Senát proti placení dlužných alimentů státem

Senát se postavil proti tomu, aby alimenty za neplatiče posílal chudším matkám stát, a pak je dodatečně sám po dlužnících vymáhal. Kritici takového postupu tvrdí, že stát by tyto dluhy zdaleka ne vždy zpětně vysoudil, a že navíc by výživné přestávalo platit čím dál víc otců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladštejnský palác

Vladštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Návrh zákona sepsala a prosazuje skupina poslanců v čele se sociální demokratou Anou Čurdovou.

Ta odcházela ze Senátu velmi zklamaná: "Je mi líto, že se někteří, zde sedící senátoři, nedokázali přenést přes svoje smýšlení." Většina senátorů ale říká: pomáhat samoživitelkám, kterým alimenty nechodí a které mají hluboko do kapsy, ano! Ale ne takhle. Státní kasu by to prý mohlo přijít až na stamiliony korun navíc.

"To není tak jednoduché, jak tady bylo padesát let zvykem - státe, obce, postarejte se o mne! Především se každý musí starat sám o sebe, o své děti, o své rodiče. A to je třeba lidem vštěpovat, a ty podmínky nezlepšovat natolik, aby bylo výhodné něco takového dělat," myslí si senátor Jaroslav Kubera z ODS.

Anna Čurdová z ČSSD si ale oponuje, bez peněz od otce se může ocitnout prakticky kterákoli matka: "A to se může stát i dětem pana senátora Kubery, i když bude kádrovat své budoucí zeťe nebo snachy."

"V mé rodině jsou případy, kdy skutečně některé mé příbuzné mají mnoho dětí s mnoha muži," odpověděl Kubera.

Přestože před časem návrh kritizovala i vláda, Čurdová věří, že levice ve Sněmovně dnešní odmítnutí Senátu přehlasuje.

Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme