Soud v Londýně projedná odvolání Česka v kauze Diag Human. Letitý spor se může přiblížit ke konci
Vrchní soud v Londýně v pátek projedná, zda přijme odvolání České republiky ve sporu s firmou Diag Human. V případě, že argumenty státu soudce odmítne, tak by se spor o překažený obchod s krevní plazmou z 90. let minulého století mohl přiblížit ke konci. Na rozhodnutí by pak jen čekala otázka, komu přesně bude stát platit miliardové odškodné.
Konec je blízko. Kauza Diag Human by se po pátečním jednání u Vrchního soudu v Londýně mohla po 30 letech přiblížit k závěru. Britská justice rozhoduje o tom, zda připustí odvolání České republiky proti dřívějším závěrům londýnského soudu, který dal ve vleklém sporu za pravdu Diagu.
V případě, že stát se svou žádostí neuspěje, bude to znamenat prohru ve složitém sporu proti firmě česko-švýcarského podnikatele Josefa Šťávy. Ta Českou republiku žalovala kvůli překaženému obchodu s krevní plazmou.
‚Herkulovské úsilí‘ právníků nestačilo. Proč londýnský soud nevyhověl Česku v kauze Diag Human
Číst článek
S jakými konkrétními odvoláními se ministerstvo financí na soud obrátilo a jaký očekává výsledek, nechtěl před jednáním resort říct. „Ministerstvo v tuto chvíli nebude předjímat výsledek jednání,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Petr Habáň.
Podobně reagoval advokát Jan Kalvoda, který zastupuje Diag Human. Zároveň upozornil, že v pátek ještě nemusí soud nutně své rozhodnutí sdělit. „Není jisté, zda výsledek bude znám, respektive oznámen již v rámci pátečního jednání. Tudíž nemohu komentovat ani jeho dopady na další řízení, ani eventuální opravné prostředky,“ řekl Kalvoda.
Podle informací Radiožurnálu podalo Česko návrh na odvolání ve dvou bodech. Jeden z nich by se měl týkat toho, jestli měl Šťáva na firmou Diag Human kontrolu. To se stát v různých obměnách zkoušel napadnout i v minulosti. Ale neúspěšně.
Miliardy v řešení
V případě, že by soud aktuální odvolání Česka po jednání nepřipustil a spor tím výrazně posunul ke konci, stále bude zbývat dořešit důležitou věc: kolik a komu má stát platit na odškodném. V roce 2022 mezinárodní arbitrážní tribunál rozhodl, že Česko porušilo česko-švýcarskou dohodu o ochraně investic a má Diagu platit 15,5 miliardy korun. Od té doby částka roste o úrok 1,3 milionu korun denně.
‚ČR už nic.‘ Tři důvody, proč má stát platit přes 15 miliard firmě Diag Human
Číst článek
Proti nálezu tribunálu se Česká republika odvolala právě k londýnskému soudu. Ten ale námitky státu v průběhu letošního roku shodil. Až na jednu. Arbitrům vrátil k posouzení, zda nemá Diag Human nárok pouze na 70 procent odškodného, protože v minulosti Šťáva postoupil 30 procent nároku svému někdejšímu advokátovi Jiřímu Oršulovi.
Arbitři tak musí posoudit, jaký to má vliv na rozložení peněz, které by Česko mělo platit. Každopádně, o část této sumy už se bez ohledu na to přihlásila švýcarská Towit Machinery a dva švýcarští občané. Ti totiž získali od Oršuly část pohledávky za státem.
Jak Radiožurnál už informoval, paralelně tak spustili kroky k zahájení arbitráže proti Česku ve snaze své peníze vymoct. Využívají přitom toho, že stát v minulosti už Oršulovu pohledávku uznal a navíc s ní argumentoval i ve sporu s Diagem.
Kdo stojí za společností Towit Machinery, není možné z veřejně dostupných zdrojů zjistit. Podle pořadu Reportéři ČT vlastní Towit přes kyperskou firmu Švýcar Roland Lapp. V minulosti firmu média spojovala s ocelářským holdingem vítkovického podnikatele Zdeňka Světlíka. Ten ale spojení se společností dlouhodobě odmítá.
Tvrdý boj
Samotná kauza Diag Human sahá do počátku 90. let minulého století, kdy chtěl Šťáva rozjet byznys s krevní plazmou. Varovný dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Šťávovým zahraničním partnerům před podnikatelem a jeho společností ale celý projekt ukončil dřív, než stihnul pořádně začít.
Firma Towit a dva Švýcaři chtějí po Česku čtyři miliardy. Nárok vychází z kauzy Diag Human
Číst článek
Šťáva se od té doby s Českem soudí. Nález mezinárodních arbitrů z roku 2022 navíc detailně popisuje to, jak stát v průběhu sporu zneužíval svou moc ve snaze Šťávu a jeho firmu porazit. O zneužívání tajných služeb, policie, ale i nedůvěryhodných tuzemských rozhodců psal Radiožurnál už dříve.
Páteční jednání přichází poté, co soudce David Foxton letos v srpnu shodil poslední tři námitky státu proti nálezu mezinárodních arbitrů.
Všechny námitky se dotýkaly podobného tématu: zda Šťáva a jeho firma uskutečnili v Česku investici, zda se na ni vztahuje Česko-švýcarská dohoda o ochraně investic, která vstoupila v platnost až později, a také zda tato dohoda platí i v situaci, kdy firmu Diag Human po roce 2011 kontroloval lichtenštejnský fond.