V boji o Senát triumfovala ODS. Vládní ANO a ČSSD propadly, komunisté z horní komory zmizí
- Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS. Z jedenácti jejích finalistů bylo zvoleno deset. Celkem tak budou mít občanští demokraté 16 senátorů.
- To je i předpokládaný počet členů klubu Starostové a nezávislí. Obě frakce usilují o to, aby jako početně nejsilnější klub mohly nominovat předsedu Senátu.
- Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi, ačkoli ve finále měly 15 adeptů. V horní komoře parlamentu dohromady obsadí 20 křesel z 81.
- Komunisté v Senátu poprvé za dobu jeho existence zastoupeni nebudou.
Starostům k 16 senátorům pomohlo šest úspěšných finalistů - kromě čtyř kandidátů nominovaných STAN také staronový senátor Leopold Sulovský (Ostravak) a Herbert Pavera (TOP 09). Získali navíc čtyři křesla, občanští demokraté šest.
Kdo zvítězil ve vašem okrsku? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků druhého kola senátních voleb
Číst článek
Starostům k 16 senátorům pomohlo šest úspěšných finalistů - kromě čtyř kandidátů nominovaných STAN také staronový senátor Leopold Sulovský (Ostravak) a Herbert Pavera (TOP 09). Získali navíc čtyři křesla, občanští demokraté šest.
Lidovci budou mít 15 senátorů. Obhajovali tři křesla, o jeden mandát přišli. Ještě větší propad postihl ČSSD, která ze 13 vítězství dokázala zopakovat jen jedno, a bude tak mít 13 senátorů. Klub senátorů ANO bude sedmičlenný.
Početně nejmenším zůstane Klub pro liberální demokracii - Senátor 21, měl by se ale rozšířit z pěti na šest členů. Kromě Přemysla Rabase jej posílí také Lukáš Wagenknecht (za Piráty).
Frakce mohou ještě posílit
Povolební uspořádání v horní komoře ale bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti Ladislav Faktor, Jitka Chalánková a Pavel Fischer nebo další zástupci menších stran včetně Marka Hilšera, který byl do Senátu zvolen za své hnutí.
Většina favoritů potvrdila tuto roli, a to včetně prezidentských kandidátů Fischera a Hilšera, rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka (za STAN), místopředsedy Senátu a teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS) nebo šéfa senátorů ČSSD a bohumínského starosty Petra Víchy (ČSSD).
Mezi poražené patří předseda lidovců Pavel Bělobrádek, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) i místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN) nebo jediná komunistická finalistka Milada Halíková.
Podrobné výsledky
Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) nebude mít poprvé od roku 1996 žádného zástupce v horní parlamentní komoře. Její kandidátka na Karvinsku, bývalá poslankyně Milada Halíková prohrála ve druhém kole senátních voleb na Karvinsku s bohumínským starostou Petrem Víchou (ČSSD). Ten se stal zároveň jediným kandidátem vládní ČSSD, který uspěl v letošních senátních volbách.
Mezi kandidáty se jako první do horní komory za Prahu 12 dostal někdejší diplomat a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer, který se o místo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát. Ve druhém kole senátních voleb porazil bývalou ředitelku České inspekce životního prostředí Evu Tylovou (za Piráty).
Uspěl i další někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer za vlastní hnutí nazvané Marek Hilšer do Senátu (MHS). V Praze 2 porazil dosavadního senátora Libora Michálka (za Piráty), který tedy v horní parlamentní komoře končí.
Senátorem za Náchodsko se stal bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS), který porazil končícího předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Na Chrudimsku propadl také exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), porazil ho starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).
Senátorské křeslo za volební obvod Teplice naopak obhájil dosavadní senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). Ve druhém kole senátních voleb porazil ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana.
V Brně zvítězil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za STAN). Ve finále podle očekávání porazil bývalého ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého (ANO).
VIDEO: Rozhodnuto, sečteno. Speciál Radiožurnálu a Plusu k výsledkům senátních voleb
Číst článek
V Praze 8 zvítězil někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Ve druhém kole senátních voleb porazil přednostu ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce Pavla Dungla (za TOP 09). Senátorem za Mladou Boleslav se stal tamní primátor Raduan Nwelati (ODS).
Za Chomutov poslali voliči do horní komory ředitele zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysla Rabase (Senátor 21). Ve druhém kole senátních voleb porazil dnes lékařku Martinu Chodackou (ANO).
Na Rokycansku uspěl starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS). Ve druhém kole senátních voleb porazil dosavadní členku horní komory Miladu Emmerovou (ČSSD), která tedy mandát neobhájila.
Senátorem za Domažlicko se stal místostarosta Kdyně a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec (ODS), neuspěl senátor Jan Látka (ČSSD). Na Prostějovsku uspěla poslankyně Jitka Chalánková (dříve TOP 09), vyhrála nad dosavadní senátorkou ČSSD Boženou Sekaninovou.
Do horní komory parlamentu byl zvolen bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD). Senátorské křeslo za Jablonec obhájil dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). Ostravským senátorem zůstal horolezec a podnikatel Leopold Sulovský (Ostravak).
Na Svitavsku zvítězil náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš (ODS), na Českobudějovicku podnikatel Ladislav Faktor, jenž se o křeslo v horní komoře ucházel jako nezávislý kandidát.
Volby znají vítěze. Wagenknecht je nejmladším senátorem v historii, Kubera obhájil potřetí
Číst článek
Novým senátorem za Opavsko se stal starosta Bolatic a bývalý poslanec Herbert Pavera (TOP 09). Novým senátorem za Břeclavsko bude mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS). Na Benešovsku vyhrál místostarosta Říčan u Prahy Zdeněk Hraba (za STAN).
Novým senátorem za Šumpersko se stal ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis Miroslav Adámek (ANO).
Letošní finále senátních voleb provázel malý zájem voličů. Hlasovat přišlo v průměru 15,88 procenta voličů. Mezi jednotlivými okrsky byly ale značné rozdíly – někde dorazila jen hrstka voličů, jinde hlásí účast 30 až 40 procent. Zatím nebyly hlášeny žádné větší problémy ani incidenty. Před dvěma lety přišlo hlasovat jen 15,4 procenta voličů, nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny senátorů.
Online reportáž
SVĚTOVÁ MÉDIA K VOLBÁM. Vítězem senátních voleb v Česku se stala opoziční konzervativní ODS, komentují hlasování světové agentury. Vládní koalice premiéra Andreje Babiše utrpěla porážku, napsala agentura AP, německá DPA dokonce hovoří o fiasku vládních stran. Vítězství opozice nejspíš ale Babišovu menšinovou vládu nijak neohrozí, dodala Reuters.
VOLBY POHLEDEM SVĚTOVÝCH MÉDIÍ. Slovenská média si pak všímají, že se do Senátu probojovali neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Senát nyní budou kontrolovat opoziční strany, uvádějí světové agentury. Všímají si rovněž faktu, že čeští komunisté poprvé za dobu existence Senátu v něm nebudou mít zastoupení.
POSLEDNÍ VOLEBNÍ DETAILY SPLNĚNY.
JEDNÁNÍ O BUDOUCNOSTI SENÁTU. Předseda STAN Petr Gazdík v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že na pondělí večer pozval představitele ODS a lidovců na společnou večeři, kde budou společně řešit budoucí fungování Senátu.
BĚLOBRÁDKOVA BUDOUCNOST.
OSLAVA VÍTĚZSTVÍ V SENÁTNÍCH VOLBÁCH.
DRUHÁ NEJHORŠÍ ÚČAST V HISTORII. Letos je druhá nejhorší účast v historii 2. kola voleb do Senátu.
ZMĚNY V POKLADNÁCH. ČSSD přijde po senátních volbách o miliony, polepší si hlavně ODS.
- Propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty čeká hlavně ČSSD, která přijde zhruba o polovinu dosavadních příspěvků. Proti stavu po minulých senátních volbách jde asi o 11 milionů korun ročně.
- Nejvíce si naopak polepší stranická pokladna ODS, a to asi o pět milionů korun.
- Více peněz od státu přijde do stranického rozpočtu hnutí Starostové a nezávislí, hnutí ANO, TOP 09 a uskupení Senátor 21.
- Za Marka Hilšera bude příspěvek inkasovat jeho vlastní seskupení. Pohorší si KDU-ČSL, Strana zelených a KSČM, která v horní komoře ztratila zastoupení a od státu nedostane za senátorské mandáty nic.
- Strany a hnutí nyní dostávají od státu ročně 900 000 korun za zákonodárce. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla.
- Propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty čeká hlavně ČSSD, která přijde zhruba o polovinu dosavadních příspěvků. Proti stavu po minulých senátních volbách jde asi o 11 milionů korun ročně.
Libor Michálek, končící senátor, v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz hledá důvody, proč při obhajobě mandátu neuspěl. Protikandidát Marek Hilšer jej prý zastínil.
KDO POVEDE SENÁT? Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má se 16 členy v této chvíli stejně jako ODS nejsilnější senátorský klub.
- Předseda senátorského klubu STAN Jan Horník by si v čele Senátu uměl představit Zbyňka Linharta nebo Jiřího Růžičku. „Máme ambici usilovat o post předsedy Senátu. Chceme, aby to byla zkušená a pracovitá osoba s vizí, která bude poctivě střežit demokratické hodnoty naší země,“ uvedl Horník.
- Pokud by předsedu Senátu navrhla ODS, za vhodného adepta by Horník považoval šéfa jejich senátorů Miloše Vystrčila, i když občanští demokraté zatím hovoří o Jaroslavu Kuberovi. V případě nominace KDU-ČSL Horník zmínil Václava Hampla.
Jaroslav Kubera z ODS krátce po svém znovuzvolení do Senátu oznámil, že už nebude primátorem Teplic. Město řídil od roku 1994, kdy byl poprvé zvolen starostou, od roku 2002 byl primátorem.
HODNOCENÍ EKONOMŮ. Senát bude nadále fungovat jako pojistka, říká po volbách ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podle hlavního ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy je výsledek jednoznačně pozitivní. Pravicová ODS bude moci v Senátu tlumit levicové kroky vládní koalice, uvedl.
JAK SE MĚNILO ROZLOŽENÍ SIL. V Česku najdeme jen tři senátních obvody, které od vzniku horní komory parlamentu v roce 1996 drží jedna a táž politická strana.
BĚLOBRÁDEK K VÝSLEDKŮM. „Je třeba gratulovat ODS, která vyhrála volby. My jsme zaostali za očekáváním, neobhájíme ty tři mandáty, je to pro mě určité zklamání,“ okomentoval výsledky voleb šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci obhajovali senátní křesla na Vsetínsku, na Zlínsku, Bruntálsku.
GLOSA Daniela Kroupy pro Český rozhlas Plus: Přes nízkou volební účast je Senát zase silnější!
Po volbách v roce 2018 se Senát stal těžkou koulí na krku vládní koalice. Na změnu ústavních a volebních zákonů bude muset nejméně na čtyři roky zapomenout, protože potřebnou většinu hlasů nezíská. I mnoho dalších zákonů bude muset vláda připravit pečlivěji a přijatelněji pro opozici. Prezident pravděpodobně získá skutečného protihráče v předsedovi Senátu, který se nenechá zneužít v jeho snahách o změnu západní orientace České republiky směrem k Rusku a Číně. Do Ústavního soudu bude muset navrhovat kandidáty nikoli podle loajality ke své osobě, ale podle odborné způsobilosti. Stručně řečeno: Senát ve volbách posílil.
FINÁLE SENÁTNÍCH VOLEB A iROZHLAS. Stejně jako minulý týden, i tentokrát jsme pro vás volební dění sledovali minutu po minutě. K tomu jsme přidali porci rozhovorů, analýzy, data i speciální sčítací aplikaci.
JE ROZHODNUTO – volby změnily poměry v lavicích Senátu a přinesly řadu zajímavých momentů.Všechno jsme pro vás přehledně shrnuli.
DATA. Zjistěte, kolikrát už změnil barvu váš senátní obvod
REAKCE PORAŽENÝCH. ,Některé ženy se rozhodují podle vizáže,‘ reagoval na výsledky končící senátor Libor Michálek v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz
Svou prohru v senátních volbách komentovala i bývalá ministryně a hejtmanka Milada Emmerová. Výsledek nepovažuje za svoji prohru, poškodilo ji členství v ČSSD.
PROFILY. Mám pro vás krátké profily všech 27 lidí, kteří by příštích šest let měli zasedat v horní komoře Parlamentu České republiky.
Foto: koláž, iROZHLAS.czVážené čtenářky a vážení čtenáři, naše online reportáž k druhému kolu senátních voleb nyní končí. Povolební dění pro vás budeme i nadále sledovat v rámci aktuální zpravodajské agendy. Děkujeme za pozornost!