Svépomocná instalace kotlů na dřevo nebo biomasu zřejmě bude zakázaná

Stát chce pokutovat kutily, kteří si budou chtít sami zprovoznit kotle nebo kamna na dřevo či biomasu. Podle novely zákona o hospodaření s energií si bude muset každý majitel tepelného zařízení na obnovitelné zdroje najmout na zprovoznění odborníka. Když si kotel, nebo kamna zapojí sám, může dostat pokutu až sto tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kotel na biomasu

Kotel na biomasu | Foto: Český rozhlas, Atmos

Češi jsou vyhlášení kutilové. Řada firem se tomu přizpůsobila a většinu tepelných zařízení vyrábí tak, aby jejich instalace byla jednoduchá.

Stát chce ale pokutovat ty, kteří si budou chtít zprovoznit kotel sami. Ministerstvo průmyslu a obchodu se prý muselo přizpůsobit evropské směrnici, která takový postup nařizuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se bude interpretovat nařízení Evropské unie, zjišťovala Květa Moravcová

„Do té směrnice to Evropská unie zařadila v rámci toho, že docházelo k častému neodbornému zapojení právě těchto zařízení, využívajících obnovitelné zdroje. A to potom vedlo k jejich nesprávné funkci nebo i třeba ke škodám na majetku a na zdraví,“vysvětluje vedoucí oddělení energetických úspor Marcela Juračková.

Zástupci ministerstva se prý v Bruselu snažili prosadit výjimku, aby si lidé mohli tepelná zařízení instalovat také sami. Ta se ale nesetkala s úspěchem, a tak za neodbornou montáž hrozí kutilovi až stotisícová pokuta.

Podle některých odborníků si ale stát směrnici vysvětluje chybně. Karel Srdečný z Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie Ekowatt potvrdil, že unie žádnou povinnost najmout si na zprovoznění tepelného zařízení odborníka nenařizuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na úskalí novely zákona o hospodaření energií poukazuje i Karel Srdečný z Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie Ekowatt

„Směrnice říká, že členské státy by měly vytvořit seznam kvalifikovaných osob, které jsou schopny zajistit odbornou montáž, ale směrnice neříká vůbec nic o tom, že ten, kdo není na seznamu, kdo nemá tu kvalifikaci, to dělat nesmí. To je jenom výklad ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvádí normu do souvislostí Karel Srdečný.

Jako zvlášť absurdní vnímá Karel Srdečný nařízení v případě solárních systémů nebo kamen na dřevo, která podle něj dokáže zapojit každý kutil, a zároveň poukazuje také na to, že nařízení se dotkne jen kamen nebo kotlů na obnovitelné zdroje, nikoli na uhlí, naftu nebo plyn, jejichž instalace je přitom nebezpečnější a náročnější.

Evropský požadavek zohledňuje i novela zákona o hospodaření energií, která povinnost objednat si na instalaci zařízení specializovaného technika s certifikátem předepisuje. Novela měla začít platit od ledna příštího roku, ostrý start bude mít ale až o rok později. Důvodem je zřejmě to, že podle Karla Srdečného nejspíš nestihlo připravit vzdělávací program pro firmy a dát dohromady odborný tým.

Karel Srdečný ale dodává, že podle jeho názoru je i přesto novela zákona to „nad rámec toho, co po nás Evropská unie chce". Navíc podle něj už nyní existují dostatečné bezpečnostní či elektrotechnické předpisy.

„Nikomu bych nedoporučoval, aby se vrhal po hlavě do nějaké svépomocné montáže třeba fotovoltaické elektrárny, pokud to není třeba profesionální elektrikář, který zná předpisy a ví, jak elektrárnu zapojit, aby nedošlo k úrazu, zkratu nebo požáru,“ uzavírá Karel Srdečný.

Odborné zprovoznění kotlů nebo kamen pro obnovitelné zdroje může cenu zařízení zvýšit až o několik tisíc korun, zvlášť na počátku roku 2015, kdy povinnost začne platit. Odbornost montáže můžou úřady kontrolovat třeba v případě požáru nebo jiné škody, kterou by mohlo neodborně zapojené zařízení způsobit.

Květa Moravcová, Pavel Polák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme