Sněmovna projednává zvýšení mateřské

Je to jediný bod mimořádné schůze, na kterém se poslanci bez námitek shodli. Zvýšení mateřské na loňskou úroveň navrhli lidovci, podpořili je i sociální demokraté, komunisté i zelení. Proti byly TOP 09 a ODS, k zablokování schůze ale neměly dost hlasů. Občanští demokraté prý nechtějí jednání zdržovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportovní dvojkočárek - ilustr. foto

Sportovní dvojkočárek - ilustr. foto | Foto: Marek Král

ODS a TOP09 zatím úspěšně bránily projednávání zákonů, které podle nich zvyšují výdaje státu zhruba o dvacet miliard korun. Kromě mateřské to byly například návrhy na výplatu 13. důchodu nebo zrušení tří dnů marodění bez nemocenské.

Místopředseda KDU-ČSL poslanec Jiří Carbol ale odmítá tvrzení, že by jejich návrh státní rozpočet zatížil. Návrh KDU-ČSL na navrácení mateřské na loňskou úroveň by podle něj státní rozpočet zatížilo o 1,5 miliardy korun.

"Oproti celkovému návrhu je to zanedbatelná částka. Navíc taková částka byla nalezena ve státním rozpočtu při jeho schvalování, protože tam se navrhovaly dvě miliardy na podporu malých obcí. Takže tyto peníze ve státním rozpočtu určitě jsou," uvedl Carbol.

Poslance KDU-ČSL podpoří nejen sociální demokraté a komunisté, ale v tomto případě i zelení. "Protože si myslíme, že tato část Janotova balíčku byla naprosto nepřiměřeně tvrdá a neprozíravě zařazena do 'škrtových' opatření. Myslíme si, že není možné, aby právě tato skupina obyvatel nesla takto tvrdě důsledky špatného hospodaření státu a jednoznačně podpoříme to dorovnání," vysvětlil Radiožurnálu předseda strany Ondřej Liška.

Pravice nemá k zablokování schůze dost hlasů

ODS podle předsedy sněmovního klubu strany Petra Tluchoře upozorňovala od začátku na problematičnost mateřské v Janotově balíčku.

"Nicméně balíček jsme podpořili jako celek a my dohody plníme. Nebudeme tedy podporovat cupování balíčku. ODS ale pro tuto věc ve sněmovně nemá partnera a bude na zodpovědnosti ostatních, jak s tím naloží," uvedl předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociolog Ivo Možný polemizoval ve Světě o deváté Rádia Česko nad vlivem mateřské na rozhodování rodičů o tom, zda mít děti

Dodal, že poslanci ODS program schůze s největší pravděpodobností nepodpoří. "Ale definitivně rozhodne poslanecký klub. Nicméně respektujeme, pokud bude výsledek jiný," dodal.

Vzhledem k tomu, že levice s lidovci a zelenými má dohromady 109 hlasů, bude návrh s největší pravděpodobností schválen. Pokud by pak návrh úspěšně prošel i senátem a získal podpis prezidenta, měly by matky brát tolik, co loni a navíc by jim stát vrátil peníze, o které od ledna braly méně.

Být rodičem je rozhodnutí jiného řádu

Ivo Možný, sociolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně ve Světě o deváté Rádia Česko připomněl, že každá rodina je ráda, když dostane od státu víc peněz. "Jestli jsou nějaké priority, tak je to podpora matek s dětmi. Ale na druhé straně je třeba si uvědomit, že každé dítě se rodí do rodiny, pro kterou si už stát vypůjčil přes půl milionu korun."

"Všechny zkušenosti ukazují, že mít nebo nemít dítě je rozhodnutí úplně jiného řádu, než jestli budu mít o dvě stovky víc, nebo míň," konstatoval Možný. "Je velice pozitivní, když ženy, které se rozhodnou mít dítě, stát podporuje. Změny, které tu jsou ale nepůsobí na rozhodnutí děti mít," poznamenal na úvahy o tom, zda má výše mateřské na růst populace.

Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme