Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Sněmovna znovu nedokončila schvalování církevních restitucí

Jen jediný hlas chyběl ve sněmovně opozici k odročení církevních restitucí na září. Vládní poslanci zpochybnili hned dvě úspěšná hlasování, ve kterých opozice podpořila komunistický návrh na odklad projednávání zákona na 4. září. Koaličním poslancům se odročení podařilo zabránit až na třetí pokus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2012, Miroslav Kalousek

Poslanecká sněmovna 15.6.2012, Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Po prvním koaličním debaklu hlasování zpochybnil ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Málem se jim to podařilo, protože jsem zlomil kartu v hlasovacím zařízení. Ale docela jsem ocenil, že kolegové pochopili, že to bylo neúmyslné, a umožnili hlasování nové,“ vysvětloval Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny sledovala reportérka Věra Masopustová

Podruhé hlásila chybu poslankyně ODS. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik označil hlasovací hrátky koalice za neobvyklé a nefér.

„Já se divím spíše tomu, že při síle hlasů, které mají, přesto využívají takovéto zajišťovací metody,“ podotkl Kováčik.

Opozice oddálila hlasování svými dlouhými kritickými projevy. Komunisté si navíc vybrali přestávku na jednání své frakce, takže rozprava skončila ještě před očekávaným přerušením ve 14 hodin. Znovu se tak poslanci k majetkovému vyrovnání státu s církvemi vrátí zřejmě v pátek.

Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Podle ČSSD by měly normu doplnit seznamy vydávaného majetku a zmizet by mělo finanční vyrovnání. Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík označil požadavky opozice za nesmysl.

„Kdyby k tomu došlo, tak vznikne paskvil, kdy tady bude bohatá katolická církev s majetkem, ostatních 16 církví bude mít problémy, bude přežívat, stát dál bude platit duchovní a nebude církev oddělena od státu,“ uvedl Gazdík.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme