„Teď bude mnohem více tlačeno ze strany pečujících rodičů na rodiče povinné, aby dopláceli výživné zpětně za celou dobu a v plné výši,“ míní soudce Pavel Kotrady.
Stát za první tři roky vyplatil na náhradním výživném dětem neplatičů 549,5 milionu korun. Meziročně výdaje vzrostly o čtvrtinu, přesto zůstávají daleko za původními očekáváními.
Nově můžou samoživitelé dostávat náhradní výživné od státu až čtyři roky, každý měsíc maximálně 3000 korun. Náhradní výživné dostává kolem 10 000 dětí v Česku.
Minimální výživné by se podle Ondřeje Stravy mohlo odvíjet právě od částek životního minima. Nižší alimenty by mohli platit třeba rodiče, kteří mají více dětí.
„Asi by se mělo začít výchovou, a to už od dětství, jak volit partnery, se kterými dítě budeme mít. A zdali lidé vzbuzují důvěru, že se budou řádně o děti starat,“ míní šéf Soudcovské unie Vávra.
Za neplacení výživného nyní mohou dlužníci dostat až tři roky vězení. V polovině případů je ale podle ministerstva spravedlnosti ani trest odnětí svobody nenapraví.
Ředitelka neziskové organizace na podporu rodin Aperio Eliška Kodyšová věří, že prodloužení nároku rodinám dočasně pomůže, ale také jí chybí systémovější řešení problému.
Nová studie projektu Legal Data Hubu, který funguje pod Právnickou fakultou Univerzity Karlovy, ukazuje, že soudy rodičům vyměřují výživné nižší, než doporučuje ministerstvo spravedlnosti.
Přibývá samoživitelů, kteří kvůli zdražování nemají dost peněz na nájem, dražší energie nebo potraviny. I kvůli tomu jsou ochotnější řešit to, že jim bývalý partner neposílá výživné.
Ministerstvo vypracovalo k problematice neplacení výživného analýzu. Ta uvádí, že výživné nedostává pětina dětí žijících v sólo rodinách. Dalších 12 procent ho dostává jen nepravidelně.
Za první půlrok existence dávky tuto možnost využili rodiče skoro sedmi tisíc dětí. Někteří ale při podání žádosti narazili, protože nesplňují všechny podmínky.
Za soudními spory o výživné na dítě někdy bývají i nereálná očekávání rodičů. Změnit by to měly nové tabulky k určování výživného chystané ministerstvem spravedlnosti.
Nové tabulky od ministerstva spravedlnosti stanoví minimum, které musí rodiči po zaplacení alimentů zůstat. Zohlední také, jak moc se o dítě stará. A roli bude hrát i to, na kolik dětí výživné platí.
Podle mluvčí moravskoslezské policie považují lidé Policii za stabilního zaměstnavatele. Zájem odůvodňuje i finančním ohodnocením, píše Moravskoslezský deník. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
V Česku jsou stovky rodičů, kteří nemůžou kvůli sporům s bývalým partnerem vídat své dítě. A to i přesto, že platí alimenty a o dítě projevují zájem. Situaci ještě zhoršila pandemie koronaviru.
Podmínkou poskytnutí náhradního výživného bude podle předlohy to, že rodič - samoživitel už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně. O státní alimenty by žádal krajský úřad práce.
Ministerstvo práce pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) předložilo zákon „o zálohovaném výživném“ loni začátkem roku. Od té doby se norma několikrát zásadně změnila.
V pravidelném výběru z médií, který sestavil Radiožurnál, se dočtete například o opatřeních, které by měly živnostníkům zpřístupnit platební terminály a omezit tak používání hotovosti.
Česko čeká na všech nádražích revoluce v označování, píše Deník. A v Česku se testují vlaky bez strojvedoucího, informuje deník E15. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Soudkyně Alice Havlíková z Obvodního soudu pro Prahu 6 však jednání zrušila. Z veřejné justiční databáze poté vyplývá, že od 9. května je Řepkovo stíhání v této věci zastaveno.
„Jeden z bratrů se snaží zastřít otcovství. Soud musí potrestat toto nečestné chování, jež poškozuje právo na uznání otcovství,“ uvedl soudce v rozsudku.
Česko možná do legislativy začlení hromadné žaloby, píše deník E15. A Mf Dnes se zabývá statistikami k neplacení alimentů. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Od října 2017 platí novela zákona, podle které mají soudci o výživném na dítě rozhodovat do půl roku od začátku jednání. Pokud potřebují víc času, musí vysvětlit důvod.