Senát rozhodne o účasti až 50 českých vojáků na misi EU v africkém Mali
Chrudimští výsadkáři se připravují na cestu do Mali. V africkém státě budou pomáhat chránit francouzskou armádu, která bojuje s islamistickými radikály. Později se mají čeští vojáci zapojit do výcviku maliské armády. K jejich vyslání už chybí jen souhlas senátorů, kteří mají posvětit českou misi dnes.
V první fázi odletí do Mali tři desítky vojáků. Většinu z nich tvoří chrudimští výsadkáři. Ti nejedou do afrického státu bojovat, ale chránit vysoké francouzské důstojníky.
„Budeme střežit objekt, kde bude přímo francouzský generál, takže se budeme snažit o to, abychom zajistili maximální ochranu pro celý jeho štáb a jeho samotného,“ popsal velitel speciální jednotky Marek Štěpánek.
O misi českých vojáků v africkém Mali se zajímala reportérka Martina Spěváčková
Později pak čeští vojáci pomůžou s výcvikem maliské armády. „S tím počítáme až v další části, protože mise se rozbíhá a nebyly zabezpečeny požadavky spojené s ochranou vojsk. Proto jsme nabídli jednotku, která se na tom bude podílet tak, aby mise mohla vůbec začít,“ vysvětlil zástupce náčelníka Generálního štábu Aleš Opata.
Mise v Mali je nebojová, na vojáky ale přesto čeká řada nástrah - například vysoké teploty nebo riziko některých nemocí. „Myslím si, že obavy zatím u jednotky nevládnou. Jediné obavy, které můžeme mít, jsou z nemocí, které se můžou vyskytnout. Je to malarická oblast, takže malárie a žlutá zimnice,“ zmínil Štěpánek.
Čeští vojáci mají v Mali působit celkem 15 měsíců. Pokud Senát dnes dá jejich misi zelenou, odjedou do Afriky na začátku dubna. Náklady na jejich účast hradí ministerstvo obrany. Letos za ni resort zaplatí 135 milionů korun.
Štěch: Senát bude pro
Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD je přesvědčen, že výrazná většina senátorů misi podpoří. Obecně sice nevítá vysílání našich vojáků do zahraničí, v tomto případě je ale podle něj naše pomoc na místě.
„Tady existuje nebezpečí rozšíření terorismu minimálně na celou severní a západní Afriku a to se může stát globálním problémem. Existuje usnesení Rady bezpečnosti OSN a je tady velmi výrazná podpora států severní Afriky,“ zdůraznil Štěch.
Během schvalování maliské mise ve sněmovně chtěli poslanci ČSSD od vlády, aby vojáci měli jasný mandát, aby mise byla nebojová a hradilo ji ministerstvo obrany. Obdobné požadavky mají podle Štěcha také sociálnědemokratičtí senátoři.