protože já bych tady opět rád řekl to, že je velký rozdíl anglickým trávníkem, který někde na univerzitě v Oxfordu pěstují 500 let, a trávníkem, který u nás byl položený před pěti lety a za rok bude znova vyměněný.

A to je právě to, že tady došlo k velké změně ústavy. V tuhle chvíli těžko mluvit o ortodoxii, když jsme znova na samém počátku a prezident je teď ten, kdo vytváří s novou ústavou nové zvyklosti, a bude záležet na ostatních spoluhráčích, jestli ty zvyklosti přijmou a jak se bude postupovat v budoucnu.

Vladimír Kroc, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme