‚Není to jen o sexu.‘ Sexuálních asistentů přibývá, hendikepovaným pomáhají přijímat vlastní tělo
Navazování vztahů nebo chápání vlastní intimity – to jsou jedny z řady problémů, které musejí překonávat tělesně nebo duševně hendikepovaní lidé. Právě pro ně funguje v Česku už od roku 2015 služba sexuální asistence. Název za sebou skrývá ale mnohem víc, než se na první pohled zdá, přibližuje reportáž Radiožurnálu.
Sexuální asistenti například učí hendikepovanou mládež, jak mít rád sám sebe, jak se ubránit sexuálnímu násilí nebo mít bezpečný styk. Stávajících pět asistentů teď nově doplní nově dalších 13. Pracovníky školí centrum Freya.
„Pracuji v sociální službě už dlouho a setkávám se s předsudky rodičů, kteří popírají sexualitu svých dětí. Jsou to mnohdy rodiče, kteří o své dítě pečují, ať je mu 11, nebo 30. Pořád ho budou koupat, zajišťovat hygienu a budou vstupovat do jeho osobního prostoru. Sexualita se ale vyvíjí napříč postižením, které mají, ať je jakékoliv,“ vysvětluje jedna z asistentek Věra.
‚Bylo by dobré takové téma otevřít‘
Ředitelka organizace Freya Lucie Šídová načerpala inspiraci k poskytování těchto služeb v zahraničí. V roce 2013 se inspirovala na konferenci právě na téma sexuální asistence v Německu, uvedla dříve pro server iROZHLAS.cz.
Jak upozorňuje, sexuální asistence znamená daleko víc než pouze sex. „Sexuální asistence není pouze o sexu, ale obecně o tématu sexuality a přijímání vlastního těla takového, jaké je. Domnívám se, že nejvíce jsou porušována práva v oblasti sexuality u lidí s mentálním postižením, kteří nemají možnost naplňovat svoji sexualitu, což vede k agresivitě a nevhodnému chování,“ říká Šídová.
Do kurzu sexuální asistence pro handicapované se hlásí i muži. ‚Začíná další etapa,‘ říká lektorka
Číst článek
Asistenti jsou pro tuto službu pečlivě vybíráni, například musí podepsat etický kodex. „Uchazeči musí být dobře proškoleni, musí mít certifikát, musí vědět, co dělají a – z mého hlediska – musí mít i zpracovanou vlastní sexualitu,“ říká Věra.
Podle ní je základem komunikovat s daným člověkem a je jedno, jestli může, či nemůže odpovídat. Je to prý základem veškeré práce s lidmi, ať už jde o masáže, o interakci nebo přímo o poskytování sexuální asistence.
Věra předvádí, jak workshop probíhá na figurantovi, kterým je devětadvacetiletý vozíčkář Tomáš. Sám se tématu sexuality hendikepovaných věnuje. „Lidé s hendikepem nejsou moc spojováni s pojmem sexuální bytost a nemusí se nutně jednat o sex jako takový. Myslím si, že by bylo dobré otevřít takové téma,“ říká Tomáš.
Zájem poroste
Pokud člověk uvažuje o sexuální asistenci, může navštívit webové stránky organizace Freya a prohlídnout si profily a medailonky sexuálních asistentek a asistentů a v případě zájmu o setkání je kontaktovat, radí Šídová.
Sexuální asistenti nejsou zaměstnanci organizace a každý z nich si stanovuje cenu i služby samostatně.
Výzkum orgasmu i odtrestnění homosexuality. ‚Československo bylo progresivní zemí,‘ říká socioložka
Číst článek
„Klient si poté domluví schůzku a na ní se domluví, zdali spolu budou dál spolupracovat,“ upřesňuje Šídová.
Dosud byli sexuální asistenti pouze v Praze ve východních Čechách, nyní přibudou v Českých Budějovicích, v Brně, v Ústeckém kraji. Ročně provedou sexuální pracovníci okolo 250 asistencí. Zájem se bude podle Šídové ještě zvyšovat.