Strop na volební kampaň by mohl zamezit nečistému financování politiky

Ministerstvo vnitra chystá nový zákon, který by výrazně omezil možnosti stran získávat sponzorské a finanční dary a nakládat s jejich peněžními prostředky. Nejen proto Nadace Friedricha Eberta a sdružení CESTA pořádá konferenci v pražském hotelu Jalta. Financování politických stran je podle výsledků mezinárodní studie Global Integrity 2010 nejvýraznějším nedostatkem České republiky v oblasti boje s korupcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Senátu

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

„Obecným problémem českých politických stran a politiky je její velká závislost na penězích, které nejsou vždy úplně čisté nebo jasně deklarované. Tento systém financování a sponzorování politických stran je vesměs velmi nevyhovující a svádí k tomu, aby toho politické strany zneužívaly a aby toho zneužívaly i různé ekonomické skupiny,“ upozornil předseda sdružení CESTA, politolog Jiří Pehe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda sdružení CESTA, politolog Jiří Pehe ve Světě o osmé.

Novela zákona, kterou předkládá ministerstvo vnitra počítá se zřízením nového Úřadu pro veřejný dohled nad financováním politických stran a hnutí a také se snížením finančního příspěvku stranám od státu. Pehe se domnívá, že důležitá je ale především průhlednost celého systému – aby bylo jasné, kolik strany vydávají a kolik dostávají.

Někdy strany financují svou činnost i z vlastních zdrojů. Podle Peheho by ale určitě nepomohlo, kdyby strany začaly podnikat. „Neměly by podnikat, protože mají hájit veřejné zájmy a spravovat je. V případě, že by podnikaly, tak jsou vtahovány do sféry zájmů soukromých, kde vznikají nejrůznější tlaky, které jsou těžko kontrolovatelné,“ poznamenal politolog.

Jako inspirativní příklad se někdy uvádí francouzský model financování politických stran, ten spočívá na principech: zákaz darů od právnických osob, financování především z veřejných zdrojů, strop na volební náklady, pravidelná kontrola účetnictví stran i kandidátů. „Strop na volební náklady je důležitý, protože zabezpečuje to, že strany nemají motivaci hledat sponzory tak, aby mohly soutěžit s bohatými politickými subjekty,“ upozornil Pehe.

Strop na kampaň podle něj zrovnoprávňuje politickou soutěž, všechny strany jsou ve stejné pozici, výhodnější to je pro malé strany. „Zároveň ubývá motivace hledat si nečisté zdroje. Na druhou stranu by musel v takovém případě existovat auditorský orgán, který by kontroloval, jestli to, co strany skutečně vydávají na volební kampaň, odpovídá limitům, které byly stanoveny zákonem,“ uzavřel politolog.

Alice Kottová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme