„Rusko využívá momentů, kdy dojde ke zhoršení bezpečnostní situace, aby mohlo samo sebe prezentovat jako řešení na úkor Francie nebo Západu obecně. Nemá ale kapacity situaci zlepšit,“ říká expert.
Ruská Wagnerova skupina v prohlášení připustila, že utrpěla ztráty v bojích proti tuarežským povstalcům v Mali. Wagnerovci prosluli svoji žoldnéřskou aktivitou, účastnili se i invaze na Ukrajinu.
Podle deníku El País se zástupci členských zemí při jednáních, jež se uskutečnila tento týden v Bruselu, nedohodli na prodloužení mise po 18. květnu, kdy její mandát končí.
Francie stále více omezuje styky s africkými státy, v nichž vojenské junty v uplynulých měsících provedly převraty. Paříž podle deníku Le Monde nařídila přerušit i kulturní projekty s těmito státy.
23:08
Washington||Ondřej Čížek|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
„Přijel sem, aby povzbudil své jednotky, a pak odjel jinam do Afriky,“ řekl poradce prezidenta Středoafrické republiky Fidèle Gouandjika o poslední Prigožinově návštěvě.
Doteď mohl Putin své působení v Africe skrýt ve stínu Wagnerovy armády. Nyní bude muset převzít odpovědnost. Eskalace dalšího konfliktu s Ruskem je mnohem pravděpodobnější než dřív.
Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Fasa se sešly v nigerské metropoli Niamey, kde rozhodly o „konkrétních opatřeních“ v případě, že se ECOWAS rozhodne „šířit válku“.
Vojenská junta, která na konci července svrhla nigerského prezidenta, nadále vzdoruje tlaku, aby jednala ještě před čtvrtečním summitem Hospodářského společenství západoafrických zemí.
Režimy, které inklinují k Rusku, jim to prozatím umožňují, a firmám se proto podnikání v oblasti stále daří. Zhoršuje se ale bezpečnostní situace jejich zaměstnanců, píše francouzský deník Le Monde.
Niamey/Abuja/Paříž/Bamako/Ouagadougou/Washington D.C./Moskva||ČTK|Zprávy ze světa
Krach smlouvy, která umožňovala vývoz 33 milionů tun ukrajinského obilí, se dotkne především ukrajinských vývozců. Z dohody ale těžilo i Turecko, Čína nebo Světový potravinový fond.
Autoři místo armádní koncovky „.mil“ omylem uvedli malijskou doménu „.ml“. Problém je o to vážnější, že správa domény „.ml“ přechází zpět do rukou malijské vlády, která má blízko k Rusku.
V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, mírová mise v zemi působí od roku 2013. Tamní junta se přiklání k Rusku a podle západních informací působí v Mali žoldnéři z Wagnerovy skupiny.
Po Mali opouští Francouzi také Burkinu Faso. Obě země se rozhodly vsadit na spolupráci s Ruskem a Moskva ráda ukáže, že i po invazi na Ukrajinu má na mezinárodní scéně spojence.
Čínská online cestovní agentura Ctrip uvádí, že do půl hodiny po vydání zprávy o chystaném otevření hranic vzrostlo vyhledávání populárních destinací desetinásobně.
Wagnerovci v Mali zapadají do širšího kontextu, kdy Rusko vede hybridní válku proti západnímu světu nejen na Ukrajině, v Evropě a v Sýrii, ale i v Africe.
V době velkých změn byl zástupcem velitele unijní mise v Mali plukovník Martin Janatka. Půl roku výzev v podobě covidové pandemie či aktivity ruských skupin popsal v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Neozbrojení vojáci přiletěli do Mali 10. července, 10. srpna byli obviněni z „pokusu o narušení vnější bezpečnosti státu“. Abidžan tvrdí, že vojáci byli na misi v rámci podpory mise OSN v Mali.
Vojenská junta v Mali má nově čtyři letouny L-39 Albatros české výroby. Prodalo je tam spolu s další vojenskou technikou Rusko. Cílem Mali je přeorientovat se politicky od Francie k Rusku.
Od ledna do poloviny dubna zahynulo při devíti incidentech v africkém Mali až 456 civilistů. Na jejich zabití se kromě malijských sil podíleli žoldnéři takzvané Vagnerovy skupiny.
„Říkají sice, že se rozhodli odejít, ve skutečnosti jsou ale vyhozeni,“ říká analytička a odbornice na oblast Sahelu o ohlášeném stažení francouzských vojenských jednotek z Mali.
Evropské země se z afrického regionu ale zcela stáhnout nechtějí. Momentálně hledají náhradní hostitelksou zemi, ve které by působily. V potaz připadá Niger.
Odložení slibovaných prezidentských voleb o několik let, ostrá kritika z Paříže, vypovězení velvyslance z Bamaka. Vztahy mezi malijskou juntou a Francií jsou momentálně nejhorší od předloňského puče.