Seznam ministrů. Podívejte se, kdo je kdo ve druhé Babišově vládě
Předseda vlády a třináct ministrů, tak vypadá druhý kabinet premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Česku vládne s ČSSD od června 2018. A Babiš v něm dosud provedl šest změn. Jako první musela už loni v létě odejít tehdejší ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Naposledy své posty opouštěla hned trojice ministrů – dopravy Dan Ťok, spravedlnosti Jan Kněžínek a ministryně průmyslu Marta Nováková (všichni za ANO). Seznamte se se všemi ministry.
Složení vlády
- Andrej Babiš (premiér)
- Karel Havlíček (průmysl a obchod, doprava)
- Marie Benešová (spravedlnost)
- Robert Plaga (školství)
- Alena Schillerová (finance)
- Adam Vojtěch (zdravotnictví)
- Lubomír Metnar (obrana)
- Richard Brabec (životní prostředí)
- Klára Dostálová (místní rozvoj)
- Jan Hamáček (vnitro)
- Jana Maláčová (práce a sociální věci)
- Miroslav Toman (zemědělství)
- Tomáš Petříček (zahraničí)
Bývalí ministři
- Dan Ťok (doprava)
- Marta Nováková (průmysl a obchod)
- Jan Kněžínek (spravedlnost)
- Petr Krčál (práce a sociální věci)
- Taťána Malá (spravedlnost)
- Vladimír Kremlík (doprava)
- Antonín Staněk (kultura)
Andrej Babiš (premiér)
Vládu vede předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Před listopadem 1989 byl členem komunistické strany. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa byl také agentem Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš. Babiš vědomou spolupráci s StB vždy popíral a proti nařčení se brání soudní cestou.
Jako vlastník koncernu Agrofert, který je jednou z největších firem v Česku, patřil Babiš k nebohatším a nejvlivnějším podnikatelům v zemi. Stejně jako skupinu SynBiol ho pak v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenského fondu.
Babiš patří také mezi sedm obviněných v případu údajného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Obviněn byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Babiš to již dříve mnohokrát odmítl.
Do politiky se rozhodl vstoupit po roce 2011, kdy vznikalo hnutí ANO. Tři roky byl ministrem financí ve vládě šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, který ho následně odvolal mimo jiné kvůli kauze korunových dluhopisů. ANO v říjnu 2017 jasně vyhrálo volby do sněmovny a Babišovi se otevřela cesta k premiérskému křeslu. Prezident Miloš Zeman mu dal jak první, tak druhou šanci na sestavení vlády.
Karel Havlíček (průmysl a obchod, doprava)
Ministrem průmyslu a obchodu je Karel Havlíček (za ANO), který 30. dubna 2019 ve funkci nahradil ministryni Martu Novákovou (za ANO). Od ledna roku 2020 převzal Havlíček také resort dopravy po Vladimíru Kremlíkovi.
Havlíček je také jedním ze tří místopředsedů vlády, a to konkrétně pro hospodářství. Dosud zastával post místopředsedy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
Už od devadesátých let hájí na institucionální úrovní zájmy podnikatelů. Je například spoluzakladatelem a do jmenování byl předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
V roce 2014 získal na Fakultě financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze titul docent. A je děkanem Fakulty ekonomických studií na soukromé Vysoké škole finanční a správní.
Havlíček je považován za člověka blízkého premiéru Babišovi. Byl členem delegace, která jej doprovodila při březnové státní návštěvě v USA a při setkání s prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš ho také například pověřil, aby urovnal spor s podnikateli o daňové odpočty na výzkum a vývoj a pozval jej na sněm ANO.
Havlíček, který je zastáncem EET, je podle některých médií premiérovou pravou rukou pro ekonomiku. Letos jej také například doprovázel na Světové ekonomické fórum do švýcarského Davosu na jednání s firmami Huawei, Apple, IBM nebo AT&T.
Nabídku stát se ministrem průmyslu Havlíček jednou odmítl. Vládní angažmá mu Babiš nabídl na podzim 2017. Havlíček se tehdy vyjádřil, že nabídky si váží, nemůže jí ale přijmout, protože mu to nedovolují jeho četné (i podnikatelské) aktivity.
Nahoru ↑
Marie Benešová (spravedlnost)
Ministryní spravedlnosti je Marie Benešová (za ANO), která 30. dubna nahradila ve funkci Jana Kněžínka (za ANO).
Advokátka specializující se na trestní právo je v minulosti spojená především s ČSSD a je považována za člověka blízkého prezidentu Miloši Zemanovi.
Benešová vystudovala v roce 1971 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a začínala jako okresní prokurátorka v Kladně. Po revoluci pak působila jako advokátka nebo nejvyšší státní zástupkyně.
Do této funkce ji v roce 1999 navrhl tehdejšímu premiérovi Zemanovi ministr spravedlnosti Otakar Motejl (za ČSSD). Benešová se poté jako žalobkyně podle komentátorů významně podílela na stíhání korupce. Mimo jiné prosadila na státním zastupitelství vznik specializovaných odborů závažné hospodářské kriminality.
Od roku 2007 do roku 2013 byla členkou ČSSD a za sociální demokracii působila i jako stínová ministryně spravedlnosti.
V prosinci 2007 Benešová označila tehdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, exministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) či místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru za „justiční mafii“. Sedm lidí, které zmínila, na ni podalo žalobu na ochranu osobnosti. Pražský vrchní soud v roce 2011 rozhodl, že se Benešová musí omluvit, což následně učinila. Nejvyšší soud ale počátkem roku 2013 vyhověl dovolání Benešové a nařídil nové projednání. O dva roky později případ skončil smírem, kdy Benešová získala zpět peníze, které uhradila jako náklady řízení, nestáhla ale omluvu.
V kabinetu Jiřího Rusnoka blízkého prezidentu Zemanovi pak byla ministryní spravedlnosti a předsedkyní Legislativní rady vlády.
Poté, co přijala funkci ministryně v Rusnokově vládě, chtěl tehdejší šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, aby odešla ze strany, což Benešová odmítla. Po volbách 2013 dokonce za ČSSD usedla ve sněmovně. Musela ale vystoupit z ČSSD.
V roce 2017 již nekandidovala a ohlásila odchod z politiky. Zdůvodnila to poměry v sociální demokracii, která podle ní vymýtila vnitrostranickou opozici.
Benešová také otevřeně podporovala Miloše Zemana ve volbě hlavy státu v roce 2013, ačkoli tehdy ČSSD měla vlastního kandidáta. Později se stala členkou prezidentova poradního týmu.
Nahoru ↑
Robert Plaga (školství)
Ministerstvo školství znovu vede Robert Plaga z ANO. Vystudoval veřejnou správu, finance, daně a účetnictví na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně a tamtéž si udělal v oboru hospodářská politika a správa doktorát. Na Mendelově univerzitě pak také vyučoval.
Devětatřicetiletý Plaga byl náměstkem ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu. Byl také členem zastupitelstva města Brna a zastupitelstva Jihomoravského kraje. Obou funkcí se ale vzdal.
Plaga v květnu 2018 odvolal z funkce ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiřího Zíku. Důvodem byly chyby, které se objevily v letošních přijímacích zkouškách na střední školy a maturitních testech z češtiny.
Nahoru ↑
Alena Schillerová (finance)
Ministryní financí je opět Alena Schillerová za ANO, která dříve byla náměstkyní úřadu. Je také jedním ze tří místopředsedů vlády, a to konkrétně pro ekonomiku a finance. Babiš o ní před časem pro Radiožurnál řekl, že je odborníkem, který celý život pracoval ve finanční správě.
Schillerová se celý profesní život věnuje daňové problematice. V roce 1991 začínala jako právnička na Finančním úřadu Brno-venkov, v roce 1995 se stala zástupkyní ředitele, v letech 2006 až 2012 tento finanční úřad vedla.
Od ledna 2013 do června 2014 působila jako zástupkyně ředitele a vedoucí odboru metodiky a výkonu daní jihomoravského krajského finančního úřadu. Poté byla rok a půl (do prosince 2015) ředitelkou odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství. Od ledna 2016 byla ve funkci náměstkyně ministra financí pro daně a cla.
Nahoru ↑
Adam Vojtěch (zdravotnictví)
Ministrem zdravotnictví zůstává Adam Vojtěch z ANO, který má blízko k premiérovi Andreji Babišovi. Dříve působil například jako Babišův poradce pro zdravotnictví. Vojtěch vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK.
V minulosti byl známý coby zpěvák a hudební skladatel, v roce 2005 se zúčastnil talentové pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar.
Dříve byl právníkem ve společnosti MAFRA, v červnu 2014 se pak stal tajemníkem na ministerstvu financí vedeném Babišem. Následně byl členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Od roku 2012 byl členem ODS, v roce 2014 mu bylo členství pozastaveno a v pondělí mu výkonná rada strany členství zrušila.
Jako ministr zdravotnictví vyvolal Vojtěch pozornost i vlnu kritiky řadou personálních změn. Odvolal mimo jiné ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou nebo šéfa Fakultní nemocnice v Ostravě a někdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka. Na svá místa pak rezignovali ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta nebo ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová.
Nahoru ↑
Lubomír Metnar (obrana)
Ministerstvo obrany vede nově Lubomír Metnar za ANO, který sem přešel z resortu vnitra. Metnar jako bývalý policista řešil mimo jiné případ čtveřice žhářů, kteří při útoku na okraji Vítkova zranili i malou Natálku. Za svou práci dostal od tehdejšího ministra vnitra Martina Peciny medaili.
V roce 2011 se pak stal Metnar šéfem bezpečnosti společnosti Vítkovice, která patří miliardáři Janu Světlíkovi. Následně působil jako náměstek na ministerstvu vnitra.
Od loňského prosince stál v čele ministerstva vnitra, které ale připadlo ČSSD a nyní jej vede předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Premiér Andrej Babiš se pak s Metnarem domluvil, že po Karle Šlechtové za ANO převezme resort obrany.
Ministerstvo vnitra pod Metnarovým vedením provedlo také řadu personálních změn. Odvolal například generálního ředitele České pošty Martina Elkána, vláda na jeho návrh zprostila funkce ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška. Z funkce pak odešel také šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín.
Nahoru ↑
Richard Brabec (životní prostředí)
Ministerstvo životní prostředí dál vede Richard Brabec z ANO. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1991 až 1997 byl členem ODS, později vstoupil do Unie svobody.
Resort životního prostředí vede Brabec od ledna 2014. Jeho jmenování do funkce provázely kritiky ekologických organizací kvůli jeho angažmá v chemičce Lovochemie.
Loni v květnu se stal místopředsedou vlády poté, co premiér a tehdejší šéf ČSSD Bohuslav Sobotka odvolal vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše.
V říjnových volbách do sněmovny byl lídrem hnutí ANO 2011 v Ústeckém kraji. Získal 8065 preferenčních hlasů a obhájil mandát poslance, kterým je od října 2013.
Nahoru ↑
Klára Dostálová (místní rozvoj)
Ministryní pro místní rozvoj je Klára Dostálová za ANO, která po říjnových volbách usedla poprvé také do sněmovny. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou.
Na ministerstvu pro místní rozvoj pracovala od února 2014 jako náměstkyně pro regionální rozvoj. Tohoto postu se ale po zvolení do sněmovny vzdala, protože funkce odborné náměstkyně a poslankyně podle služebního zákona nelze souběžně vykonávat.
Dostálová také byla v říjnu 2016 zvolena za ANO krajskou zastupitelkou v Královéhradeckém kraji. Později ale rezignovala, a to vzhledem k neslučitelnosti funkcí krajské zastupitelky a náměstkyně ministryně pro regionální rozvoj.
Nahoru ↑
Jan Hamáček (vnitro)
Ministerstvo vnitra vede nově Jan Hamáček, který je od února 2018 předsedou ČSSD. Resort přebírá po Lubomíru Metnarovi za ANO, který je v nové vládě ministrem obrany. Hamáček se stal i prvním místopředsedou vlády.
Hamáček kdysi začínal jako praktikant v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto a následně si vydělával i jako překladatel z angličtiny. Členem ČSSD je od roku 2001, později působil také jako poradce pro zahraniční politiku tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka z ČSSD.
Od roku 2006 je poslancem, a v pětatřiceti letech se pak stal nejmladším předsedou sněmovny v historii Česka. Do června 2018 byl pak místopředsedou Poslanecké sněmovny.
Nahoru ↑
Lubomír Zaorálek (kultura)
Ministrem kultury je Lubomír Zaorálek z ČSSD. V čele resortu vystřídal Antonína Staňka. Vystudovala Filosofickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně, obor filozofie a ekonomie.
Po ukončení studií pracoval v Československé televizi v Ostravě, kde působil jako dramaturg. V listopadu 1989 patřil mezi spoluzakladatele Občanského fóra v Ostravě. V lednu 1990 zasedal ve Sněmovně lidu.
V roce 1994 vstoupil do ČSSD a dva roky poté byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V letech 2002-2006 byl předsedou Poslanecké sněmovny, v období 2010-2013 působil jako 1. místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí za ČSSD.
V lednu 2014 se stal ministrem zahraničních věcí a v rámci ČSSD vykonával několik let post místopředsedy strany. V srpnu 2019 byl uveden do funkce ministra kultury ČR. Je předsedou představenstva odborného think-tanku Masarykovy demokratické akademie.
Jana Maláčová (práce a sociální věci)
Ministryní práce a sociálních věcí je nově Jana Maláčová z ČSSD. Prezident Miloš Zeman ji jmenoval v Lánech 30. července.
Ve vládě nahradila svého stranického kolegu Petra Krčála, který v polovině července rezignoval kvůli podezření, že se dopustil plagiátorství při psaní bakalářské práce.
Maláčová se narodila 24. června 1981. Vystudovala magisterský obor politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a magisterský obor politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole.
Předtím působila jako ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na ministerstvu práce a sociálních věcí.
V minulosti pracovala také jako analytička fondů EU na ministerstvu pro místní rozvoj, zástupkyně při Evropském parlamentu v Kanceláři Senátu České republiky a jako vedoucí oddělení institucionální komunikace EU na Úřadu vlády.
Absolvovala rovněž mezinárodní zkoušky z angličtiny CAE a TOEFL. Členkou ČSSD je od roku 2008.
Nahoru ↑
Miroslav Toman (zemědělství)
Ministerstvo zemědělství vede nově Miroslav Toman, který je ve vládě za ČSSD. V čele resortu nahradil Jířího Milka za ANO. Šéf Potravinářské komory Toman má blízko k prezidentovi Miloši Zemanovi a SPOZ. Je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství.
Začínal jako zootechnik v JZD Tečovice na Zlínsku. Začátkem devadesátých let byl podle týdeníku Profit čelným představitelem zemědělských společností Agrotec Hustopeče a Agrotrade. Později působil jako náměstek ministra zemědělství Jaroslava Palase z ČSSD a byl i prezidentem Agrární komory ČR.
Tomanův bratr Zdeněk podle serveru Aktuálně.cz přispěl v roce 2012 částkou 150 tisíc korun na prezidentskou kampaň současné hlavy státu Miloše Zemana. Miroslav Toman sám na podzim 2013 v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako nestraník v čele kandidátky Strany práv občanů - zemanovců v Ústeckém kraji, ale neuspěl.
Ministrem zemědělství byl v letech 2013 až 2014 ve vládě Jiřího Rusnoka, která vznikla z iniciativy prezidenta Zemana přes nesouhlas většiny stran zastoupených ve sněmovně a nezískala důvěru poslanců.
Nahoru ↑
Tomáš Petříček (zahraničí)
Ministrem zahraničí se stal Tomáš Petříček z ČSSD v polovině loňského října, téměř čtyři měsíce po jmenování vlády, předtím vedl resort šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.
Prezident Miloš Zeman totiž odmítl jmenovat šéfem diplomacie europoslance Miroslava Pocheho z ČSSD s odkazem na to, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a českou proizraelskou politiku.
Petříček předtím působil jako náměstek ministra zahraničí. Vystudoval obor mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde získal titul Ph.D. Absolvoval i magisterské obory zaměřené na mezinárodní politiku a ekonomii na Warwické univerzitě v Británii a v Evropském centru pro mezinárodní a strategické výzkumy v Bruselu.
Byl mimo jiné asistentem Pocheho, roky pracoval v Evropském parlamentu a působil i jako náměstek někdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové z ČSSD.
Členem ČSSD je od roku 2005, předtím byl u Mladých sociálních demokratů. Ve straně byl mimo jiné vedoucím zahraničního oddělení.
Podle serveru Euro.cz před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014 daroval sociální demokracii „více peněz než sám jeho šéf a pozdější europoslanec Poche“. Petříček dle serveru poskytl celkem 310 tisíc a částku rozepsal na čtyři menší dary.
Nahoru ↑
Bývalí ministři
Dan Ťok (doprava)
Ministrem dopravy byl do 30 dubna 2019 Dan Ťok za ANO, který stál v čele resortu od prosince 2014. Byl tak nejdéle sloužícím ministrem dopravy samostatného Česka.
Ťok vystudoval fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Dva roky například vedl KKCG Industry miliardáře Karla Komárka a šest let byl generálním ředitelem a předsedou představenstva ve společnosti Skanska.
V říjnových volbách do sněmovny byl lídrem kandidátky ANO v Karlovarském kraji a s počtem 5014 preferenčních hlasů byl poprvé zvolen poslancem.
Nahoru ↑
Marta Nováková (průmysl a obchod)
Resort průmyslu a obchodu vedla do 30. dubna 2019 Marta Nováková za ANO, která byla čtyři roky v čele Svazu obchodu a cestovního ruchu. Resort přebírala po Tomáši Hünerovi za ANO.
V roce 1979 začínala v ostravském obchodním domě Prior, kde se postupně vypracovala až na náměstkyni. Nyní je majitelkou a předsedkyní představenstva IT firmy U&Sluno, která se specializuje na dodávání softwaru pro české retailové obchodníky. Zároveň je ředitelkou a spolumajitelkou společnosti Language Planet.
Nováková je rovněž členkou představenstva a viceprezidentkou Hospodářské komory ČR a také držitelkou titulu Manažer roku 2016.
Nahoru ↑
Jan Kněžínek (spravedlnost)
Ministerstvo spravedlnosti dostal na starost Jan Kněžínek za ANO, který byl většinu svého profesního života legislativcem Úřadu vlády.
V čele resortu nahradil den před hlasování o důvěře vládě ekonomičku a právničku Taťánu Malou z ANO, která ve vládě strávila pouhých 13 dnů a která čelila kritice kvůli přílišné loajalitě vůči Babišovi, možnému střetu zájmů a především obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích.
Devětatřicetiletý Kněžínek byl místopředsedou legislativní rady vlády. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze kde v oboru ústavní právo získal titul Ph.D. Na Úřadě vlády působil od roku 2007, kam přišel z ministerstva dopravy. V roce 2015 byl pak krátce náměstkem ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera z ČSSD.
Vláda tehdejšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky ho před třemi lety jmenovala takzvaným prošetřovatelem při Úřadu vlády. Měl tak vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů.
Řešil například případ náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka, který v lednu 2016 nařídil úřednici z ministerstva, aby v Bruselu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům k vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo týkající se skupiny Agrofert tehdejšího ministra financí a současného premiéra Babiše.
Kněžínek rozhodl, že Vyhnánek ani Babiš zákon neporušili. Ministerstvo financí později podle Neovlivní.cz zahájilo kárné řízení se zmíněnou úřednicí i Vyhnánkem, ale také se dvěma dalšími úředníky.
Nahoru ↑
Vladimír Kremlík (doprava)
Ministrem dopravy byl Vladimír Kremlík (za ANO), který 30. dubna 2019 ve funkci nahradil Dana Ťoka (za ANO), nejdéle sloužícího ministra dopravy, který na postu strávil čtyři roky a téměř pět měsíců.
Kremlík byl dříve náměstkem pro právní služby a hospodaření s majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Vystudoval bakalářský obor sociální práce na stávající Univerzitě Hradec Králové. A později absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde také získal titul JUDr.
Začínal jako právník ve Fondu národního majetku a v roce 2002 pak krátce pracoval na Úřadu vlády. Později působil třeba jako manažer v Letišti Praha, koncipient v Advokátní kanceláři Volopich, Tomšíček & spol. a také jako samostatný advokát.
Kremlík, který v devadesátých letech vstoupil do ČSSD, patřil mezi poradce sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly. Z Úřadu vlády ale po třech měsících přešel na krátce předtím vzniklý Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Nahoru ↑
Antonín Staněk (kultura)
Ministrem kultury byl do července roku 2019 vysokoškolský pedagog Antonín Staněk z ČSSD. V čele resortu vystřídal Ilju Šmída za ANO. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde nyní vyučuje na katedře společenských věd. V pedagogice pak získal titul docent.
Staněk je členem ČSSD od roku 2001. Po komunálních volbách v roce 2014 se stal olomouckým primátorem, kterým je i nyní. Po volbách v říjnu 2018 se pak poprvé dostal do Poslanecké sněmovny a letos v únoru neúspěšně kandidoval na předsedu ČSSD.
Pozornost vzbudil především tím, když se jako poslanec postavil za návrh na ocenění komunistického spisovatele, básníka a novináře Karla Sýse. „Oceňuji zejména literární tvorbu pana Sýse. To vyznamenání bude za zásluhy v oblasti kultury, nikoliv za zásluhy v oblasti politiky,“ prohlásil.
Staněk byl pak také při křtu knihy komunisty Miroslava Grebeníčka o církevních restitucích. Odmítl ale, že by se křtu přímo účastnil, pouze se prý zúčastnil vánočního setkání komunistických poslanců, kde se kniha křtila.
Ministr pak v polovině dubna 2019 odvola z funkcí ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa a Národní galerie Praha Jiřího Fajta.
Nahoru ↑