Před deseti lety se na česko-slovenských hranicích přestaly razítkovat pasy. Země vstoupily do 'Schengenu'
Přesně před deseti lety se Česká republika stala součástí Schengenského prostoru. Hranice tehdy kromě nás nově otevřelo taky Polsko nebo země v Pobaltí. Vstupem do takzvaného Schengenu zanikly i kontroly na hranicích mezi Českem a Slovenskem.
Češi a Slováci tehdy symbolicky přeřízli hraniční závoru, která jejich země u Starého Hrozenkova oddělovala. Znovu nabitou jednotu pak slavili i s celníky, kteří zájemcům naposledy razítkovali pasy.
Ukrajinci můžou do Schengenu nově cestovat jen s pasem. Začal platit bezvízový styk
Číst článek
Dnes přejezd přes hranice poznáme už jen podle značek na kraji silnice. Podle europoslance Pavla Svobody (KDU-ČSL) bychom si důležitost této změny měli dodnes připomínat.
„To bylo velmi citelné připojení k Evropě, kdy jsme opravdu na vlastní kůži, nohy a vozidla mohli pocítit, jaké to je být v Evropě bez hranic,“ říká Svoboda s tím, že Schengenský prostor se nejspíš brzy ještě rozšíří o Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko.
Trojice splňuje všechny podmínky ke vstupu, chybí už jen definitivní souhlas vlád. Třeba Chorvatsko ale poukazuje na slabiny otevřeného prostoru, které se projevily při migrační krizi v roce 2015. Šest členských zemí kvůli tomu kontroly na hranicích částečně obnovilo. Celníci a policisté z Německa nebo ze Švédska namátkově kontrolují auta a taky cestující některých letadel. Tohle opatření je oficiálně dočasné, země ho ale i kvůli řadě teroristických útoků postupně prodlužují.
Podle německé kancléřky Angely Merkelové je přesto důležité zaručit Evropanům svobodu pohybu. Migračním vlnám prý zabrání hlavně silnější ochrana vnějších hranic Schengenského prostoru. Od dubna tam Evropská unie výrazně zpřísnila kontrolu všech dokladů. Do roku 2020 navíc vznikne takzvaný Systém vstupu a výstupu, díky němuž budou země lépe kontrolovat délku pobytu všech cizinců.