Tendry pro rodinu i sponzory ODS. Při zadávání zakázek k ničemu trestnému nedošlo, řekl žalobce
Žalobci se zabývali možným střetem zájmů u zadávání veřejných zakázek v Mladé Boleslavi. Došli ale k závěru, že k ničemu trestnému nedošlo, zjistil iROZHLAS.cz. Vedení města opakovaně přihrálo zakázky nevlastnímu otci náměstka. Tendry vyhrála i firma, jejíž manažeři sponzorovali před volbami ODS. Ta teď přitom město vede. Případy řešil i antimonopolní úřad. Ani ten střet zájmů neshledal, za jiné prohřešky u těchto zakázek dal ale radnici pokutu.
Že při zadávání veřejných zakázek nedošlo k ničemu trestnému, sdělil státní zástupce z Okresního státního zastupitelství v Mladé Boleslavi Petr Cibulka. Podle něj nebyly naplněny znaky skutkové podstaty žádného trestného činu a nešlo vlastně ani o trestní oznámení či jiné podání, které by bylo v působnosti zastupitelství.
Střet zájmů? Manažeři sponzorovali ODS v Mladé Boleslavi, po letech dostává firma veřejné zakázky
Číst článek
Spokojené je s výsledkem vedení města. „Ačkoliv byla celá kauza relativně dlouhá a nevrhala na Mladou Boleslav příliš pozitivní světlo, nakonec příslušné orgány dospěly k závěru, že k žádnému pochybení nedošlo. Potvrdilo se tak, že zakázky v našem městě jsou soutěženy transparentně a v souladu s platnou legislativou,“ sdělila mluvčí Šárka Charousková.
Na možné porušení zákona o střetu zájmů upozornil protikorupční spolek Oživení. Podněty podal loni na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Co konkrétně se spolku nezdálo? Vazby mezi vedením města a firmami, které některé veřejné zakázky pravidelně soutěží.
Střet zájmů?
Například společnost Gema MB opakovaně vyhrává veřejné zakázky na opravy ve městě – rekonstruovala volejbalové hřiště, opravovala některé ulice a chodníky a podílela se třeba na stavbě cyklostezky podél Jičínské ulice.
„Konzultoval jsem s právníkem, zda se firma může i nadále zúčastňovat výběrových řízení vyhlašovaných městem. Byl jsem ubezpečen, že se těchto řízení zúčastňovat můžeme. Proto jsem přesvědčen, že je vše v pořádku.“
František Petrtýl (poslanec, zastupitel Mladé Boleslavi a majitel firmy Gema MB)
Jejím majitelem je František Petrtýl, poslanec, od roku 2014 zastupitel Mladé Boleslavi a dlouholetý člen a sponzor hnutí ANO. A ten má přímé vazby na náměstka a budoucího primátora za ANO Jiřího Boušku (Bouška má na základě dohody vystřídat současného primátora Raduana Nwelatiho na jaře 2024), před lety si vzal za ženu jeho matku. Více si můžete přečíst ZDE. Oba ale jakékoliv pochybení loni v březnu odmítli.
Druhý možný střet se měl dle podnětů týkat společnosti H-Intes. Stavební společnost totiž v minulých letech vyhrála s výrazně nejnižší nabídkovou cenou několik veřejných zakázek. Třeba na stavbu cyklostezky na náměstí Republiky. Později ale byla cena navýšena dodatkem o „více práce“.
Další výtky se týkaly toho, že projektovou dokumentaci u dotyčných projektů zpracovávala společnost CR Project, která je s firmou H-Intes majetkově propojena. Navíc čtyři vysoce postavení manažeři firmy v roce 2018 před komunálními volbami poslali sponzorské dary dohromady asi za čtvrt milionu mladoboleslavské ODS, která je nyní ve vedení města. I zástupci H-Intes a CR Project loni v březnu popsaná podezření odmítli a jejich celé vyjádření si můžete přečíst ZDE.
A veškerá pochybení tehdy odmítalo i vedení města. Všechny tři zmíněné společnosti patří podle informací z Hlídač státu k největším příjemcům městských veřejných zakázek. Často se ale jedná o zakázky malého rozsahu, které Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nemůže posuzovat.
Tři řízení
Jenže antimonopolní úřad to viděl jinak a střet zájmů u veřejných soutěží neshledal. Přesto loni na základě podnětu zahájil s městem tři řízení – vadil možný netransparentní postup a také změny závazků v uzavřených smlouvách. V jednom z nich nyní dokonce padla pokuta 50 tisíc korun, jak zjistil iROZHLAS.cz.
Tři zakázky
Řízení vedená antimonopolním úřadem se týkala zakázek „Cyklostezka náměstí Republiky“, „Celoplošná oprava komunikace do průmyslové zóny Řepov – Plazy“ a „Cyklostezka Jičínská“.
- U zakázky „Cyklostezka Jičínská“ město s odvoláním částečně uspělo, úřad nakonec udělil pokutu ve výši 50 tisíc korun.
- U zakázky „Cyklostezka náměstí Republiky“ město s odvoláním částečně uspělo a řízení bylo zrušeno, část se ale vrátila na úplný začátek a úřad ji bude znovu řešit.
- U zakázky „Celoplošná oprava komunikace do průmyslové zóny Řepov – Plazy“ bylo rozhodnutí zcela zrušeno a řízení zastaveno.
„Stále platí, že úředníci ve všech případech jednali dle platné legislativy. Co se týká poslední nedořešené záležitosti, tedy cyklostezky Jičínská, město zmíněnou částku dosud neplatilo, protože podává proti tomu opatření rozklad. Věří, že i v tomto případě se prokáže, že vše proběhlo dle regulí a řízení bude zastaveno,“ uvedla mluvčí města Charousková.
„Úřad vydal v průběhu ledna 2024 tři prvostupňová rozhodnutí týkající se zadávacích řízení města Mladé Boleslavi, přičemž ve všech třech věcech konstatoval spáchání přestupků a uložil pokuty. Proti rozhodnutím byly podány rozklady, kterým předseda Úřadu na návrh rozkladové komise částečně vyhověl,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Martin Švanda.
Právník spolku Oživení Marek Zelenka není postupem žalobců překvapený. „Prokázat trestnou činnost bílých límečků spojenou s veřejnými zakázkami je velmi komplikované a zpravidla je potřeba dlouhodobé sledování podezřelých osob při zapojení odposlechů. Prokázat tudíž něco ex post je téměř nemožné,“ řekl redakci.
Podle něj ale měl i samotný antimonopolní úřad pochybností, zda nedošlo k porušení zákona. „Podnět orgánům činným v trestním řízení (státní zastupitelství, pozn. red.) podal samotný Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vyhodnotil náš podnět jako tak závažný, že byl na pochybách, jestli nebyla naplněna některá skutková podstat trestného činu,“ dodal. K vystavené pokutě se nevyjádřil, protože k ní dosud nejsou bližší informace.
Součást politické integrity
Podle experta fakt, že jsou veřejné zakázky zadávány společnostem spřízněným s vedením města, nemusí být nezákonný.
Sponzoring ani nevlastní syn ve vedení antimonopolnímu úřadu nevadí. U zakázek v Boleslavi střet nevidí
Číst článek
„Česká právní úprava přímo postihuje jen malou část z jednání, která lze z hlediska řádného nakládání s veřejnými prostředky popsat jako nežádoucí,“ vysvětlil Kryštof Doležal z právního týmu nevládní protikorupční organizace Transparency International.
Přesto si podle něj zaslouží bedlivou pozornost veřejnosti. „Město samotné by nadto mohlo pochybnostem předcházet, například důsledným informováním o způsobu a kritériích, dle kterých jsou konkrétní zakázky zadávány,“ popsal.
Střet zájmů je podle něj totiž do značné míry součástí politické integrity, což je jeho často opomíjeným aspektem. „Není-li určité jednání trestným činem ještě neznamená, že se vše odehrává zcela nestranně a nezávisle. Dávat občanům najevo, že tomu tak je, by pak mělo být zájmem každého politika, bez ohledu na to, zdali tak činit musí či nikoliv,“ uvedl Doležal.