Sochy ukradené v českých kostelech se po letech vrací z Rakouska domů

Do českých kostelů se vracejí vzácné sochy, které z nich před lety sebrali lupiči. Čtyři desítky pískovcových a dřevěných plastik za čtyři miliony korun objevili rakouští detektivové nejenom na černém trhu, ale i na aukcích. Ministerstvo kultury usilovalo o návrat těchto kulturních památek od roku 2008.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část souboru vrácených soch

Část souboru vrácených soch | Foto: Ministerstvo kultury

Po pádu totalitního režimu v roce 1989 se otevřely hranice a Česko se stalo rájem pro vykradače kostelů.

„Využili toho různí rodící se překupníci a vykrádání kostelů, které nebyly dostatečně střežené, bylo obrovské,“ říká šéfrestaurátor Národní galerie Petr Kuthan. „První vlna byla drastická a odešlo odtud opravdu strašně věcí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Rakouska se vrací sochy ukradené v českých kostelech. Podrobnosti zjišťovala Michaela Vetešková

Jak dodává, lupiči rabovali hlavně kostely a zámky blízko západních hranic. Brali z nich všechno, co nebylo zabezpečené. Lup pak vyvezli za hranice a prodali překupníkům.

Český stát tak přišel o stovky tisíc uměleckých děl. Předměty z kostelů nebyly zdokumentované, proto se i dnes špatně dokazuje, že patří českému státu.

„V případě, že se někde něco na trzích v sousedních zemích objevilo, tak třeba odborník poznal, že to by mohlo být ono,“ popisuje Petr Kuthan, který jako vedoucí restaurátorského oddělení Národní galerie spolupracuje s kriminalisty pravidelně a ví, jak složité je dokazovat původ děl.

Pískovcové sochy našla rakouská policie při domovních prohlídkách a zjistila, že jsou vedené na internetovém pátracím portálu české policie jako odcizená umělecká díla. Český stát se o ně s rakouským překupníkem soudil čtyři roky.

„Rozsudek říká, že sochy mají být vydány České republice, starožitníkovi nepřísluší žádná náhrada a jeho argumenty se neuznávají,“ upozorňuje Petr Svojanovský z odboru ochrany movitého kulturního dědictví.

Podle něj jde o dosud největší případ, který ministerstvo kultury za posledních deset let vedlo. „Zlomový okamžik je to v tom, že vůbec je šance, že tyto předměty můžeme vrátit do republiky,“ dodává šéfka resortu kultury Alena Hanáková.

Michaela Vetešková, Martin Hromádka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme