Starostové čekají, jak dopadne hlasování poslanců o církevních restitucích

Poslanci by dnes měli odpovědět, jak to dopadne s církevními restitucemi. Chystají se znovu projednat příslušný návrh zákona - poté, co ho odmítl Senát. Na výsledek čekají také starostové a primátoři, protože restituce blokují velkou část pozemků a dalšího majetku v obcích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opava - Dolní náměstí

Opava - Dolní náměstí | Foto: Oficiální stránky města Opavy

Tak trochu kuriózní restituční čekání prožívá Opava. V rušné části města se pomalu a jistě rozpadá fasáda Loutkového divadla. Po letech bere za své dokonce i provizorní bednění nad chodníkem.

Je to risk, ale kolem divadla takto chodím už několik let, přiznává starší muž s nákupní taškou v ruce. Bere to ale s humorem: „Takhle už tu chodím tři čtyři roky. Je to tak nějak divně ukotvené.“

Stačí si jen letmo prohlédnout různě pokroucené dřevěné bednění a je jasné, že kdyby někdo aspoň občas nevyměnil konzoly a šrouby, kdo ví, co by bylo pro kolemjdoucí větším rizikem - jestli úlomky fasády nebo zhroucená bezpečnostní konstrukce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na majetkové vypořádání s církvemi už desítky let čekají i v Bílé na Frýdecko-Místecku. Poslechněte si reportáž Martina Knitla

Je to ostuda města, dodává náměstkyně primátora Pavla Brady zvolená za SOS PRO OPAVU. Radnice se už řadu let snaží budovu získat, ale marně.

„Je to budova, do které chodí především děti, protože je to loutkové divadlo. Byli bychom rádi, kdyby se situace nějakým způsobem vylepšila a byli bychom schopni zainventovat do nutných oprav,“ říká Brady.

Budovu loutkového divadla vlastní organizace zajišťující vzdělávání a obě strany by se zřejmě už dávno domluvily. Jenže všechno stojí a padá na tom, že historický dům pravděpodobně patří do původního církevního majetku. Takže nezbývá nic jiného, než čekat.

V Bílé restituce blokují přes 90 procent pozemků

V Beskydech jsou některé vesnice doslova obklíčené zablokovanými pozemky. Už desítky let se tam čeká na to, až dojde k majetkovému vypořádání. Například v Bílé na Frýdecko-Místecku, kde je z tohoto důvodu blokováno přes 90 procent všech pozemků. Podle nezávislého starosty obce Karla Matuly zbývá jediné - čekat, jak všechno dopadne.

„Je tam jasně blokační paragraf, který nepovoluje prodeje těchto pozemků. Za 20 let tu bylo hodně podnikatelů, kteří si tu chtěli koupit nějaké pozemky a chtěli podnikat, ale bohužel se tak nemohlo stát.“

Jenže to není všechno, co leží na této horské vísce jako balvan. Rozsáhlé zablokované pozemky obec trápí hned dvakrát. Protože má úctyhodný katastr, patří mezi výjimky, které výrazně prodělají na novém rozpočtovém určení daní. Do budoucího rozpočtu minus 1 a půl milionu korun, přijde tedy o více než 10 procent.

„Nás jenom zimní údržba stojí ten 1 a půl milionu korun. Takže mám obavy, že právě třeba v tomto případě si nebudeme moci dovolit takovou zimní údržbu, kterou jsme prováděli,“ říká Karel Matula.

I to je jedním z důvodů, proč starosta přiznává, že další debaty o církevních restitucích, třeba dnes v parlamentu, bude sledovat velmi opatrně.

Martin Knitl, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme