Evropa nebude nikdy pevností. V unii nesmí být občané druhé kategorie, řekl Juncker
Evropská unie musí zůstat jednotná a nesmí v ní být občané ani státy druhé kategorie. To bylo jedno z hlavních poselství předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera v projevu o stavu Evropské unie. Toto poselství bylo určené hlavně zemím ve střední Evropě, jako je Česká republika.
Juncker v projevu nikoho přímo nejmenoval, ale prohlásil, že je smutný z toho, že ne všechny státy jsou solidární, unie jako celek ale podle něj solidární je a zůstane. „Evropa nebude nikdy pevností, ale bude kontinentem solidarity, který poskytne pomoc těm, co ji potřebují,“ řekl doslova.
Přístupu středoevropských států se týkal i jeho vzkaz, že všechny státy musí respektovat rozsudky evropského soudního dvora. V případě uprchlických kvót se Maďarsko, Polsko anii Česko nehodlají verdiktem řídit a nadále trvají na tom, že migranty podle kvót přijímat nebudou.
Nová pravidla deportací
Evropská unie představí novou politiku při deportaci migrantů. Ve Štrasburku to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle něj musí společenství zesílit přístup k vracení uprchlíků, kteří nemají na azyl právo a ochranu si tak nezaslouží. Unie ale podle předsedy zůstane kontinentem solidarity, který poskytne domov potřebným. Nová pravidla unie prý zveřejní na konci měsíce.
Čest Evropy při řešení uprchlické krize podle Junckera zachránila Itálie, která s migranty pomáhala nejvíc. Evropská unie bude migrantskou otázku řešit také s OSN. Vadí ji mimo jiné skandální podmínky pro běžence v Libyii. Záležitost je podle předsedy Evropské komise kolektivní odpovědností Evropy.
Juncker navrhuje, aby "unijní loď v budoucnu řídil jeden kapitán". Evropský prezident má spojit funkce předsedy komise a rady #SOTEU
— Filip Nerad (@FilipNerad) 13. září 2017
Turecko do unie nepatří
Juncker v projevu před Evropským parlamentem také oznámil, že chce v Schengenu Rumunsko a Bulharsko. Pomohlo by to podle něj zlepšení ochrany vnější hranice Evropské unie. Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky.
Juncker dál vyloučil členství Turecka v unii. Prioritou pro vstup do EU je totiž právní stát, řekl Juncker. Dodal také, že Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě, a to mílovými kroky. Vyzval rovněž k propuštění zadržovaných novinářů a ohradil se proti tomu, že Turci nadávají zemím EU do nacistů.
Stejné kakao i pro Čechy
Praxe dvojí kvality potravin není v Evropské unii přípustná, prohlásil dnes v europarlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.
„Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích,“ prohlásil šéf komise. Podobné věci podle něj už nyní unijní právo zakazuje, a je proto třeba zajistit, aby národní úřady mohly tyto praktiky skutečně vymýtit.
Evropský ministr financí?
Pokud má euro skutečně EU stmelovat, musí se podle Junckera stát něčím víc než jen měnou vybrané skupiny členských zemí, řekl dál Juncker a navrhl vznik Evropského měnového fondu, který by technicky a finančně pomáhal státům Evropské unie s přijetím eura. Evropský prezident si dále přeje si vznik funkce ministra financí eurozóny, kterým by měl být člen komise.
Juncker chce ev. ministra financí a hospodářství, měl by se jím stát eurokomisař pro hosp. Odmítl naopak rozpočet a parlament pro eurozónu
— Filip Nerad (@FilipNerad) 13. září 2017
Juncker dál připomněl, že závazek přijmout euro mají všechny členské státy unie s výjimkou dvou. Všechny země EU by se podle něj měly účastnit její bankovní unie.
Předseda komise pak odsoudil podvodné praktiky automobilových společností a vyzval k budoucnosti s modely vozidel šetřícími životní prostředí. Unie plánuje rozsáhlé šetření zahraničních investicí ve strategických společnostech.