Přibližně polovina členů Poslanecké sněmovny i Senátu kandidovala v letošních krajských volbách. A řada z nich získala funkce v krajských zastupitelstvech i radách.
Z registru smluv vyplývá, že se mělo jednat o nákup traktoru s návěsem určený pro výuku autoškoly. Smlouvu škola s dodavatelem uzavřela zhruba dva měsíce předtím, než skončila vláda Andreje Babiše.
Firma ve stížnosti uvedla, že důvod odmítnutí dotace je obskurní. Žádné riziko pro státní rozpočet by prý neznamenala. Také tvrdila, že byla „významně znevýhodněna vůči svým konkurentům“.
Sánchez v překvapivém prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že se na několik dní stáhne do ústraní, aby se rozhodl, zda chce pokračovat v čele vlády.
Zatímco před čtyřmi roky kandidoval Tomáš Havlíček ze 6. místa, letos se na kandidátce Spolu propadl až na 21. pozici. V předcházejících týdnech vyšlo najevo, že je kvůli podnikání ve střetu zájmů.
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnosti dvou firem z koncernu Agrofert, jimž ministerstvo průmyslu a obchodu v roce 2021 neposkytlo požadované dotace.
Podle ministerstva neměla firma Agrotec v roce 2019 soutěž na dodávku automobilu vyhrát, obec měla společnost ze soutěže vyloučit kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO).
Vedení města opakovaně zadalo zakázku firmě, kterou vlastní nevlastní otec náměstka Mladé Boleslavi. Zakázky získala i firma, jejíž manažeři sponzorovali před volbami vládnoucí ODS.
Zastupitel Středočeského kraje Tomáš Havlíček (ODS) podniká s majitelem jedné z dodavatelských společností na údržbu silnic. Radní, který to má v gesci, ale žádný problém nevidí.
Konkrétně úřad schválil unijní dotaci ve výši asi deset milionů na výměnu sušen zrnin ve středisku Trpísty společnosti Primagra a příspěvek zhruba 2,5 milionu na úsporná opatření pro firmu Fatra.
O dotace zažádaly firmy v roce 2018, získaly dostatečný počet bodů a pak se roky prakticky nic nedělo. K zamítnutí došlo až loni v prosinci. Jaký je důvod nečinnosti úřadů, která vedla až k žalobám?
Premiér ve středu napsal, že pokuta je možná již promlčená. Pokud se to potvrdí, dá částku na charitativní projekty. Uvedl, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl.
„Proplacení řešíme pouze z toho důvodu, že je naší povinností řídit se rozsudkem soudu. Ten zrušil naše rozhodnutí o neposkytnutí dotace, a o žádosti je tedy nutné rozhodnout znovu,“ říká náměstek.
„Vláda své sliby nemyslí vážně, šetří na špatném místě,“ říká o rozhodnutí nepřidat Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zaměstnance Zelenka z protikorupční organizace Oživení.
Ministerstvu se nelíbilo, že dva traktory a nakladač dodávaly dceřinky Agrofertu v době, kdy byl Andrej Babiš (ANO) premiérem. Prý tak došlo k porušení zákona o střetu zájmů. Kraje s tím nesouhlasí.
Ministerstvo průmyslu loni zamítlo dceřince Agrofertu dotaci zhruba 3,5 milionu na pořízení fotovoltaického systému. Úředníci to zdůvodnili tehdy tím, že není zdroj financování.
„Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že naše námitky jsou nedůvodné a potvrdilo krácení ve výši 440 698,14 koruny,“ uvedla minulý týden pro iROZHLAS.cz mluvčí kraje Mirka Chlebounová.
Naposledy ve druhé půlce srpna vydalo vedení fondu nové rozhodnutí, proti němuž se dceřinka Schrom Farms odvolala. Případ tak na poputuje na stůl ministerstvu zemědělství.
Ministerstvo pro místní rozvoj na počátku roku rozhodlo, že desítku projektů většinou zemědělských škol, ale i obcí a krajů v dotačních řízeních neproplatí kvůli porušení zákona o střetu zájmů.
Paragraf 4c zákona o střetu zájmů se nyní netýká třeba Státního zemědělského intervenčního fondu nebo Státního fondu životního prostředí, přes něž se vyplácejí miliardy z veřejných rozpočtů.
Z vyjádření šéfa českého týmu v Úřadu evropského veřejného žalobce Petra Klementa vyplývá, že i čeští detektivové musí střet zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) dál prověřovat.
Fond o vrácení dotace rozhodl už loni v říjnu, Agrofert se ale odvolal k ministerstvu zemědělství, a letos v březnu uspěl. Výhrady ministerstva ale byly procesního charakteru a na verdikt neměly vliv.
Už od loňského listopadu ministerstvo spravedlnosti řeší, zda veřejný přístup do evidence není protiprávní. K tomu totiž došel Soudní dvůr Evropské unie.