Sokolovská chemička přechází z uhlí na zemní plyn. Nový zdroj má být šetrnější k životnímu prostředí

Stejně jako se Karlovarský kraj připravuje na transformaci spojenou s útlumem těžby uhlí, připravují se i jednotlivé podniky v regionu. Sokolovská chemička po víc než sto letech od svého vzniku mění energetický zdroj. Místo uhlí bude používat zemní plyn.

Sokolov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokolovská chemička

Továrna, která sídlí netradičně uprostřed města, využívala od svého vzniku v roce 1917 pro výrobu páry uhlí. V první polovině 20. století dokonce i z vlastního lomu. | Foto: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Méně škodlivých emisí v centru Sokolova. To by měl zajistit nový energetický zdroj, na který chce ještě v tomto roce přejít sokolovská chemička Synthomer.

Továrna, která sídlí netradičně uprostřed města, využívala od svého vzniku v roce 1917 pro výrobu páry uhlí. V první polovině 20. století dokonce i z vlastního lomu. Toto palivo teď po víc než sto letech nahradí zemní plyn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti uslyšíte v reportáži Ivany Sedláčkové

„Novým zdrojem výroby páry v Synthomeru budou tři vysokotlaké parní kotle, které budou spalovat zemní plyn. Každý bude mít výkon deset tun,“ uvedl za výrobce technologie Roman Hnízdil.

V současnosti získává sokolovská chemička páru z elektrárny Tisová, kterou do továrny dopravuje kilometry dlouhé potrubí. Nový zdroj vznikne přímo v areálu a měl by být šetrnější k životnímu prostředí.

Náklady na změnu energetického zdroje jsou téměř 140 milionů korun. Jedná se tak o jednu z největších investic chemičky za posledních deset let. Společnost ke změně přistoupila i kvůli stále většímu tlaku na ochranu životního prostředí.

200 miliard v ohrožení? Národní plán obnovy je nedotažený, EU ho nemusí schválit, varují ekologové

Číst článek

Současný zdroj tepla v chemičce slouží zároveň jako záložní pro necelou polovinu Sokolova. To už ale s novým zdrojem platit nebude. Město situaci dlouhodobě řeší s hlavním dodavatelem tepla, který už má náhradní řešení. „Sokolovská uhelná připravila projekt na výstavby dvou malých plynových kotelen. Jedna by měla být v areálu Sotesu a druhá v samotném areálu Sokolovské uhelné,“ řekl bývalý místostarosta a zastupitel Karel Jakobec z ODS.

Snížení emisí oxidu uhličitého a dalších škodlivin by obyvatelé města mohli pocítit už na sklonku letošního roku. Provoz parních kotlů na zemní plyn chce společnost Synthomer zahájit na podzim.

Ivana Sedláčková, Naďa Krásná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme