Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 08.00 moskevského času (06.00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela.
Pomoc při zajištění nových stabilních dodávek plynu Vlček nabídl prostřednictvím dopisu slovenské místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Denise Sakové.
„Po prvním lednovém dni zvážíme situaci a možnosti recipročních opatření proti Ukrajině. Pokud to bude nevyhnutelné, zastavíme dodávky elektřiny, kterou Ukrajina naléhavě potřebuje,“ prohlásil Fico.
Slovensko začalo dotovat ceny plynu a tepla loni, a to v reakci na jejich dřívější výrazné zdražení na burzách. Například pro letošek stát na tento účel vyčlenil 1,25 miliardy eur (31,3 miliardy Kč).
„Od zítřka tak v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
„Planeta a její klima se nedívá na to, kdo kde byl zvolený,“ říká ohledně nástupu budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa europoslanec Luděk Niedermayer z TOP 09.
„Trhy takto fungují – něco se stane a obchodníci to nějak interpretují. Pak jsou fundamentální faktory, které se naštěstí nezměnily,“ říká na Plusu odborník na energetiku Sinlei Martin Záklasník.
Ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela se nevzdává záměru založit státního obchodníka s plynem. Nápad má mezi politiky podporu, strany koalice teď čekají na detaily.
Elektrárně umožní nejen ekologičtější provoz, ale připraví ji i na plánovaný odklon od uhlí ve prospěch plynu a případně i doplňkového spalování komunálního odpadu.
Ruský Gazprom v březnu zvýšil dodávky zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 4,5 procenta oproti předchozímu měsíci, uvedla agentura Reuters.
Západ uvalil po invazi Moskvy na Ukrajinu koncem února 2022 na ruský vývoz energií rozsáhlé sankce. Snaží se tak připravit Rusko o důležité příjmy z prodeje ropy a plynu.
Příčinou poklesu spotřeby plynu byla především výrazně nižší poptávka po elektřině z plynových elektráren a nadále klesající spotřeba domácností i průmyslu.
Státní firma ČEPS koupí provozovatele plynovodů NET4GAS. Firma spravuje 4 000 kilometrů podzemní sítě a rozhoduje o regulačním stupni, čímž určuje dodávky plynu zákazníkům.
Prognóza INES pracuje se třemi scénáři. První z nich počítá s teplou zimou, jakou Evropa zažila v roce 2020, další naopak s chladnou podle roku 2010, poslední pak bere v úvahu normální teploty.
Ceny elektřiny a plynu půjdou dál dolů. Podle Jiřího Matouška tak budou dodavatelé časem schopni nabídnout ještě příznivější ceny, než jaké si účtují letos na podzim.
Navíc se Egypt potýká i s nedostatečnou kapacitou plynovodů z Izraele. Stát totiž přeprodává izraelský plyn tak, že ho zkapalňuje a posílá dál do světa.
23:16
Vídeň ||Alžběta Jurčová, tpa|Ekonomika|SVĚT VE DVACETI MINUTÁCH
Většina unijních zemí už s ruskou ropou neobchoduje, mimo jiné aby Moskvě nepomáhaly financovat válečné aktivity na Ukrajině. Do Česka nicméně surovina stále proudí ropovodem Družba.
Genocida původních Američanů ani po 530 letech neskončila, myslí si Juan Mancias. Vypráví, že oblast při ústí řeky Rio Grande do Mexického zálivu je podle kmenového mýtu místem zrození jeho národa.
Zkapalněný zemní plyn částečně zachraňoval Evropu, když se rychle odstřihávala od závislosti na Rusku. Na americkém kontinentu proto znovu ožívá dříve skomírající plánování nových terminálů.
Autobusy jihlavské městské dopravy začnou už brzy jezdit na bio CNG. Plnohodnotnou náhražku zemního plynu tam nebude nutné dopravovat přes půl světa, ale jen z asi 20 kilometrů vzdáleného Herálce.
Původně odhadované celkové náklady přes 16 miliard korun rostou kvůli vyšším cenám stavebních prací, materiálů a energií. V podzemí se už podařilo technicky zlikvidovat více než polovinu chodeb.