Sněmovna nesouhlasí s fúzemi zdravotních pojišťoven
Poslanecká sněmovna zásadně nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví, které schválilo fúze zdravotních pojišťoven. Usnesení, které ale na slučování pojišťoven vliv nemá, v tomto smyslu prosadily KDU-ČSL, ČSSD a KSČM.
Vedení ministerstva dalo podle poslanců přednost soukromým zájmům před zájmem pojištěnců. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková výtky poslanců odmítla, podle ní ministerstvo nepochybilo a postupovalo podle práva.
"V době, kdy se zdá, že ekonomická situace zdravotních pojišťoven nebude jednoduchá, tak malé zdravotnické pojišťovny budou mít velké problémy. Je tedy v zájmu pojištěnců, aby byly pojišťovány u ústavů, které jsou stabilní nebo ekonomicky silné," řekla Jurásková Radiožurnálu a dodala:
"Pro mne, jakožto ministryni zdravotnictví je naprosto zásadní, že žádný pojištěnec ze sloučených subjektů nepřijde o služby, které mu příslušná zdravotní pojišťovna má platit. Všechny právní vztahy, které byly navázány s pojišťovnami před sloučením, jsou dále v platnosti. Fungování zmiňovaných subjektů je tedy naprosto v pořádku."
Ohrožení hospodářské soutěže?
Kritika a následně nesouhlasné usnesení se týká i dvou letošních fúzí.V červnu ministerstvo posvětilo sloučení pojišťovny Agel, za níž stojí miliardář Tomáš Chrenek, s Hutnickou zdravotní pojišťovnou . V červenci pak povolilo sloučení nové HZP s Českou národní zdravotní pojišťovnou. Nový subjekt s názvem Česká průmyslová zdravotní pojišťovna má 700 000 pojištěnců. Podle autora usnesení- lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky nebyl proces fúzí transparentní.
"Ministerstvo rozhodovalo a avizovalo, že nemělo jinou možnost než rozhodnout o sloučení. To je však mylné tvrzení. Ministerstvo totiž mělo možnost správního uvážení a dobře vědělo, že žadatel současně ovládá zdravotnická zařízení (nemocnice, distribuční lékárny atd.) a že tedy hrozí narušení hospodářské soutěže," zmínil pro Radiožurnál Hovorka.
Poslanci v usnesení zároveň vyzvali vládu, aby předložila zákonnou úpravu, která zajistí účast pojištěnců na správě pojišťoven. Sněmovna navíc považuje za nestandardní, aby zdravotní pojišťovny vlastnily nebo nepřímo ovlivňovaly zdravotnická zařízení. Jak již bylo řečeno, usnesení prosadily KDU-ČSL, ČSSD a KSČM. Podle občanského demokrata Borise Šťastného je tak současná sněmovna pod vlivem levice a usnesení je součástí předvolebního boje.
"Systém zdravotního pojištění, které je v ČR veřejným, musí být zachován. To znamená, že žádný pacient nepřijde k úhoně. Navíc sloučení pojišťoven v době ekonomické nestability je prvkem zajišťujícím stabilitu, nikoli nestabilitu. Kdyby docházelo k rušení či rozdělování pojišťoven, potažmo jejich krachu, mohlo by se teprve jednat o alarmující signál pro veřejnost. Usnesení je proto deklarací levice v českém parlamentu a prakticky se pacienta nedotkne," řekl Šťastný.