Středoškoláky čekají státní maturity

Studenti by měli za dva roky skládat státní maturity. Zákon, který podmínky pro tuto závěrečnou zkoušku upravuje, prošel Poslaneckou sněmovnou bez problémů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Liška

Ondřej Liška | Zdroj: ČTK

Podle ministra školství Ondřeje Lišky se díky státním maturitám zlepší srovnání úrovně maturit, stoupne šance maturantů na pracovním trhu a při dalším vzdělávání. Zvýší se i kompetence ředitelů škol. Ti budou moci určit, které předměty budou součástí povinné části maturity, a to včetně matematiky.

"To znamená, že žáci, kteří se budou hlásit ke studiu, budou dopředu vědět, už čtyři roky předem, zda-li budou maturovat z matematiky povinně, či nikoliv. Pro ty, kteří budou tou dobou vědět, že budou pokračovat v kvalifikaci ve vzdělávání tímto směrem, tak budou moci jít třeba na školu, která matematiku bude poskytovat. Samozřejmě pokračovat na vysokou školu, která matematiku bude požadovat také," řekl Liška.

Vyšší úroveň maturitních zkoušek by tak měla být určená hlavně pro zájemce o vysokoškolské studium. Přímo na vysokých školách potom bude záležet, jestli výsledky z této úrovně zkoušky uznají místo přijímaček. Norma teď směřuje do Senátu. Se dvěma úrovněmi zkoušky souhlasí i poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová.

"Myslím si, že je nutné, abychom umožnili studentům základní i tu vyšší zkoušku z maturitních předmětů, protože těžko můžeme srovnávat a dát do jednoho testu například maturitní zkoušku z češtiny na gymnáziu a odborném učilišti. Samozřejmě že to neznamená, že by student z učiliště nebo odborné školy nemohl jít na vysokou školu. Ale bude si muset v profilové části vědomosti doplnit," dodala poslankyně.

Pokud norma projde i Senátem a podepíše ji prezident, čeká na maturanty v prvních dvou letech povinná maturita z češtiny a k ní pak z cizího jazyka nebo matematiky. V roce 2012, chce stát spustit společné maturity naplno - maturanty by tak poprvé čekala povinná zkouška z češtiny a cizího jazyka, třetí předmět by si zvolili z nabídky matematiky, občanského a společenskovědního základu nebo informatiky. Přibrat by si však mohli ještě další, nepovinné předměty.

Vilém Janouš, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme