Verdikt o maloobchodu se podle senátorů promítne do pandemického zákona. Hrozí, že nebude přijat včas

Pandemický zákon musí Senát upravit podle pondělního nálezu Ústavního soudu tak, aby obsahoval kompenzace za omezující opatření, řekl novinářům senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Mezi senátory na tom podle něho panuje shoda. Senát má zákon projednávat ve středu. Senátní úpravy by musela znovu projednat sněmovna. Hrozí tak, že zákon nebude přijat před sobotním ukončením nouzového stavu.

Praha (Aktualizováno: 14:15 22. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze Senátu

Senát má pandemický zákon projednávat ve středu. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dohodu na nutnosti úprav pandemického zákona potvrdil také Tomáš Goláň z klubu ODS a TOP 09. Podle něj by sněmovna mohla teoreticky zákon schválit v pátek a zákon by po podpisu prezidenta mohl být vyhlášen ve Sbírce zákonů počátkem příštího týdne.

Pandemický zákon není možné podle Michaela Canova z klubu Starostů schválit v podobě přijaté sněmovnou. Důvodem je ustanovení o pandemické pohotovosti, které není propojeno s vládními opatřeními, uvedl Canov. Znamenalo by to, že případným zrušením pandemické pohotovosti by nebyla automaticky zrušena i vládní opatření. Lidé by se pak nemohli proti opatřením soudně bránit a nemohli by uplatnit ani nárok na náhradu škody.

Ústavní soud zrušil část restrikcí maloobchodu a služeb. Vadil mu výběr prodejen, které musely zavřít

Číst článek

Verdikt Ústavního soudu k omezení maloobchodu a služeb podle Wagenknechta ukázal, že vláda protiústavně diskriminuje podnikatele. Měla by to napravit ještě na pondělním zasedání, míní senátor.

Ústavní soud v pondělí zrušil část omezení pro maloobchod a služeb zavedených kvůli šíření koronaviru. Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč jiné mají ze zákazu výjimku. Rozhodnutí se týká opatření zavedených 28. ledna, která přestala platit 14. února a nahradila je nová. Verdikt tak neznamená otevření provozoven.

Pandemický zákon má dát ministerstvu zdravotnictví a hygienikům pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci i mimo nouzový stav omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Opozice do vládní předlohy prosadila pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru nebo možnost odškodnění podnikatelů nebo firem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme