Ministr zdravotnictví odvolal ředitele ostravské nemocnice. Exministr Němeček ji prý vedl špatně

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z ANO odvolal ředitele ostravské fakultní nemocnice Svatopluka Němečka z ČSSD. Podle resortu vedl nemocnici špatně, informovala v pátek Česká televize. Odvolaný ředitel Němeček jakékoliv pochybení odmítá.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 19:06 9. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Němeček, Koalice soukromých lékařů

Svatopluk Němeček, Koalice soukromých lékařů | Foto: Filip Jandourek

Jako důvod odvolání Němečka uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů. Němeček, bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD, totiž působil také ve vedení nemocnice v Bohumíně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odvolání řešili ve vysílání Radiožurnálu oba aktéři - ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch a exředitel nemocnice Svatopluk Němeček

Němeček podle ministerstva také vyváděl lukrativní obory do soukromých rukou.

„V následujících měsících zahájí ministerstvo veřejnosprávní kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice. Novému vedení doporučí zadání externího auditu,“ uvedla k Němečkově odvolání mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.

Němeček na twitteru označil své odvolání za účelové a bezdůvodné. „K dnešnímu dni jsem byl prostřednictvím televize odvolán naším SuperStar ministrem. Na uvedené důvody mohu odpovědět slovy jeho šéfa: lži, kecy a účelovka. Vláda bez důvěry si prostě vyřizuje účty. Lacino se nedám,“ napsal.

Němeček tvrdí, že o odvolání se dozvěděl pouze z médií, oficiálně ho prý neobdržel. Chce se obrátit na právníky. Ministerstvo zdravotnictví to odmítá s tím, že ráno byl Němeček osobně informován.

„Dnes v ranních hodinách byl pověřeným zaměstnancem ministerstva zdravotnictví osobně seznámen s obsahem odvolání, a to za přítomnosti svědka. To vše je zdokumentováno v popisu průběhu předání písemnosti," podotkla Štěpányová.

Řízením nemocnice nebyl dočasně pověřen žádný z šesti náměstků ředitele, ale lékař Evžen Machytka, který v nemocnici působí na oddělení gastroenterologie a vyučuje na lékařské fakultě.

Podle ministerstva je zkušený manažer, má zahraniční zkušenosti a věnuje se výzkumu. Ministerstvo chce na místo nového ředitele v nejbližší době vypsat výběrové řízení.

Němeček byl ministrem zdravotnictví do listopadu 2016, nahradil ho stranický kolega Miloslav Ludvík, který před nástupem byl a nyní opět je ředitelem Fakultní nemocnice v Motole. Němeček měl spory s premiérem v demisi a šéfem ANO Andrejem Babišem ještě v době, kdy Babiš působil jako ministr financí.

V listopadu 2014 na něj Babiš podal trestní oznámení kvůli nákupu zdravotnického přístroje pro nemocnici, roztržkami se zabývala i koaliční rada bývalé vlády ANO, ČSSD a lidovců. Němeček zase například řekl, že Babišem v té době vlastněná média o něm lžou se záměrem ho poškodit.

Osobní msta nebo vyjednávací taktika?

Zástupci sněmovní opozice většinou soudí, že ministr zdravotnictví v demisi na odvolání ředitele nemocnice mandát má, bez důvěry sněmovny by ale měl postupovat uvážlivě a ne v rozporu s dobrými mravy.

Hospodaření nemocnice

Ostravská fakultní nemocnice loni hospodařila se ziskem 111,2 milionu korun, což je zhruba o 80 milionů korun víc než v předchozím roce. Obrat přesáhl pět miliard korun.

„Ministr může odvolat ředitele kdykoli. Ovšem při rekordním zisku nemocnice to opravdu vypadá spíše na osobní mstu, protože se Andrej Babiš svojí nenávistí k němu nikdy netajil," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Ministři nemají mandát k ničemu než k údržbě a měli by se zdržet jakýchkoli podobných kroků," soudí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

„I vláda bez důvěry a v demisi má na to bohužel pravomoc, neslučuje se to ale s dobrými mravy - ministr bez důvěry by takové kroky dělat neměl," uvedl předseda STAN Petr Gazdík.

Ministr zdravotnictví v demisi odvolal ředitelku pražské Bulovky. Vrbovská ztratila jeho důvěru

Číst článek

Mandát k odvolání osob v Němečkově postavení by měl mít ministr podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše jedině v případě závažných pochybení a nebezpečí z prodlení. „Obecně by měl být ministr v demisi uvážlivý v takových rozhodnutích," míní.

Někteří politici pak považují odvolání Němečka za osobní mstu premiéra v Babiše nebo za prostředek jeho vyjednávací taktiky vůči sociální demokracii.

„Vyhání socany z teplých místeček, aby se zvýšila podpora mezi členy k vládnímu angažmá. Špinavá politika jako vždy," myslí si místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Z oslovených politiků postup nekritizoval pouze šéf hnutí SPD Tomio Okamura. „Ministři v demisi by neměli dělat nevratné zásadní kroky, ale odvolat v případě nutnosti ředitele není nijak zásadní ani nevratné," uvedl Okamura.

Babiš se ministra zdravotnictví Vojtěcha zastal a věří, že dělá správné kroky.

Těžké hledání nových zaměstnanců

Vojtěch koncem ledna odvolal už ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Důvodem jejího odvolání byla závažná zjištění, která se týkala její osoby a řízení nemocnice, sdělila tehdy v mluvčí ministerstva Štěpanyová.

Od nástupu nového vedení ministerstva zdravotnictví loni v prosinci skončil kromě ředitelů nemocnic Němečka a Vrbovské také ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta a dva odborní náměstci ministra Tom Phillipp a Petr Land, jejichž sekce byly sloučeny před koncem roku při změnách organizační struktury ministerstva.

Odešli také dva političtí náměstci, Lenka Teska Arnoštová z ČSSD a Kamal Farhan z ANO. Arnoštovou nahradila bývalá šéfka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová. Farhan se stal poslancem. Jeho místo ministr podle dřívějšího vyjádření v brzké době obsazovat nehodlá.

Hledání nových zaměstnanců ministerstva může komplikovat pracovní neschopnost státního tajemníka ministerstva zdravotnictví Ivo Benedy, na kterou upozornil server Seznam Zprávy.

Podle serveru odešel na nemocenskou po jednom sporu. Nové úředníky do poměrů podle služebního zákona může místo Benedy přijímat jen takzvaný superúředník, tedy náměstek ministra vnitra Josef Postránecký.

ČTK, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme