Šéfem ČSSD se stal Jiří Paroubek

Novým předsedou sociální demokracie se v sobotu stal podle očekávání premiér Jiří Paroubek. V tajné volbě ho podpořilo téměř 92 procent delegátů mimořádného sjezdu. Místopředsedou strany je vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Toho podpořilo přes 89 procent přítomných. Volba nebyla žádným překvapením, ani jeden z kandidátů na nejvyšší posty ve straně totiž neměl soupeře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Novým lídrem ČSSD je premiér Jiří Paroubek. Do vedení strany ho zvolili delegáti mimořádného sjezdu sociální demokracie v Praze. Do funkce místopředsedy se vrátil vicepremiér Zdeněk Škromach. Cílem sjezdu ČSSD pouhé tři týdny před volbami bylo především ukázat jednotnost sociální demokracie. Delegáti také přijali usnesení, které zakazuje sociální demokracii uzavřít povolební koalici s komunistickou stranou.

Zvolení Jiřího Paroubka i Zdeňka Škromacha bylo očekávané, ani jeden z nich neměl konkurenta. Nový předseda ČSSD po zvolení řekl, co je jeho cílem: "Vyhrát volby, porazit Modrou šanci a rozbít možnou vládu panské koalice ODS, KDU a Zelených."

Jiřího Paroubka podpořil v kandidatuře na post předsedy ČSSD také bývalý šéf této strany expremiér Miloš Zeman. "V čele strany má stát člověk s určitým objemem životních zkušeností a v tomto smyslu člověk dospělý. Dospělý nejenom fyzicky, ale především mentálně," vysvětlil expremiér své důvody, proč podporuje právě Paroubka. Zeman také varoval sociální demokraty před možnou povolební variantou velké koalice s ODS. "Ti, kdo jsou spíše držiteli koryt, než držiteli myšlenek, hodnot a ideálů sociální demokracie, se možná po volbách, nikoliv dnes, budou takové velké koalice domáhat. Chtěl bych před tím varovat, protože by to byla cesta k ponížení a porážce sociální demokracie," řekl Zeman.

Sociální demokraté na sjezdu kritizovali nejen opoziční ODS, ale také vládní KDU-ČSL. První místopředseda Bohuslav Sobotka obvinil lidovce, že loni při vládní krizi chtěli rozbít koalici a poškodit ČSSD: "Myslím si, že je dobré si připomenout, že se tehdy KDU-ČSL nechovala jako férový koaliční partner a myslím si, že KDU-ČSL tím také výrazně ovlivnila a poškodila své vyhlídky na budoucí, možnou spolupráci se sociální demokracií."

M. Zeman a J. Paroubek | Foto: ČTK

Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek na to reagoval: "Pan Sobotka se přidržel osvědčeného přístupu své strany, svádět své problémy a své vnitřní krize na druhé. Možná k tomu měl ještě dodat, že jsme letos hodně pršeli a způsobili povodně. Výkonná rada ODS pak považuje volbu předsedy ČSSD a představení vlády takzvaných talentů za završení snahy sociální demokracie vybudovat stranu jednoho muže. Cílem je podle špiček ODS "vláda ČSSD v úzké spolupráci a komunisty."

Delegáty mimořádného sjezdu ČSSD vítali při příjezdu její odpůrci, převlečení za pionýry s rudými šátky. Na transparentech připomínali některé stranické aféry a kritizovali příklon ČSSD ke KSČM. Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek v reakci na to prosadil usnesení, ve kterém se ČSSD zavázala, že neuzavře povolební koalici s komunisty.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme