Studenti protestují proti reformě vysokých škol. Průvod došel před Úřad vlády
Vrcholí studentský Týden neklidu, vysokoškoláci se dnes vydali do ulic českých měst. Tisíce demonstrantů se sešly v Praze na Náměstí Jana Palacha, odkud se přesunuly před sídlo vlády. Protestní pochod měl vyjádřit nesouhlas s reformou vysokých škol.
Před Strakovou akademií se shromáždilo zhruba 10 tisíc studentů, podle organizátorů jde o největší vysokoškolský protest od roku 1989. Studenti zvonili klíči a nápisy na transparentech i slovy mluvčích vyjadřovali ostrý protest proti Dobešovým návrhům.
Na Palachově náměstí organizátoři ráno postavili jeviště, kde studenti DAMU sehráli několik scének kritizujících navrhované změny na vysokých školách.
Někteří roznášeli letáky s peticí proti školnému a rozdávali papírky s kreativními básničkami. Mnozí měli na klopě kabátu odznáčky s větou: „Stydím se za nejlepšího ministra školství.“
Studentské protesty sleduje i Dopolední Radiožurnál - Klára Bílá v Praze a Gabriela Hauptvogelová v Ústí nad Labem
Mezi demonstranty byli i akademici, mezi nimi rektor Karlovy univerzity Václav Hampl, který dal svým studentům na tento den rektorské volno.
Akci hlídalo několik desítek policistů, kteří doprovodili průvod ke Strakově akademii, kde právě zasedala vláda. Žádný z ministrů však mezi studenty nepřišel.
Studentské protesty už včera odsoudil prezident Václav Klaus, záměry ministerstva školství podporuje i premiér Petr Nečas. Studenti proto na závěr demonstrace prohlásili, že pokud vláda reformu schválí, vyjdou do ulic znovu.
„Nehovořila bych jen o protestech. Jako vysokoškolská reprezentace se účastníme jednání a věříme, že ta se mohou i v návaznosti na veřejný ohlas posunout k jiným výsledkům. Samozřejmě pokud by tam nespěla, jsme ochotni připravit i další protesty,“ slibuje Heda Čepelová ze Studentské komory Rady vysokých škol.
V Ústí nad Labem se z Dobeše stal Pilát
Týden neklidu vrcholí i na ústecké univerzitě, na jejíž filozofické fakultě studenti připravili „Křížovou cestu Josefa Dobeše“. Na každém ze čtrnácti zastavení zakrývá obličej ministra Dobeše hlavu římského vojáka nebo Piláta. Ježíš je zase zakryt obličejem běžného mladíka, který má představovat buď studenta, nebo vysoké školství.
U každého panelu jsou vyvěšeny kritizované body z připravovaných změn. Prohlídky jsou komentované, studenti při nich přidávají další argumenty.
V pořadu Ozvěny dne hodnotili protesty Heda Čepelová ze Studentské komory Rady vysokých škol a student Masarykovy univerzity Dominik Janků
Při zítřejším protestu v ulicích Ústí nad Labem bude křížová cesta sehrána živými představiteli – na hlavní role, které vystoupí na Golgotu, již proběhl konkurz.
Studenti se vydávají na protestní pochody i v dalších městech – v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni.
Pochod v Hradci Králové začal symbolicky za pět minut dvanáct. Organizátoři očekávají účast až tisíce studentů, kteří jsou vyzbrojeni transparenty, megafony a letáky.
Zastávky průvodu jsou naplánovány na náměstích a u jednotlivých fakult.
Olomoučtí vysokoškoláci diskutovali o svobodách i odpovědnosti
Číst článek
Své protestní akce studenti neodvolali ani poté, co ministr školství Josef Dobeš oznámil, že ustupuje od zavedení školného. Studenti by podle něj platili jen za překročení běžné délky studia. To je ale podle vysokoškoláků jen drobná úprava.
I podle náměstka ministra Ivana Wilhelma školné zřejmě definitivně ze hry ještě není. „Na stole teď je jiná varianta, kdy se můžeme bavit o modifikaci školného a srovnávat, jestli bude školné tak klasické, jak bylo navrhováno, nebo bude jiná varianta plateb, a to otázkou zápisného a zavedením platby za takzvané přesluhování,“ řekl ve Speciálu Martina Veselovského.
Studentům vadí také zamýšlené užší propojení škol s politikou a byznysem, které považují za omezení akademických svobod.
Podle brněnského studenta demonstranti nemají k protestům důvod
Ne všichni studenti však protesty schvalují. Student informatiky z brněnské Masarykovy univerzity Dominik Janků založil facebookové stránky „Na kvalitě vysokých škol nám záleží, školné respektujeme“ a ke studentské kampani se staví rezervovaně.
Překvapila ho prý značná neinformovanost studentů ohledně chystaného záměru vlády: „Ptal jsem se v Opavě, Ostravě i v Brně a nikdo mi nedokázal konkrétně říct, proti čemu mají výhrady. Byly to všechno obecné fráze.“
Týden neklidu na vysokých školách pokračuje nočními akcemi
Číst článek
„Stáhl jsem si věcný záměr a z něho vyplývá, že dvě třetiny až tři třetiny bude mít v kompetencích vysoká škola. Občané mají právo vědět, jak se nakládá s jejich penězi, protože vysoké školy živí daňoví poplatníci, a dohledová jedna třetina jmenovaná ministrem je podle mne adekvátní,“ tvrdí Janků.
V poměru k počtu brněnských studentů byla podle něho účast na demonstraci v Brně velmi nízká.
Heda Čepelová nesouhlasí, že by se studenti neseznámili s předmětem protestů: „V poslední době proběhla celá série shromáždění akademických obcí, kde se tato problematika živě diskutovala. Byla jsem na několika z nich a musím říct, že se vše probíralo důkladně, i na základě věcného záměru jakožto uceleného dokumentu. Věřím, že lidé, kteří dnes protestovali v Praze, velmi dobře vědí, o co tady jde.“