Tajné analýzy k milosti pro Kajínka. Hrad odmítá říct, kdo a jak je zpracovával

Hrad odmítá zveřejnit, kdo připravil a zpracoval "zajímavé analýzy", na základě kterých dostal dvojnásobný vrah Jiří Kajínek milost. Prezident Miloš Zeman v minulosti zmínil, že dokumenty disponuje. Od koho, ale zůstává tajemstvím. "Jednoznačně jsem sdělil, že tuto informaci nebudu v žádném případě sdělovat. Jde o interní materiály určené výhradně pro prezidenta republiky," vzkázal bez dalšího hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek opouští rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou

Jiří Kajínek opouští rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou | Zdroj: ČTK

"Pochybnosti má celá řada právníků, celá řada odborníků. Nechal jsem si k tomu zpracovat několik zajímavých analýz," vysvětloval ke konci května prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov, proč se rozhodl udělit milost Jiřímu Kajínkovi. Za dvojnásobnou vraždu odsouzený recidivista opustil brány věznice v Rýnovicích 23. května (více si můžete přečíst ZDE).

Server iROZHLAS.cz se zmíněné "zajímavé analýzy", jak uvedla hlava státu, snažil získat podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Žádal o informace, kdo konkrétně, kdy a na základě jakých podkladů Zemanem zmiňované analýzy zpracoval. Redakce zároveň chtěla vědět, od koho daná osoba podklady pro analýzu získala, případně kolik Hrad za tyto dokumenty zaplatil. A v neposlední řadě, z jakých peněz byla tato částka vyplacena.

Kajínkovy rozsudky v 19 bodech. Návrat do společnosti je nemožný, dlouhý trest nepomůže, psali znalci

Číst článek

Ani ne dvoustránková odpověď dorazila poslední květnový den, tedy za šest dnů od podání. "Uvedená žádost o poskytnutí informace se odmítá," napsal ředitel odboru legislativy a práva Václav Pelikán.

Vysvětlení, proč Kancelář prezidenta republiky informace odmítla poskytnout, pan ředitel Pelikán rozvedl v následujícím odstavci: "Povinný subjekt (Kancelář prezidenta republiky; pozn. red.) vzal při posuzování žádosti v úvahu paragraf jedenáct (zákona o svobodném přístupu k informacím), podle něhož subjekt informaci neposkytne, pokud jde o informaci vzniklou bez použití veřejných prostředků, která byla předána osobou, již takovouto povinnost zákona neukládá, pokud nesdělila, že s poskytnutím informace souhlasí."

Podstatnější je pak ještě poslední věta zmiňovaného rozhodnutí. "Prezident republiky při rozhodování v dané věci nevycházel z podkladů, které by Kancelář prezidenta republiky sama vypracovala, objednala nebo zaplatila," zní na závěr dokumentu.

Názor za peníze

Redakce se proto s dotazem - kdo a na základě jakých podkladů analýzy pro prezidenta zpracovával - obrátila na tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. "K vašim otázkám nebudu poskytovat žádný komentář," napsal pouze hradní mluvčí. Důvod? "Protože jde o interní materiály určené výhradně prezidentu republiky," vzkázal dále Ovčáček.

Sdílnější už však byl mluvčí na otázku, kdo zmíněné analýzy objednával nebo případně platil. "Pan prezident si nic neobjednával. Žádné objednávky neproběhly, veškeré podklady byly pro prezidenta republiky připraveny zdarma, bez nároku na honorář. Zřejmě žijete v jiném světě, kde lidé poskytují své názory jen za peníze," odpověděl Ovčáček.

Pokud byly materiály zpracovány zdarma, redakci zajímalo, zdali se jednalo o odborná stanoviska či snad rešerše k případu Kajínek. "Odpověď jste již obdržela," uzavřel mluvčí.

Už v minulosti jedna ze znaleckých komisí například dospěla k závěru, že u Kajínka je možnost resocializace "zcela zaniklá". Důvodem je podle nich skutečnost, že ani po dlouhém pobytu ve vězení není schopen "autokritického pohledu" (více čtěte ZDE).

Tajné podklady

Server iROZHLAS.cz před časem popsal, jak zhruba milost pro Kajínka na Hradě vznikala. Stručně: na konci dubna zavolal Hrad na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o rozsudky v - možná vůbec nejprověřovanějším - případu Kajínek.

Dokumenty odešly do prezidentské kanceláře hned druhý den. Oznámení o milosti pak Zeman avizoval v polovině května, a to před svým odletem na návštěvu Číny.

Byla to tak vůbec první milost, kterou se prezident Zeman rozhodl udělit sám od sebe. Od roku 2013 totiž převedl pravomoc na ministerstvo spravedlnosti. Úředníci tamního ústavněprávního oddělení jsou první, kdo si došlé žádosti o milost pročítá. Pokud některá z nich splňuje Zemanem stanovená kritéria, postoupí ji na Pražský hrad.

V průběhu let tak několik takových žádostí došlo i s prosbou o milost pro Kajínka. V roce 2015 došlo na ministerstvo spravedlnosti 30 žádostí, o rok později to bylo už jen pět. Za prvních pět měsíců letošního roku pak proseb o Kajínkovo propuštění na prezidentskou milost bylo osm. Ani jedna z nich ale na Hrad z úřadu nepostoupila.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme