VIDEO: Prezident slíbil, že bude v eurovolbách volit ČSSD, Hamáček kritizoval poraženecké postoje
V Hradci Králové začal v pátek dvoudenní volební sjezd sociálních demokratů. Na něm vystoupil také prezident a bývalý předseda strany Miloš Zeman. Řekl, že každý host má přinést dárek. „Proto jsem se rozhodl, že v blížících se voleb do Evropského parlamentu budu volit sociální demokracii,“ dodal Zeman. Po něm mluvil šéf strany Jan Hamáček.
„Vy máte dobré politiky a málo si jich vážíte,“ řekl sociálním demokratům Zeman. Přímo jmenoval například starostu Bohumína a senátora Petra Víchu, poslance Jana Birkeho z Náchoda nebo starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. Kromě toho zmínil také místopředsedu strany Jiřího Zimolu nebo hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka.
Zeman na sjezdu také ocenil, že členové sociální demokracie doporučili v loňském referendu vstup sociální demokracie do vlády, a nikoli setrvání v opozici.
Ukázalo se podle něj, že rozhodnutí bylo správné a už přineslo výsledky, například zrušení prvních tří dnů neproplácené nemoci, takzvané karenční doby.
‚Odehnali jste voliče‘
„Podobně, jako se říkalo, že největší tajemství atomové bomby spočítá v tom, že ji lze vyrobit, největší tajemství ČSSD spočívá v tom, že umí, když se chce, ze sedmiprocentní strany zdvihnout a dokáže vstoupit do Strakovy akademie hlavním vchodem,“ konstatoval prezident.
Prezident dodal, že sociální demokracie má potenciál vzhledem k tomu, kolik je v Česku pracujících nebo lidí v důchodovém věku. „Někdy tím voláním po získání mladých a nezkušených velkoměstských liberálů jste na tyto voliče zapomněli a odehnali jste je od sebe,“ zkritizoval ČSSD Zeman.
Hamáček s Onderkou obhájili posty. Ve vedení ČSSD usednou i Maláčová s Petříčkem
Číst článek
S proslovem po prezidentovi vystoupil předseda ČSSD Hamáček. Podle něj se strana změnila „Je to sociální demokracie, která se nehádá, je jednotná a pracuje pro naše voliče,“ řekl a dodal: „Mediální sebevražda sociální demokracie v přímém přenosu musí skončit a ona skončila.“
Předseda sociálních demokratů ve svém projevu zkritizoval poraženecké postoje, které podle něj po volbách ve straně zavládly. „Mrzí mě poraženectví. Chtěl bych všechny požádat, aby toho nechali. Jsme přece strana, která si věří. Stranu, která si nevěří, nikdo nevolí.“
V proslovu se také vrátil k vnitrostranickému referendu sociálních demokratů o vstupu do vlády jako menšinová strana s hnutím ANO. „Slíbili jsme referendum, referendum jsme zvládli, referendum proběhlo,“ řekl Hamáček s tím, že si váží i těch, kteří se vyslovili proti.
V projevu také jmenoval úspěchy, kterých podle něj sociální demokracie dosáhla. Konkrétně zmínil nárůst platů ve veřejné sféře, navyšování důchodů, zvyšování minimální mzdy nebo zahraniční ukotvení v Evropské unii a Severoatlantické alianci.
Stejně jako Zeman připomněl proplácení prvních tří dnů nemocenské. „My nadále trváme na dostupnosti škol, lékařů, matrik nebo poštovních poboček,“ dodal Hamáček.
Lepší vztahy
Prezident Miloš Zeman v Kulturním domě Střelnice oslovil delegáty sociálních demokratů obdobně jako před rokem. Se současným předsedou Janem Hamáčkem má lepší vztahy než s bývalým předsedou Bohuslavem Sobotkou. Před sjezdem Hamáčka ve volbě nepřímo podpořil. Na sjezd v roce 2017, kde byl do čela strany zvolen Sobotka, nedostal pozvánku.
Neočekávám, že vystoupení prezidenta Zemana na sněmu ČSSD se ponese v osobní rovině, myslí si Hamáček
Číst článek
Zeman podpořil Hamáčka také ve čtvrtek v televizi Barrandov. „Domnívám se, že až dosud neudělal zásadní chybu,“ řekl prezident. Zároveň zaútočil na ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Ten v úterý 19. února prohlásil, že by se sociální demokraté měli snažit oslovit také městského voliče.
Staří socialisté a modernisté
„Jestliže se nějaká cesta neosvědčila a přesně toto je Sobotkova cesta, která vedla k těm proklatým sedmi procentům, tak jenom blbec opakuje stejné omyly dvakrát,“ zaútočil Zeman na ministra zahraničí v televizi Barandov.
Také na sjezdu Petříčka kritizoval, ačkoli ho přímo nejmenoval, uvedl analytik Českého rozhlasu Petr Nováček. Podle něj je sociální demokracie složená z dvou enkláv – z takzvaných starých socialistů a modernistů. Prezidentův projev mluvil z duše zejména první skupině, která se soustředí na pracující nebo lidé v důchodu, zatímco druhá skupina míří na voliče liberální a městské.
Poslechněte si, jak hodnotí projev Miloše Zemana komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček:
K té druhé patří ministr zahraničí Petříček, dodal vnitropolitický komentátor Nováček. V tomto světle je třeba vnímat kritiku Zemana tak, jak ji pronesl na sjezdu: „Teď budu nepříjemný. Druhá strana mince jsou dvouprocentní výsledky některých organizací. A předsedové těchto organizací mají tu odvahu kandidovat na nejrůznější funkce, místo aby rezignovali a uvolnili místo schopnějším. Jistě víte, o kom mluvím.“
„To bylo adresované přesně Tomáši Petříčkovi,“ řekl Nováček s tím, že podle jeho informací došlo k vnitrostranickým dohodám a Petříček by se měl i přes kritiku prezidenta stát místopředsedou.
Osobní rovina
Sám Hamáček ve vysílání Radiožurnálu v pátek ráno řekl, že projev prezidenta podle něj nebude v osobní rovině. „Neznám projev pana prezidenta a rozhodně je pan prezident známý tím, že své projevy s nikým nekonzultuje, takže uvidíme, s čím přijde,“ uvažoval ministr vnitra.
„Nicméně očekávám, že z jeho strany to bude zhodnocení aktuální politické situace,“ dodal Hamáček.
Vicepremiér v menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD Hamáček bude svou funkci obhajovat. Dlouhou dobu neměl protikandidáta, v pátek po poledni se ale do volby předsedy přihlásil pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Vzhledem k podpoře krajů je ale pravděpodobně, že získá dvouletý mandát k dalšímu vedení strany.
Den před sjezdem v dopise straníky vyzval, aby byli sebevědomější. Napsal, že riskantní vstup do vlády se straně vyplatil a plní program sociální demokracie. Prosazovat chce štíhlejší vedení strany a elektronickou stranickou komunikaci.
Na programu sjezdu je volba vedení strany na další dva roky, návrh změn stanov, které mimo jiné nově nepočítají s ústředním výkonným výborem, zhodnocení vládní spolupráce s ANO či příprava voleb do Evropského parlamentu.