Vrchní soud v Londýně zamítl minulý týden námitky České republiky proti nálezu mezinárodních arbitrů v kauze Diag Human. Šance, že se stát vyhne placení miliardového odškodného, se zásadně snížily.
Na soud se obrátilo české ministerstvo financí poté, co v roce 2022 mezinárodní arbitři rozhodli, že má Česko zaplatit Diagu miliardové odškodné za zmařený obchod s krevní plazmou.
Vrchní soud v Londýně dal za pravdu České republice a v kauze Diag Human se tak znovu otevře otázka výše odškodného. Podle posledního rozhodnutí má stát zaplatit firmě téměř 16 miliard korun.
Ministerstvo financí, které Česko ve sporu zastupuje, se proti nálezu arbitrů odvolalo k londýnskému soudu. Podle odhadů ministerstva financí by mohlo dojít k prvnímu jednání v Londýně za rok.
„Když já nebo vy budeme mít soudní spor, tak my nemáme možnost zřídit parlamentní vyšetřovací komise, aby nám obstarávala důkazy nebo jakkoliv vést nátlak na soudce nebo rozhodce. To je rozdíl.“
Investigativní tým Českého rozhlasu oslovil dvanáct premiérů, kteří se v úřadu během kauzy Diag Human vystřídali. Jak hodnotí, že Česko nyní musí zaplatit více než patnáct miliard korun?
Z rozsudku mezinárodních arbitrů plyne, že čeští rozhodci, kteří v roce 2014 o nároku za zmařený obchod s krevní plazmou rozhodovali, „nebyli nezávislí a nestranní, ani neměli morální kredit“.
Česko má zaplatit 15,5 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí. Vláda již odsouhlasila, aby se resort proti výsledku odvolal. Diag Human si podle ministerstva financí nárokoval 52 miliard korun.
Zemský soud ve Vídni jako soud odvolací zrušil výkon rozhodnutí, které ve věci rozhodčího nálezu z roku 2008 vydal loni lucemburský soud, uvedlo české ministerstvo zdravotnictví.
Bývalý děkan plzeňské právnické fakulty je druhým arbitrem, který se odměny domohl. Stejnou částku již soudy dříve přiznaly někdejšímu předsedovi Hospodářské komory Petru Kuželovi.
Česko čelí aktuálně 13 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Další tři souvisí s podnikatelem v cestovním ruchu Václavem Fischerem.